Adliye ajandasında bu hafta

  • 11:46 20 Kasım 2022
  • Hukuk
 
HABER MERKEZİ - Kadınlar, Kürdistan ve Türkiye kentlerinde çok sayıda davayı izleyecek.
 
Erkek-devlet şiddetine karşı mücadelenin yükseltildiği bugünlerde kadınlar bulundukları her yerden “Jin jiyan azadî” diyor. Erkek yargı kararlarına karşı da Kürdistan ve Türkiye’de adliyelerde dayanışmayı ve direnişi sürdüren kadınlar, 21-25 Kasım haftasında en az 8 davayı takip edecek.
 
Yeni haftada görülecek davalardan bazıları şöyle: 
 
22 Kasım: Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve 6 yönetim kurulu üyesi hakkında JIN TV’deki “Yeşil Pencere” adlı programa ödül verdiği için “örgüt propagandası” iddiasıyla açılan davanın 3’üncü duruşması Ankara 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
22 Kasım: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ile Reyhan Çapan hakkında açılan davanın duruşması İstanbul 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
23 Kasım: Erzurum’da Diyanet İşleri Bakanlığı’na bağlı Kuran kursunda 8 çocuğa sistematik tecavüzde bulunan Hakan Aslankafa’ya Erzurum 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen 119 yıl 6 ay hapis cezasının istinafta bozulması üzerine yeniden başlayan yargılamanın 2’nci duruşması Erzurum 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
23 Kasım: Agirî’nin (Ağrı) Bazîd (Doğubayazıt) ilçesinde 11 Aralık 2019’da gözaltına alınarak tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen Gazeteci Aziz Oruç hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak”, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Muhammet İkram Müftüoğlu ve HDP Bazîd İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek’in aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında ise “örgüte yardım etmek” iddiasıyla açılan davanın 10’uncu duruşması Ağrı 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
24 Kasım: Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Colemêrg Milletvekili Leyla Güven’in PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması için 8 Kasım 2018’de başlattığı açlık grevlerine destek olmak amacıyla 10 Mayıs 2019’da İstanbul Eminönü Meydanı’nda oturma eylemi düzenleyen 9 kişi ile eylemi takip eden gazeteci Zeynep Kuray hakkında açılan davanın 2’nci duruşması İstanbul 39’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
24 Kasım: Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK eski üyesi Sevim Akdağ’ın “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada birleştirilen dosyaların 19’uncu duruşması görülecek.
 
24 Kasım: Yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak’ın “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 
 
25 Kasım: HDP Diyarbakır eski milletvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel ile milletvekili İmam Taşçıer hakkında farklı tarihlerde yaptıkları konuşmalarda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “alenen aşağılama ve hakaret ettikleri” iddiasıyla açılan davanın 17’nci duruşması, Diyarbakır 12'nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 

Etiketler:

Okumadan geçme!