8 Şubat 1850: Feminist yazar Kate Chopin doğdu

  • 11:12 8 Şubat 2023
  • Tarihte Bugün
 
 
ABD’li kısa öykü ve roman yazarı Kate Chopin, bugün doğdu. Akademisyenler tarafından 20. yüzyıl Amerikalı feministlerinin öncüsü olarak kabul edilen Kate, kitapları en sık okunan yazarlardan biridir. Kate, bugün en çok 1989 tarihli “Uyanış” adlı romanıyla tanınıyor. 
 
Tarihte bugün yaşanan kimi önemli gelişmeler şöyle:
 
1870: Kız öğretmen okulu Dar-ül Muallimat açıldı. Okula sınavla 32 kız öğrenci alındı.
 
1876: Alman ressam ve erken dışavurumculuğun en önemli temsilcilerinden biri olan Paula Modersohn-Becker, bugün dünyaya geldi. Çıplak otoportreler yapan ilk kadın ressam olarak tanınan Paula, 20. Yüzyılın başlarında modernizm hareketinin önemli bir üyesidir. 
 
1926: Yunanistan Komünist Partisi üyesi, partizan, aktivist, müzisyen Diamanto Kumbaki Atina Pire’de dünyaya geldi. Yunanistan Komünist Partisi’ne bağlı gençlik örgütüne ve Halk Savunma Örgütü’ne katıldığında henüz çocuk yaşta olan Diamanto, Nazilerle işbirliği yapan Güvenlik Taburları’na karşı savaştı
 
1935: Türkiye’de Meclis’e ilk kez 17 kadın milletvekili girdi. Türkiye’de 5 Aralık 1934’te milletvekili seçme-seçilme hakkını kazanan kadınlar, genel seçimler için ilk kez oy kullandı ve aday oldu. Seçimlere katılan tek parti Cumhuriyet Halk Fırkası’nın (CHF) seçilen 399 vekilinden 17’si kadındı. 
 
1940: Kongolu bir politikacı ve sosyolog olan Sophie Lihau-Kanza bugün doğdu. 31 Ekim 1966’ya kadar Sosyal İşler Bakanı olarak görev yapan Sophie, ülkesinin ortaöğretim alan ilk kadını, üniversiteden ilk mezun olan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde devlet görevi üstlenen ilk kadındı. Sophie aynı zamanda Birleşmiş Milletler bünyesinde görev yaptı. 
 
2004: Amerikalı feminist şarkıcı Beyoncé beş Grammy Ödülü kazandı. Beyoncé, kadınlardan oluşan Destiny’s Child grubunun solistiydi. Solo çalışmaları büyük ses getiren Beyoncé, tüm zamanların en çok satan şarkıcılarından oldu. Bugüne kadar 20 Grammy Ödülü kazandı ve bu ödüle en çok aday gösterilen kadın oldu.
 
2015: Sanat müziğinin usta yorumcusu Müzeyyen Senar, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Müzeyyen, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi. Müzeyyen, 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi.
 
2015: Mêrdîn’de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki Qoser Belediyesi, Şubat ayı Meclis toplantısında önemli bir karar aldı. Belediye Meclisi, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin (CEMR) kadın-erkek arasında eşitliğin sağlanması için üye belediyelere sorumluluk yükleyen Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı’nı kabul etti.
 
2016: Üniversiteli Kadın Kolektifi, AKP'nin kadın düşmanı, cinsiyetçi, gerici söylemlerine ve kadınları taraf etmek istediği savaşına karşı İstanbul’da Kadıköy vapurunu işgal etti. Kadınlar "Hem günahkar hem vatan haini kadınlar direnişin simgesi" pankartı açtı.
 
2016: Almanya'nın Linz kasabası yakınlarında Kürt ve göçmen kadınlara yönelik çalışmalar yürüten Kadın Araştırma ve Toplumsal Buluşma Merkezi UTAMARA, 10’uncu Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi.
 
2018: Türkiye'nin 20 Ocak'tan beri ÖSO ile birlikte Efrîn'e dönük başlattığı saldırılar devam ederken, Kongreya Star Efrîn konuya ilişkin tüm dünya kadınlarına "Kadınlar Efrîn için ayağa kalkın" çağrısı yaptı.
 
2019: Dijital medya sitelerinde #Video8m hashtagi ile 8 Mart enternasyonal kadın grevine çağrı yapan video ve eylemler paylaşılarak uluslararası kampanya başlatıldı. Kampanyanın kararı İspanyalı kadınların düzenlediği birçok ülkeden 500 kadının katıldığı 5’inci Kadın Buluşması’nda alınmıştı. 
 
2022: Dünya edebiyatına mal olmuş birçok yazarın eserini Türkçeye kazandıran Aysel Bora yaşamını yitirdi.