Adliye ajandası: Ayşe Gökkan’ın duruşması 31 Mart’ta

  • 09:12 28 Mart 2021
  • Hukuk
HABER MERKEZİ - Adliyelerde bu haftaki gündem de oldukça yoğun. Hem gazetecilerin, hem siyasetçilerin duruşmalarının görüleceği bu haftada, TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın da duruşması takip edilecek.
 
Kadınlar, geçtiğimiz hafta sonunu (20 Mart) İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanının kararıyla feshedilmesi ile karşıladı. Bir gece yarısı feshedilen Sözleşme için kadınlar neredeyse tüm kentlerde alanlara çıktı, çıkıyor. İmzalandığı ve yürürlüğe girdiği tarihten bu yana iktidarın ve yargının uygulamamak konusunda adeta direndiği Sözleşme’nin önemine bu hafta adliyelerden de vurgu yapacak olan kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” diyecek. 29 Mart-2 Nisan haftasında en az 11 dava takip edilecek.
 
30 Mart: Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde evli olduğu Güllü Yılmaz’ı katleden Can Yılmaz’ın “eşe karşı canavarca hisle kasten öldürme" ve “çocuğa ve altsoya karşı canavarca hisle öldürmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 13 yıldan 20 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istemiyle yargılandığı davanın 5’inci duruşması Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.  
 
30 Mart: Muş’un Malazgirt ilçesinde erkek kardeşinin tecavüz ettiği evli olduğu Fatma Altınmakas’ı katleden Kazım Altınmakas’ın yargılandığı davanın ilk duruşması Ağrı’da Patnos Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
30 Mart: Diyarbakır’da Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkındaki davanın duruşması Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
30 Mart: Ağrı’da bir çocuğa cinsel istismarda bulunan Nizamettin Şahin’in yargılandığı davanın duruşması Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
31 Mart: Mersin’de 3 çocuğuna sistematik cinsel istismarda bulunan Salih Dayan’ın yargılandığı dava Mersin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürecek.
 
31 Mart: TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde “örgüt yöneticisi olmak” ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davanın 20’nci duruşması görülecek.
 
31 Mart: Diyabakır’da TJA aktivisti Gülcihan Şimşek hakkındaki davanın duruşması Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
1 Nisan: Mardin’de yerlerine kayyım atanan Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz ve Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü hakkındaki davanın duruşması Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
1 Nisan: Rize’de Gamze Pala’yı katleden Savaş Dalançıkar’ın yargılandığı davaya Rize Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.
 
2 Nisan: Van'da askerlerin, gözaltına aldıkları 2 yurttaşı helikopterden atması olayını duyurmalarının ardından haklarında dava açılan ve aralarında muhabirimiz Şehriban Abi ile gazeteci Nazan Sala’nın da olduğu, 4’ü tutuklu 5 gazeteci hakkındaki davanın ilk duruşması Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
2 Nisan: Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde kendisine, çocuklarına sistematik şiddet uygulayan ve katletme girişiminde bulunan Ramazan İpek’e karşı özsavunma kullanarak öldürmek zorunda kalan Melek İpek hakkındaki davanın ikinci duruşması Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.