Nisan ayı şiddet çetelesi: 31 kadın, 3 çocuk katledildi

  • 09:02 5 Mayıs 2022
  • Şiddet Çetelesi
Gülşen Koçuk
 
HABER MERKEZİ - Ajansımızın derlediği şiddet çetelesine göre Nisan ayında 31 kadın ve 3 çocuk katledildi, 12 kadın ve 1 çocuk ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Faillere iyi hal indirimleri ve cezasızlığın uygulandığı Nisan’da, birçok kadın ve çocuğa yönelik katletme girişimi de yaşandı.
 
İktidar-yargı-erkek ortaklığı, söylemleri ve uygulamaları ile şiddete zemin olmayı sürdürüyor. Önceki aylarda hazırladığımız şiddet çetelelerinde olduğu gibi, bu ayki verilerimiz de artan şiddetin, bu ortaklığın bir sonucu olduğunu da ortaya koyuyor. Nisan ayında erkek-devlet şiddeti artarken, buna karşı kadınlar mücadelelerinden geriye gitme bir yana, daha fazla örgütlenme adımları attı. Şiddet bu ay da kendisini sadece katletme, şiddet, taciz, tecavüz şeklinde değil, yargılamalar, engellemeler olarak da gösterdi.
 
Ajansımızın ‘tecavüz faili polis’ haberine engel
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde S.S. isimli kadının, polis Enes Aydemir tarafından tecavüze uğramasına ve tehdide maruz bırakılmasına ilişkin 11 Nisan’da yayınlanan haberimizin ardından ajansımız internet sitesine iki defa erişim engeli getirilmişti. Erişim engeli, bu kez de  dijital medyada yaşandı. Failin başvurusu sonucunda Cizre Sulh Ceza Hakimliği’nin 5651 Sayılı Kanun kapsamında söz konusu habere dijital medyada engelleme getirildi. Ayrıca sitemizde bulunan habere erişim de engellendi. Ajansımızla birlikte Yeni Yaşam gazetesi, Yeni Özgür Politika gazetesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Gazeteci Nuri Akman ve 11 kullanıcı tarafından  yapılan paylaşıma da erişim engeli getirildi.
 
KCDP’ye kapatma davası
 
Kadın katliamlarını durdurmak ve bu konuda bilinç yaratmak amacıyla 2012 yılında kurulan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na “kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek” iddiasıyla kapatma davası açıldı. Derneğe yönelik yapılan şikayet dilekçelerinin “kuvvetli suç şüphesi” oluşturduğu iddiasıyla açılan davada, “kadın haklarını savunmak kisvesi altında aile mevhumunu yok sayarak aile yapısını parçaladığı” şeklinde yapılan yazılı başvurular dikkate alındı. Kapatmaya kanıt olarak ise dernek yöneticilerine yönelik, davaya dönüşmemiş soruşturmalar sunuldu. Kapatma davasına karşı çok sayıda kadın, sivil toplum örgütü, aktivist tepkisini gösterdi.
 
İstanbul Sözleşmesi
 
İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali istemiyle açılan 10 davaya dair Danıştay 10’uncu Dairesi’nde duruşma görüldü. Danıştay’ın 550 kişilik konferans salonunda görülen duruşmaya Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce avukatın yanı sıra davacı kurumların temsilcileri ile çok sayıda kadın örgütünden kadınlar da katıldı. Dava için 70’in üzerinde barodan bine yakın avukat katılım için yetki belgesi sundu. Ancak salon dolduğu gerekçesiyle farklı şehirlerden gelen çok sayıda avukat ve kadın salona alınmadı. Davacı kurum temsilcilerinin yaptığı savunmaların ardından mütalaasını açıklayan Danıştay Savcısı kararın iptal edilmesini talep etti. Mahkeme başkanı davaya dair kararını daha sonra yazılı olarak tebliğ edeceğini söyledi.
 
31 kadın, 3 çocuk katledildi
 
Ajansımızın Mart ayı şiddet çetelesine göre bir ayda 26 kadın katledilmişti. Nisan ayında da en az 31 kadın katledildi, 12 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Yine Nisan ayında 3 çocuk katledildi, 1 çocuk şüpheli şekilde hayatını kaybetti.
 
