31 Mayıs 2005: Uta Schneiderbanger ve Ekin Ceren Doğruak yaşamını yitirdi

  • 09:03 31 Mayıs 2023
  • Tarihte Bugün
 
Kadın mücadelesinin “Nûdem”i Uta Schneiderbanger ve “Amara”sı Ekin Ceren Doğruak, Güney Kurdistan'da 31 Mayıs 2005'te geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi. 
 
Katolik bir işçi ailesinden gelen ve 20 Temmuz 1961’de Almanya’da doğan Uta Schneiderbanger’in, mücadele geleneği gençliğine dayanıyor. Resmi kilise kurtuluş teolojisini kabul etmeyince kiliseden ayrılarak komünist partiye katılan Uta, fakat erkek egemen anlayışın burada hakim olması nedeniyle büyük bir kadın kitlesiyle buradan da ayrılır ve anti emperyalist harekete katıldı Hem sosyalist hem de feminist olan Uta, 1977-78 yıllarında Kürtleri tanımaya başladı. Uta, Kürt mücadelesinde “Nûdem” oldu. Yaptığı bir söyleşide PKK'ye katılmanın kendisi için kolay bir karar olmadığını ifade eden Uta, "Bir Alman olarak hep Almanya'nın devrimci girişimlerinde kendimi sorumlu gördüm. Gitmek, yoldaşlarımı yalnız bırakmak, ihanete demekti. Almanya'ya ilişkin hala bir sorumluluk hissediyorum ama sadece Avrupa'dan çözüm gelmez" dedi. Kongra Gel Genel Kurul Toplantısı’na katılan Uta, yemin bölümünde herkes kendi anadiliyle yemin etme hakkına sahip olduğu halde Kürtçe yemin ederek Kürtlerin anadil hakkına işaret etti. 
 
Ekin Ceren, 8 Ocak 1981 yılında Ankara'da doğdu. Egeli bir aileden gelen Ekin, Kürt özgürlük mücadelesiyle üniversite yıllarında tanıştı. Gençlik ve kadın hareketi başta olmak üzere birçok çalışmada aktif yer alan Ekin, kendisine yönelen baskılara karşı Avrupa’ya gitmek zorunda kaldı. 2002’de “Amara” adını kullanmaya başlayan Ekin Ceren, 2005 tarihine kadar Avrupa'da kadın çalışmalarında aktif olarak yer aldı.
 
Ekin ve Uta, Süleymaniye'nin Qeladize kasabasında 31 Mayıs 2005 tarihinde meydana gelen bir kaza ile yaşamını yitirdi. 
 
İki kadın mücadeleci için Maxmur Kampı'nda yapılan törenin ardından sınırdan geçirilerek Türkiye'ye getirilen Amara'nın cenazesi Ankara'da defnedilirken, Nûdem’in cenazesi ise Diyarbakır'a gelen ailesi tarafından teslim alınarak Almanya'ya götürüldü.
 
Tarihte bugünde yaşanan diğer gelişmeler şöyle:
 
1999: Uluslararası komplo ile 15 Şubat 1999’da Türkiye’ye getirilen PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın davasına İmralı Adası'nda başlandı. Yargılama bir ay bile sürmedi. 29 Haziran’da Abdullah Öcalan hakkında Ankara 2 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce idam kararı verildi. Ağustos 2002'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde idam cezasını kaldırması ardından idam cezası, ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrildi.
 
2013: Amed’de Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) öncülüğünde 1. Ortadoğu Kadın Konferansı başladı. DÖKH’ün aylarca çalışmasını yürüttüğü konferansa Bahreyn, İran, Filistin, Hindistan, Libya, Lübnan, Tunus, Mısır, Irak, Suriye, Pakistan başta olmak üzere 26 ülkeden farklı kimliklerden, kültürden, inançtan 250 kadın katıldı. Konferans, Paris’e katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’a atfedildi.
 
2015: Mêrdîn’in (Mardin) Kerboran (Dargeçit)  ilçesinde kadınlara yönelik sosyal ve hukuki destek vermek için kurulan Çiçek Kadın Merkezi’nin açılışı yapıldı. Merkezin açılış kurdelesini Belediye Eşbaşkanı Zeynep Sipçik, Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) milletvekili adayı Enise Güneyli ve Barış Anneleri kesti.