20 Kasım 2016: TJA kuruldu

  • 09:06 20 Kasım 2023
  • Tarihte Bugün
 
Kürt kadınlar, 20 Kasım 2016’da gerçekleştirdikleri buluşma sonrası Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) kuruluşunu deklere ederek, mücadeleye bu çatı altında devam edeceklerini belirtti. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Binası Vedat Aydın Konferans Salonu'nda gerçekleşen “Kadın Buluşması” sonrası kadınların katıldığı oylama ile KJA'nın bileşeni olan kadınların bundan sonra Tevgera Jinên Azad (TJA) adıyla örgütlenmeye devam edeceğini deklare etti.
 
TJA, kuruluşundan bu yana baskı politikaları ile aktivistlerinin sayısız kez gözaltına alınmasına, tutuklanmasına karşı mücadelesinden geri adım atmadan bugüne kadar geldi.
 
Tarihte bugün öne çıkan kimi gelişmeler şöyle: 
 
1959: Birleşmiş Milletler, Çocuk Hakları Deklarasyonu'nu yayınladı.
 
1989: Özellikle savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları korumak ve koşullarını iyileştirmek için 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu "Çocuk Haklarına Dair Sözleşme"yi imzaladı ve o tarihten sonra 20 Kasım "Dünya Çocuk Hakları Günü" olarak karşılanmaya başladı. 
 
1989: 2 Kasım 1989’da Mor İğne satışı ile başlayan “Bedenimiz Bizimdir; Cinsel Tacize Hayır” kampanyası kapsamında 20 Kasım’da Bilsak’ta ‘Sokakta Cinsel Taciz’ konulu bir panel düzenlendi. Panel bittikten sonra ise 30-40 kadar feminist kadın daha önce kararlaştırdıkları eylemi yapmak üzere Beyoğlu’nun arka sokaklarına doğru yola çıktılar.
 
1970: Feministler, 20 Kasım 1970'te İngiltere'de Albertt Hall'da Dünya Güzellik Yarışması'nı protesto etti. Protestoyu düzenleyen gruplar, yarışmanın yapıldığı salonun dışında gösteri yaparken, yüz kişilik bir gösteri grubu da bilet alarak yarışma salonuna girdi. Feminist tiyatro topluluğu Women's Street Theater Group (Kadınların Sokak Tiyatrosu Grubu) teatral bir eylem düzenledi. Kadınlar, "Güzel değiliz, çirkin değiliz, kızgınız" diyerek, güzellik yarışmalarıyla kadınların sokulmak istendiği kalıplara, yarışmaların sembolize ettiği erkek egemenliğine, güzelliğin ticarileşmesine, ırkçılık ve kadına yönelik baskılara dikkat çekti. Kısa süreliğine de olsa televizyonda 30 milyon kişinin gözleri önünde yarışmanın durduğu eylem sonrası Londra'da feminist harekete katılımlar arttı. Eylemin ardından 4 kişi gözaltına alındı.
 
1998: İtalya, 12 Kasım'da Roma Havaalanı'na gelen PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın ülkeye girişine izin verdi.
 
2015: Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi üyeleri, tutuklu bulunduğu Trabzon Bahçecik E Tipi Kapalı Cezaevi'nde intihar ettiği öne sürülen 15 yaşındaki Emirhan Nas'ın ölümüyle ilgili Adalet Bakanlığı ile cezaevi müdürü, infaz koruma memurları ve personelleri hakkında İstanbul, Ankara ve Diyarbakır'da suç duyurularında bulundu.
 
2016: KHK ile kapatılan JINHA ile dayanışmak amacıyla kadınlar tarafından başlatılan “JINHA Haber Noktası” nöbeti sona ererken, dayanışma “Kadınlar JINHA için yazıyor” kampanyasıyla devam etti.
 
2017: Tenis dünyasından eski Wimbledon şampiyonu Jana Novotna yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. 
 
2017: Arjantin'de kayıplarının akıbeti  için mücadele eden Plaza De Mayo Anneleri ve "Linea fundadora" adlı insanı insan hakları örgütünün önde gelen isimlerinden Marta Vasquez 90 yaşında hayatını kaybetti. Marta, 1976'da gözaltına alınan hamile kızı Maira  Marta Vasquez Ocampo'yu ve torununu 40 yıl boyunca aradı. Şahitlere göre Marta, kızı Maria'nın "ESMA" adıyla anılan işkence ve kaybetme merkezinde 1977'de doğum yaptığını öğrendi ve  bu tarihten sonra Maria ve torunundan bir daha haber alamadı. Kaybedilen 30 bin kişi gibi kızının ve torununun akıbetini sormak için Plaza De Mayo Anneleri ile birlikte mücadeleye başladı. Marta, hayatı boyunca ülkesinde insan hakları mücadelesinde yer aldı. 
 
2018: Avrupa'daki Kürt basın emekçisi kadınlar, Belçika'da düzenledikleri konferansın ardından bundan ROJIN'ın (Yekîtiya Rojnamevanên Jinên Kurdistanê/ Kürdistan Kadın Gazeteciler Birliği) kuruluşunu ilan etti.
 
2018: Şirnex’ın (Şırnak) Cizîr (Cizre) ilçesinde 14 Aralık 2015'te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında katledilen Cizîr Halk Meclisi Eşbaşkanı Asya Yüksel'in annesi Emine Ürün, geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı Batman'daki özel bir hastanede yaşamını yitirdi. 
 
2019: 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde kayyımlardan geri alınan belediyelerden biri olan HDP'li Sûr Belediyesi, Amîda Jîn Kadın Danışmanlık Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.
 
2019: Kürt Halkına Yönelik Soykırım Suçlarını Belgeleme Komitesi ve Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türkiye’nin Qamişlo’ya yönelik 10 Ekim’de gerçekleştirdiği saldırılarda bir ayağını kaybeden 7 yaşındaki Sara Mihemed Hisên’i ziyaret etti. Sara, uluslararası suç listesini imzaladı.