Kadınlardan en az 2’si cezaevinden izinli çıkan erkekler tarafından katledilirken, 1’i ise hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı erkek tarafından katledildi. Kadınlardan 16’sı evli olduğu erkek, 4’ü boşandığı erkek, 4’ü akrabası olan erkek, 2’si tanımadığı erkek, 2’si tanıdığı erkek, 1’i erkek arkadaşı tarafından katledildi. Kadınlardan birinin fail ile bağı bilinmezken, birinin ise faili bulunmadı.
 
İllere göre dağılım
 
Verilerimize göre İstanbul’da 7, Adana’da 2, İzmir’de 2, Elazığ’da 2, Konya’da 2, Erzurum’da 1, Balıkesir’de 1, Aydın’da 1, Urfa’da 1, Sinop’ta 1, Sakarya’da 1, Burdur’da 1, Çorum’da 1, Giresun’da 1, Şırnak’ta 1, Trabzon’da 1, Bolu’da 1, Antep’te 1, Tekirdağ’da 1, Osmaniye’de 1, Muğla’da 1 kadın katledildi.
 
Özsavunma
 
* Hatay’ın Dörtyol ilçesinde Alper Erbek isimli erkek, evli olduğu Nagihan Erbek’i katletmeye çalıştı. Bu sırada özsavunmasını kullanan Nagihan, Alper Erbek’i öldürdü.
 
Kadın katliamı 
 
* Erzurum'un Horasan ilçesinde Yunus Karataş, evli olduğu Hatice Karataş’ı ateşli silahla katletti.
 
* Balıkesir'in Susurluk ilçesinde Fatih Akça, evli olduğu Bilge Akça ve iki çocuğuna ateşli silahla saldırdı. Bilge ve 3 yaşındaki oğlu Muhammet Tahir Akça olay yerinde yaşamını yitirdi, 11 yaşındaki E.A. ile seken saçmayla yaralandı.
 
* İstanbul’un Esenyurt ilçesinde Alpaslan Çay, Haramidere Sanayi Metrobüs Durağı’nın üst geçidinden inen Kader Gökçe’yi ateşli silahla katletti. 
 
* Adana merkez Yüreğir ilçesi PTT Evleri Mahallesi'nde Ümit Sevinç, boşandığı Şükriye Gür’ü katletti.
 
* Aydın’ın Söke ilçesinde Nail Sedan, evli olduğu Esma Sedan’ı ateşli silahla katletti.
 
* Elazığ'da bir süre önce pandemi nedeniyle cezaevinden izinli çıkan Fırat A., evli olduğu kadının annesi Zerife Doğan ve kardeşi Gülay Doğan ve 10 yaşındaki Ali Tayyip Demirbağ’ı katletti.
 
* Urfa'nın Haliliye ilçesinde Suriyeli 18 yaşındaki Yasemin el Casım, yaşadığı evde kesici silahla katledilmiş halde bulundu.
 
* Sinop’un Boyabat ilçesinde Birol Çaylak, 3 ay önce boşandığı Zeynep Gıcık’ı katletti.
 
* İstanbul Sancaktepe’de Mustafa Çelen, boşanma aşamasında olduğu Gözde Çelen’i kesici aletle katletti.
 
* İzmir’in Karaburun ilçesinde Özgür K., aynı sitede yaşayan teyzesi Nahide Özçimen' i katletti.
* Sakarya’nın Serdivan ilçesinde aralarında miras meselesi olduğu iddia edilen bir kişi; kardeşi Bedri, kardeşinin eşi Duriye ve kardeşinin oğlu Tuncay Güler’i katletti.
 
* Adana'nın merkez Seyhan ilçesine bağlı Onur Mahallesi'nde cezaevinden izinli çıkan Murat İyik, boşanma aşamasında olduğu Elif İyik’i kesici silahla katletti.
 
* Burdur’da Serhan Seçer isimli erkek hakkında uzaklaştırma kararı aldıran Nurcan Seçer’i ateşli silahla katletti.
 
* İstanbul Fatih’te Beyazıt Mimar Hayrettin Mahallesi’nde Cumartesi gecesi meydana gelen olayda, iki kişi arasında ateşli silahlar ile çatışma yaşandı. Bu sırada ailesiyle beraber oteline yürüyen İranlı turist kadın katledildi.
 
