4 Haziran 2020: Leyla Güven'in vekilliği düşürüldü

  • 09:03 4 Haziran 2023
  • Tarihte Bugün
 
HDP Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekillikleri düşürüldü.
 
Meclis Genel Kurulu’nda 4 Haziran 2020’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu’nun kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesiyle vekillikleri düşürüldü. 
 
Leyla, Meclis’te yaşananları Amed’de bulunan DTK binasından takip etmişti. AKP'li Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in, fezlekeleri okumasının ardından Leyla’nın vekilliğinin düşürülmesine tepkisi “Berxwedan jiyan e” (Direnmek yaşamaktır) oldu.
 
HDP’li vekiller Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve CHP’li Enis Berberoğlu’nun vekilliklerinin düşürülmesine dijital medyada “#MeclisteDarbeVar" etiketi ile tepki gösterdi. 
 
Vekilliklerin düşürülmesine ulusal ve uluslararası alanda sayısız tepki yükselirken, dijital medyada “#MeclisteDarbeVar” etiketi ile binlerce paylaşım yapıldı.
 
Tarihte bugün yaşanan kimi olaylar şöyle:
 
1913: Emily Davison, 1913’te bugün Epsom Kraliyet Yarışı’nda elinde kadınlar için oy hakkı talep eden Süfrajet hareketinin flamasıyla, Kral 5. George’un atının önüne atladı. Eylemi sırasında ağır yaralanan Emily, 8 Haziran’da hayatını kaybetti.
 
Emily Wilding Davison, 11 Ekim 1872’de Londra’nın güneydoğusunda, Blackheath’da doğdu. 1906’da Emmeline Pankhurst tarafından kurulan Kadınların Sosyal ve Politik Birliği’ne (WSPU) katılan Emily, 3 yıl sonra öğretmenlik mesleğini bırakarak tüm zamanını kadınların oy hakkı için mücadeleye ayırdı. Emily, 8 kere hapse girdi, kadınlara seçme hakkı için düzenlenen protestolara katıldı.
 
1994: Bangladeşli yazar ve eski doktor Teslime Nesrin, İslam toplumunda kadınların baskı altında olduğunu söylemesinin ardından radikal dinciler tarafından ölümle tehdit edildi.
 
2015: İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) imam nikahına vize veren kararına karşı “Medeni Kanuna Sahip Çıkıyoruz” başlıklı imza kampanyası başlattı.
 
2018: Kozmetik firması Flormar'ın Mayıs ayında sendikalı oldukları gerekçesiyle 119 işçiyi işten çıkarmasına kadın ve LGBTİ+ örgütleri tepki gösterdi. Aralarında SKM, Anarşist Kadınlar, DİSK'li kadınlar, İstanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği'nin olduğu çok sayıdaki yapı, Flormar Türkiye ve Groupo Rocher yönetimlerine mektup gönderdi. Flormar ürünlerine boykot çağrısı yapılan mektupta, "Hem tüketici kitlesini oluşturan kadınların tüketim oranını artırabilmek amacıyla, duyguları, güçlü kadın imajını pazarlamaya çalışmanıza, hem de hiç gocunmadan haklarını talep ettiği anda kadınları işten çıkarmanıza müsaade etmeyeceğiz. Tüm işçiler işe iade edilene, işçilerin talepleri karşılanana kadar ürünlerinizi tüketmiyoruz. Biz durursak dünya durur, biliyoruz" denildi.