31 Mart 2008: ‘Barış’ için dünyayı gezen Pippa Bacca Türkiye'de katledildi

  • 09:05 31 Mart 2023
  • Tarihte Bugün
 
Giuseppina Pasqualino di Marineo ya da daha çok bilinen adıyla Pippa Bacca, 34 yaşında bir kadındı. İki sanatçı ve aktivist  Pippa Bacca ve Silvia Moro birlikte bir tur planlamışlardı ve 8 Mart 2008'de "Barış Gelini" projeleri için, giydikleri beyaz gelinlikleriyle yola çıktılar. İstanbul'a vardıklarında Pippa ve Silvia'nın yolları Beyrut'ta tekrar bir araya gelmek üzere ayrıldı. Yoluna tek başına beyaz gelinliği ile devam eden Pippa, 31 Mart günü Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde Murat Karataş isimli erkek tarafından tecavüze maruz bırakıldıktan sonra katledildi. 
 
Milano'dan başlayan yolculukları, Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin üzerinden devam ederek, Tel-Aviv'de noktalanacaktı. İki kadın, şiddet ve savaşın yaşandığı ülkelere sevgi ve barış mesajını iletmek için otostopla yolculuk edecek ve İsrail'e varacaktı. 
  
Tarihte bugün yaşanan gelişmelerden bazıları ise şunlar: 
 
1823: ABD’li yazar Mary Boykin Chesnut, dünyaya geldi. İç savaş günlüğü olarak yayınlanan eseri ile toplumun üst sınıf çevrelerinin yanı sıra tüm sınıfları ele aldı. Mary, savaş yıllarında yazdığı günlüğüne dayanarak 1881-1884 yılları arasında kitabına son halini verdi. 22 Kasım 1886’da yaşamını yitiren Mary’nin kitabı, ölümünden 19 yıl sonra 1905’te yayınlandı. 1949’da ise kitabın yeni versiyonları yayınlandı. Kitabın açıklamalı baskısı ise 1982’de Pulitzer Tarih Ödülü’nü kazandı. 
 
1833: Gail Hamilton ismini kullanan yazar Mary Abigail Dodge, 188 yıl önce Massachusetts’te dünyaya geldi. Yazıları kadınlar için eğitim ve meslek eşitliği konusundaki zekasını teşvikini gözler önüne serdi. Siyasi gelişmelere dair yorumlarının yer aldığı yazılar da kaleme alan Mary aynı zamanda Washington’daki siyaset haberi yapan ilk kadın muhabirlerinden biriydi. Yazıları ise erkeklere karşı kurduğu sert ifadeler nedeniyle zaman zaman tartışılıyordu. 
 
1855: İngiliz Edebiyatı’nın klasikleri arasına yerleşmiş eserleriyle tanınan Charlotte Bronte, 1816 yılında İngiltere’nin Yorkshire kentinde doğdu. 6 çocuktan üçüncüsü olan Charlotte’un en ünlü eseri “Jane Eyre”  günümüzde bile halen büyük bir ilgi görüyor. Charlotte’un hayat hikâyesi de birçok esere ilham oldu. 
 
1872: Ekim devriminin öncülerinden , Sovyet  hükümetinin ilk kadın bakanı Kominist diplomat kadın hakları aktivisti Aleksandra Mihayilovna Kollontay, Petersburg'da dünyaya geldi.
 
1911: Zarif müzikaletesi, sıcak yürekliliği, samimiyeti ve olağanüstü sesi ile kutsanmış bir şarkıcı olarak tanımlanan Alman soprano Elisabeth Grümmer, 111 yıl önce bugün Niederjeutz’da doğdu.
 
1916: Körfez bölgesi ve Hollywood’da “Bin sesli kız olarak tanınan ABD’li oyuncu Lucille Theresa Bliss, bugün doğdu. 
 
1931: Sporcu Tamara Andreevna Tyshkevich, 90 yıl önce Belarus’ta dünyaya geldi. Gülle atıcısı olarak bilinen Tamara, 1947’de atletizm yapmaya başladı. 1956’da Olimpiyat Altın Madalyası kazandı ve 1952’de ise dördüncü oldu. Uzun süre rakibi Galina Zybina’ya yenilen Tamara, Avrupa şampiyonalarında 1954’te bronz, 1958’de gümüş madalya kazandı. Tamara, 1962’de emekli olarak yaşamına atletizm koçu olarak devam etti. 
 
1934: Hindistanlı şair ve yazar Kamala Surayya doğdu.