* Çorum'un İskilip ilçesine bağlı Gıcıklar Mahallesi'nde komşu aileler arasında çıkan kavgada Yusuf Kaçmaz ve oğlunun eşi Hanım Kaçmaz katledildi.
 
* Boşandığı Yalçın P.’de kalan 2 çocuğunu görmek için Konya'dan İzmir Bornova’ya giden Remziye Tüysüz, Yalçın P. tarafından katledildi. 
 
* Giresun’da Yunus Emre Albayrak, ayrılma kararı alan İrem Kostakoğlu’yu katletti.
 
* İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde Sergen Arslan, evli olduğu Demet Arslan’ı ateşli silahla katletti. 
 
* Şırnak'ın Uludere ilçesinde Metin Şengil, evli olduğu Mihriban Şengil’i katletti.
 
* Trabzon’da cezaevinden 4 ay önce tahliye olan Elvin Umayev isimli erkek, boşanma aşamasında olduğu Turana Umayev’i ateşli silahla katletti.
 
* İstanbul Başakşehir’de Şemsettin Tokat, evli olduğu Sema Tokat’ı kesici silahla katletti.
 
* Bolu merkeze bağlı Bahçelievler Mahallesi’nde Mehmet Erdem, evli olduğu 71 yaşındaki Nur Erdem'i kesici aletle katletti.
 
* Konya’nın Meram ilçesinde Noor Muhammed Subhanool isimli erkek, Irodakhon Djuraboeva isimli kadını katletti.
 
* İstanbul Fatih'e bağlı Zeyrek Mahallesi’nde Yalçın Narman, evli olduğu Fatma Narman'ı katletti.
 
* Antep'te sokakta iki grup arasında çıkan silahlı kavgada evinin önünde bulunan 42 yaşındaki Fatma Küçük katledildi.
 
* Tekirdağ’ın Bahçelievler Mahallesi’nde Erdinç Ospar, boşandığı Ülkü Durmaz’ı katletti.
 
* Konya’nın Karatay ilçesinde hakkındaki 2 aylık uzaklaştırma kararı 5 gün önce biten Tahsin Eser, 3 aydır ayrı yaşadığı evli olduğu Hatice Eser’i ateşli silahla katletti.
 
* Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde Ömer Sevimli (51), evli olduğu Ayşe Sevimli (48) ve oğlu Mehmet Sevimli’yi (20) ateşli silahla katletti.
 
* İstanbul’un Esenyurt ilçesine bağlı Necip Fazıl Kısakürek Mahallesi’nde Kerim Kılıç, evli olduğu Ceylan Kılıç’ı ateşli silahla katletti.
 
* Muğla'nın Yatağan ilçesinde Özay K. isimli erkek, evli olduğu ve ayrı yaşadığı Sevgi K. ile Özgür Dağ’ı kesici silahla katletti.
 
Şüpheli kadın ölümleri
 
* Muğla'nın Bodrum ilçesinde Ayten Topaloğlu, evinde şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* Mardin'in Dargeçit ilçesinde ailesi ile tartıştıktan sonra evden ayrılan 23 yaşındaki Emine Cebe, sabah saatlerinde bir inşaatta şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* Manisa'nın Yunusemre ilçesinde Neslihan Kayalı, şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.
 
* Kastamonu'nun Araç ilçesinde bulunan çayda, D.T. isimli kadın yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* Isparta'nın Eğirdir ilçesinde Hatice Öcal, ailesi ile yaşadığı evde yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* Maraş'ın Elbistan ilçesinde Melike Ünal, evinin yakınlarında yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* Zonguldak'ta üniversite öğrencisi Buse Yeşilçayır, ormanlık alanda şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* İstanbul'un Sarıyer ilçesinde Özlem Akyol, şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* Aydın'ın Efeler ilçesinde Hülya Karataş, evinde şüpheli şekilde hayatını kaybetti.
 
* Karaman'da Cennet Uçkun, evinde şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
* Malatya merkez Battalgazi ilçesine bağlı Bulgurlu Mahallesi’nde bulunan özel bir yurtta kalan İnönü Üniversitesi Diyetisyenlik Bölümü birinci sınıf öğrencisi Melisa Yıldız (20), şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 
 
* Ordu’nun Ünye ilçesinde Öznur Temiz isimli kadın, evinde şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu.
 
