Xantûr Kara: Mexmûr halkı kazanacak

  • 09:08 23 Mayıs 2023
  • Güncel
 
MEXMÛR - Mexmûr Kampı’na yönelik Irak ordusunun abluka ve saldırısını değerlendiren İştar Meclisi Koordinasyon üyesi Xantûr Kara, sonuna kadar direneceklerini, kendilerini savunacaklarını ve kazanacaklarını belirterek kamuoyunun duyarlı olmasını, Mexmûr halkına destek vermesini istedi. 
 
Irak ordusunun Mexmûr Kampı’nı abluka altına alarak tel örgü çekme girişimi devam ediyor. Irak ordusu, 20 Mayıs’ta sabah erken saatlerde zırhlı araçlar, polisler ve özel güçlerle kampı ablukaya aldı. Kampın etrafını tel örgülerle çevirip kuleler yapma girişiminde bulundu. Buna karşı direnen halka silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda  Ehmed Emer Mijînî isimli bir genç yaralandı. 
 
Mexmûr halkının ablukaya karşı direnişi ilk günden bu yana devam ediyor. Binlerce kamp sakini direnerek tel örgüleri kabul etmiyor. Ablukaya karşı tepkiler devam ederken İştar Meclisi Koordinasyon üyesi Xantûr Kara JINNEWS’e değerlendirmelerde bulundu. 
 
‘Kamp sakinlerine moral oldu’
 
Xantûr, Mexmûr’daki duruma ilişkin kurum ve örgütlerin açıklamalarına dikkat çekerek, “İşgale karşı tutum alan bu kurum ve örgütlere teşekkür ediyoruz. Bu açıklamalar kamp sakinleri için bir moral oldu” dedi. 
 
Kampa yönelik operasyon
 
20 Mayıs’ta Mexmûr Kampı’na yönelik Irak ordusunun bir operasyon gerçekleştirdiğini belirten Xantûr şöyle devam etti: “Operasyonu şöyle değerlendirebiliriz. Kamp, farklı zamanlarda Türk devletinin, bölge hükümetinin ve Irak’ın saldırılarına maruz kaldı. Ancak kampın kuruluşundan bu yana ilk kez sabah saatlerinde bir operasyon gerçekleştirildi. Sadece bir taraftan değil birçok tarafı ablukaya alındı. Bir kamp gibi değil bir ‘terör’ yeri gibi yaklaştılar ve bu şekilde baskın yaptılar.”
 
‘Biz siyasi mülteciyiz’
 
Mexmûr Kampı’nın siyasi mültecilerin olduğu bir kamp olduğunun bilinmesi ve bu şekilde yaklaşılması gerektiğini belirten Xantûr, “Biz 30 yıldır siyasi mülteci olarak Mexmûr’da yaşıyoruz. Irak hükümetinin bugün bize yaklaşımı diyebiliriz ki Türkiye’nin 1994’lerdeki tutumunun devamı. Irak hükümeti bugün Türk devletinin isteklerini yerine getiriyor. Özellikle de 14 Mayıs seçimlerinin ardından gerçekleşti ve her ne kadar Erdoğan kazanmamış olsa da kampa yönelik böyle bir yaklaşım sergilendi. Bu süreçte AKP ve MHP faydalanmak istedi ve Irak’ın gücünü seferber ettiler. Kampa saldırmak istediler. Bu da Kurdistan Bölge Hükümeti’ne bağlı gelişiyor. Irak hükümeti ve Birleşmiş Milletler (BM) sorumlu. Onlar bu yapılanların ortağı” değerlendirmesi yaptı.  
 
‘Saldırılara yabancı değiliz’
 
Mexmûr halkının tutumuna da dikkat çeken Xantûr, devamla şöyle dedi: “Yaşamımız, anlaşımız ve kamptaki siyasetimiz belli. Bu yüzden Irak hükümeti, Türkiye ve Kurdistan Bölge hükümeti buna karşı bir şey yapamıyor. Kirli yaklaşımları ile bize baskı uygulayamazlar. Biz kamp sakinleri olarak asla taviz vermeyiz. Üzerimize ne sorumluluk düşüyorsa yerine getireceğiz. Bedel vermeye hazırız. Zaten saldırılara yabancı değiliz ancak şimdiye kadar saldırılarda yaralılarımız oldu. En son operasyonda da bir gencimiz Irak güçlerinin kurşunları ile sırtından yaralandı. Bu Mexmûr’daki mültecilere yönelik yapılan mertçe bir saldırı değil. Burada insanlar silahsız, sivil ve siyasi mülteci. Tank, toplarla gelmeleri özel savaştır, psikolojik savaştır. Buna karşı Mexmûr halkının, gençlerin duruşu saygıya değer. Bir kez daha üzerimize ne düşüyorsa yerine getirmeye hazırız.”
 
‘Kendimizi savunuruz’
 
Birkaç gündür kampın savunulması için eylemde olduklarını söyleyen Xantûr, “Operasyonun ilk gününden bu yana ayaktayız ve farklı eylemler yapıyoruz. Çadır kurduk. Gece gündüz direniyoruz. Sadece kampın bir yerinde de değil birçok yerinde direnişteyiz.  Halk kendi güvenliğini alıyor. Biz güvenliğimizi Irak ve KDP’ye bırakmayız. Nasıl ki 30 yıldır kendi savunmamızı yapıyorsak şimdiden sonra da kendimizi yöneteceğiz. Kendi sistemimize sahip çıkacağız. Önder Apo’nun felsefesine ve şehitlerimize sahip çıkacağız. Rol ve misyonumuzu yerine getireceğiz” dedi. 
 
‘Mexmûr halkı kazanacak’
 
Kamuoyunun duyarlı olmasını isteyen Xantûr, son olarak şunları dile getirdi: “Özellikle Kürt halkına ve insan haklarını savunanlara çağrımız var. Sivil toplum örgütleri rol ve misyonlarını yerine getirmeli. Kampa destek vermeli. Kampın başarısı için dışarıdan gelecek destek önemli. Bu sadece Mexmûr için başarı olmaz. Yurt dışındaki halkımız ve tüm siyasi partiler birlikte çalışma yürütmeli. Direnişimiz önünde hiçbir güç duramaz. Hiçbir güç Mexmûr’un ve toplumun gücü önünde duramaz. Mexmûr halkı kazanacak.” 
 
 
 

Etiketler:

Okumadan geçme!