27 Mayıs 1995: Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı’nda

  • 09:09 27 Mayıs 2023
  • Tarihte Bugün
 
 
27 Mayıs 1995 Cumartesi günü saat 12.00’da gerçekleştirilen oturma eylemi, Emine Ocak’ın oğlu Hasan Ocak’ın 21 Mart 1995’te gözaltına alınması ve 58 gün sonra işkence ile katledilen bedeninin Kimsesizler Mezarlığı’nda bulunmasıyla başlatıldı. Nadire Mater'in de aralarında bulunduğu "Arkadaşıma Dokunma" kampanyasını yürüten bir grup Hasan Ocak'ın cenazesinin bulunmasıyla "Her Cumartesi aynı saatte Galatasaray Meydanı’nda sessizce oturalım" fikrini ortaya koydu. Oturma eyleminde "örgüt pankartı olmayacaktı, slogan atılmayacaktı ve her hafta bir gözaltında kaybın öyküsü anlatılacaktı." Medya oturan insanlara "Cumartesi Anneleri" demeye başladı.
 
Cumartesi Anneleri’nin kayıplarını bulma arayışı yarım asırı geçti. Fakat onlar tüm yasaklamalara rağmen her hafta eylemlerini gerçekleştirmeye ısrarla devam ediyor. 
 
Tarihte bugün yaşanan önemli gelişmelerden bazıları ise şu şekilde: 
 
1983: Türkiye’de kadın mücadelesi sonucu “Nüfus planlaması hakkında kanun” yayınlanarak kürtaj yasalaştı. 
 
2012: Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın , "Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum", "Yatıyorsunuz kalkıyorsunuz 'Uludere' diyorsunuz. Her kürtaj bir Uludere'dir" cinsiyetçi açıklamaları sonrası İstanbul Feminist Kolektif, 27 Mayıs'ta "Kürtaj haktır, Uludere katliam" diyerek Dolmabahçe'deki başbakanlık ofisi önünde, "Kürtaj hakkımdan başbakana ne?" pankartını açıp yol kesti. Farklı şehirlerde de kadınlar alanlara çıkarak Başbakan’a tepkilerini dile getirdi. 
 
2013: Ankara’da 25-26 Mayıs tarihlerinde ilki gerçekleşen ve Çözüm Süreci’nin konuşulduğu “Demokrasi ve Barış Konferansı” sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesinde, “Konferans katılımcıları olarak kendimizi barış ve müzakere sürecini izlemekle görevlendiriyoruz. Güvenlikçi politikalara asla geri dönülmemesi, sürecin kesintiye uğramaması ve geliştirilmesi gereğini özellikle vurguluyor ve bu bakımdan üzerimize düşen bütün çabaları gösterme kararlılığını ilan ediyoruz” denildi.
 
2016: Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) bünyesinde 2007 yılından beri yürütülen Ayrımcılığa Karşı Dersler'in bir parçası olan Ayrımcılığa Karşı İLEF Evrim Alataş Ödülü'nün altıncısı Jin Haber Ajansı’na (JINHA) verildi. JINHA, ödülü 4 Ocak'ta Silopi'de katledilen Sêvê Demir, Pakize Nayır, Fatma Uyar şahsında özyönetim alanlarında katledilen ve bedenleri teşhir edilen bütün kadınlara adadı. 
 
2016: Kürdistan Özgür Kadın Hareketi ((RJAK) tarafından Federal Kürdistan Bölgesi'nin Diyala kentine bağlı Xaneqîn'de bulunan Zende Mezarlığı'nda inşa edilen Devrimci Kadınlar Anıtı'nın açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
 
2018: Türkiye ve ona bağlı ÖSO gruplarının Efrîn’de insanlık dışı uygulamalarda bulunduğunu belirten Suriye Kadın Meclisi, etnik baskı, katliam, kadın haklarına yönelim, esirlere işkence, cenazelere saldırı ve talan ve gaspın yanı sıra şu ana kadar 119 kadının kaçırılarak cinsel saldırı ya da tacize maruz bırakıldığını duyurdu.