Kadını katletme girişimi
 
* Batman merkeze bağlı Meydan Mahallesi'nde Devran Ergün, bir süre önce boşandığı Sevda Ergün'e kesici silahla saldırarak katletme girişiminde bulundu.
 
* Aksaray’da da Servet İpek isimli erkek, boşanma aşamasında olduğu Tuğba İpek’in ailesinin evine giderek, Tuğba’nın annesi Raziye ve babası Halil İbrahim İpek’i ateşli silahla katletme girişiminde bulundu.
 
* Antalya Kepez ilçesinde Abdullahrezzak Aydın isimli erkek, boşandığı Meral Demir Fesli ve Meral'in evli olduğu Erden Fesli’yi katletme girişiminde bulunarak ağır yaraladı.
 
* Kocaeli'nin Darıca ilçesinde ismi açıklanmayan bir erkek, evli olduğu Y.B.A. isimli kadını kesici silahla katletmeye çalışarak ağır yaraladı.
 
* Afyon’un Dazkırı ilçesinde Hulusi A., birkaç ay önce boşandığı Canan Tüfekçi’yi katletme girişiminde bulunarak ağır yaraladı.
 
* Denizli’nin Çivril ilçesinde Alparslan Z., Nejla A. isimli kadını kesici aletle katletmeye çalışarak yaraladı.
 
* Batman'ın Şafak Mahallesi’nde bulunan Kinem Parkı’nda Lütfi Miliğ, boşandığı H.Ç. isimli kadına kesici silahla saldırarak ağır yaraladı.
 
Kadına yönelik şiddet
 
* İstanbul Çekmeköy’de S.G. isimli erkek, F.T. isimli kadına şiddet uyguladı. Fail gözaltına alındı.
 
* Urfa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren hatta yaşlı bir kadın Urfakart’ı olmadığı gerekçesiyle, şoför tarafından iteklenerek zorla otobüsten indirildi.
 
* İstanbul Maltepe’de Utku K., trafikte seyir halindeyken Ş.A. isimli sürücü kadına hakaretlerde bulundu, aracının aynasını kırdı. Fail tepkiler üzerine gözaltına alındı.
 
* Şırnak’ın Cizre ilçesinde birçok eve yapılan ve 9 kişinin gözaltına alındığı baskınlarda, gözaltına alınanlardan Burhan Dalmış'ın annesi Behiye Dalmış polisler tarafından darp edildi.
 
* İstanbul Fatih’te bir parkta kadının hareketsiz yerde yattığı ihbarı üzerine olay yerine polis sevk edildi. 10 gün önce Rusya’dan Türkiye’ye geldiği anlaşılan turist, karakolda tecavüze uğradığını söyledi.
 
* İstanbul Pendik’te kimliği belirsiz bir erkek, sokakta kucağında bebek bulunan bir kadına şiddet uyguladı. O sırada sokakta bulunanlar olaya müdahale etmezken, yoldan geçen bir başka kadın olaya müdahale etti.
 
* Demirören Haber Ajansı (DHA), Samsun’da sözleşmeli muhabirlik yapan Zeynep Irmak Öcal’ı doğum yapmasını gerekçe göstererek işten çıkardı. Zeynep, konuya ilişkin dijital medya hesabından açıklama yaptı.
 
* İstanbul’da iki erkek, kamusal alanda kadınların fotoğraf ve görüntülerini gizlice çekip dijital medyada yayınladı. Faillerden Z.W. Gaziosmanpaşa'da, U.M. ise Küçükçekmece'de gözaltına alındı. 
 
* Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Duran A. isimli erkek, Melike E.’yi şiddete maruz bıraktı.
 
* Tekirdağ Saray ilçesinin eski Ülkü Ocakları Başkanı Doğancan Kemal Keskin, E. isimli bir kadına  şiddet uyguladı, cinsiyetçi hakaretlerde bulundu. Kadının darp raporu ile gerçekleştirdiği suç duyurusunun ardından failin yalnızca ifadesi alındı ve serbest bırakıldı.
 
* Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencileri, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne (KYK) ait Yunus Emre Yurt Kampüsü’nde bulunan kadın öğrenci yurduna giren Abdülmecit B. isimli erkek, öğrencileri taciz etti. Tacizi protesto eden öğrencilere güvenlik görevlilerinin tepkisi ise “Olayı büyütmeyin” oldu.
 
* Batman’ın Cumhuriyet Mahallesi'nde iki aile arasında çıkan kavgada 1’i kadın 6 kişi yaralandı.
 
* İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde bulunan Güzelyurt Metrobüs Durağı'nda cezaevinden çıktığını belirten kimliği belirsiz bir erkek, bir kadını katletmekle tehdit etti.
 
* Konya’da Demet A., eski işvereni Murat Demirci, Sara Demir ve Tuğba Demir tarafından işkenceye uğradı. Üç failden de şikayetçi olan Demet, polise verdiği ifadede, maruz kaldığı işkencenin saatlerce sürdüğünü anlattı.
 
Çocuk katliamı
 
* Balıkesir'in Susurluk ilçesinde Fatih Akça, evli olduğu Bilge Akça ve iki çocuğuna ateşli silahla saldırdı. Bilge ve 3 yaşındaki oğlu Muhammet Tahir Akça olay yerinde yaşamını yitirdi, 11 yaşındaki E.A. ile seken saçmayla yaralandı.
 
* Elazığ'da bir süre önce pandemi nedeniyle cezaevinden izinli çıkan Fırat A., evli olduğu kadının annesi Zerife Doğan ve kardeşi Gülay Doğan ve 10 yaşındaki Ali Tayyip Demirbağ’ı katletti.
 
* Maraş’ın Elbistan ilçesine bağlı İğde Mahallesi’nde iki aile arasında başlayan tartışmanın kavgaya dönüşmesiyle M.T. isimli erkek, ateşli silahla gerçekleştirdiği saldırıda 14 yaşındaki Sıla M.’yi katletti.
 
Şüpheli çocuk ölümü
 
* Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Emine Zorlu isimli çocuk şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Emine’nin babası tarafından okuldan çıkarıldığı ve bunun üzerine yaşamına son verdiği belirtiliyor.
 
Çocuğa yönelik katletme girişimi, şiddet, taciz, tecavüz
 
* Balıkesir'in Susurluk ilçesinde Fatih Akça, evli olduğu Bilge Akça ve iki çocuğuna ateşli silahla saldırdı. Bilge ve 3 yaşındaki oğlu Muhammet Tahir Akça olay yerinde yaşamını yitirdi, 11 yaşındaki E.A. ile seken saçmayla yaralandı.
 
* Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde Battalgazi Bulvarı üzerinde bir inşaatın 11’inci katından şüpheli şekilde düşen çocuk ağır yaralandı. Aynı gün Talas ilçesinde de bir çocuk, inşaatın 7’nci katından düşerek ağır yaralandı.
 
* Urfa’nın Akçakale ilçesinde bulunan bir mahallede H.Ö. (16), bir bebeğe tecavüz ettikten sonra işkence ile katletmeye çalıştı.
 
* Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Kîwex (Mağara) köyünde Sercan E. (15) ve Murat E.(15) isimli çocuklar buldukları cismin patlaması sonucu ağır yaralandı.
 
* Karaman’da Tabduk Emre Mahallesi’nde içinde 4 kişinin bulunduğu otomobilden inen 1 kişi, yaklaşık 100 metre ilerideki çocuk parkına ateşli silahla ateş açtı. Parkta oynayan çocuklardan Ali Mert Y. saldırıda yaralandı.
 
* İstanbul Beyoğlu ilçesi Taksim’de E.A. (14) ve Ömer Alp (22) adlı iki kardeş, polisler tarafından arka sokaklara sürüklenerek şiddete uğradı.
 
* Manisa'nın Salihli ilçesindeki bir ilkokulda görevli T.G. isimli erkek öğretmen, öğrencilere tacizde bulundu. Fail, başlatılan soruşturma kapsamında tutuklandı. 
 
Erkek yargı kararları
 
* Bolu'da, bateri eğitimi verdiği çocuğu evine götürerek cinsel saldırıda bulunan Cihat Karaaslan’ın “çocuğun cinsel istismarı” suçlamasıyla tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşması Bolu 1’inci Ağır Ceza  Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz yargılanan faile mahkeme heyeti “iyi hal indirimi”  uygulayarak 6 yıl 8 ay hapis cezası ve karşı tarafa 10 bin 250 lira vekalet ücreti ödenmesi kararı verdi.
 
* Kayseri’nin Talas ilçesinde kızı Şahinder Karakulak’ı katleden Basri Karakulak’ın Kayseri 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti faile önce “alt soydan akrabayı kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Ardından ise “tahrik” ve “iyi hal” indirimi uygulayarak cezayı 20 yıla düşürdü.
 
* İstanbul’da 24 Eylül 2020 tarihinde boşanma aşamasında olduğu ve hakkında uzaklaştırma kararı aldıran Elif Yılmaz ile arkadaşı Emre Erdoğan’ı ateşli silahla katleden Ersin Yılmaz’ın yargılandığı davanın karar duruşması İstanbul 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme heyeti, faile Emre Erdoğan’ı katletmekten “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verdi, failin geleceğini göz önünde bulundurarak “takdiri indirimi” uyguladı, cezayı 25 yıla düşürdü. Elif’i katletmekten ise faile “eşi kasten öldürme” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasında da mahkeme heyeti yine failin geleceğini düşündü. Ceza, “takdiri indirimi” uygulanarak, müebbet hapis cezasına düşürüldü.
 
* Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi’nde 11 Eylül 2019 tarihinde fırına ekmek almaya giden 5 yaşındaki Efe Tektekin’e sürücüsü olduğu zırhlı araçla çarparak katleden polis İdris Aksoy’un, “taksirle ölüme neden olma” suçundan yargılandığı davanın karar duruşması 29 Mart’ta görüldü. Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme fail hakkında “kasıt ve taksir” olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi. Mahkeme gerekçeli kararında bir kez daha, Efe’nin yolda gerekli hususlara uymadığını öne sürerek “asli kusurlu” olduğunu öne sürdü.
 
* İzmir’in Dikili ilçesi Çandarlı Mahallesinde bulunan Mehmet Dilsiz Ortaokulu’nda 2019 yılı Kasım ayında öğretmen E.S. hakkında 8 öğrenciyi taciz etmekten açılan davanın karar duruşması Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti failin 12 yaş altı çocukların her biri için “sarkıntılık” suçundan alt sınırdan 7 yıl 9 ay 22 gün, 12 yaş üstü çocukların her biri için ise “çocuğun cinsel istismarı”ndan alt sınırdan 4 yıl 8 ay 7 gün ile cezalandırılmasına hükmetti.
 
* Ankara'nın Mamak ilçesinde 2 Eylül 2020'de evli olduğu Sibel Köksal'ı katleden İbrahim Köksal’ın Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın karar duruşmasında faile indirim uygulandı. Ağırlaştırılmış müebbetten yargılanan failin cezası 22 yıla düşürüldü. Faile kişisel verileri elde etmekten 2 yıl hapis cezası verildi.
 
* Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Ahmet Emre Yıldır’a sistematik tecavüzde bulunan Vedat Tarhan’ın tahliye edildiği ortaya çıktı. Ahmet, Çorlu’da 29 Nisan 2019'da yaşamına son vermişti. İntihar etmeden 1 ay önce ailesine, 9 yaşından 18 yaşına kadar akrabası Vedat Tarhan’ın kendisine tecavüzde bulunduğunu açıklayan Ahmet’in, fail ile yüz yüze gerçekleştirdiği görüşmeye ait ses kaydıyla Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu, ancak dilekçenin intihardan sonra işleme koyulduğu ortaya çıkmıştı. İntihardan sonra gözaltına alınıp tutuklanan faile 26 yıl hapis cezası verildi. Ancak bu karara fail avukatları itiraz etti. İtiraz incelemesini İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 25. Ceza Dairesi ele aldı. İncelemeyi Mart 2021’de tamamlayan Daire, yerel mahkeme kararının yerinde olduğuna hükmetti. Ardından ise karar Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, istinafın kararını bozarak failin tahliye edilmesine karar verdi. 
 
* Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 2015 yılında evli olduğu Fikret Kutulu'dan sistematik şiddet gören Damla, faili özsavunmada bulunarak öldürmüştü. Olay sonrasında nöbetçi mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Damla beraat etmiş, ardından ise Yargıtay kararı bozmuştu. Damla hakkında Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın karar duruşmasında Damla’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Tahrik ve iyi hal indirimi uygulayan heyet, cezayı 15 yıla düşürdü.