2 Şubat 2006: Viyan Soran eylemini gerçekleştirdi

  • 09:45 2 Şubat 2023
  • Tarihte Bugün
 
Viyan Soran, uluslararası komploya karşı 2006'da 1 Şubat’ı 2 Şubat’a bağlayan gece bedenini ateşe vererek eylemini gerçekleştirdi. 
 
Viyan Soran, 1981 yılında Güney Kurdistan’ın Silêmanî kentinde dünyaya gelir. Asıl adı Leyla Wali Hasan olan Viyan, 1997 yılında PKK’ye katıldı. Viyan Soran, 1 Şubat’ı 2 Şubat’a bağlayan gece PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ve Kürt halkına karşı geliştirilmek istenen komploya karşı Heftanin’de bedenini ateşe vererek eylemini gerçekleştirdi. Eyleminden önce ise Abdullah Öcalan'a yazdığı mektupta Viyan, şu ifadeleri kullandı: “Başkanım! Gerçekleştirdiğim eylemin nedeni, senin ve Kürt halkının üzerindeki komployu kabul etmemek ve egemen devletler tarafından size ve Kürt halkına karşı uygulanan haksızlığa başkaldırmaktır. Bir tek kişi kalsak bile senin ideolojik çizginin ve felsefenin başarıya ulaşacağına dair iddialı ve inançlıyım.”
 
Tarihte bugün yaşanan diğer önemli olaylardan bazıları şu şekilde:
 
1977: ABD’nin Illinois eyaletinde bir hukuk bürosunda sekreteri olarak çalışan Iris Rivera, patronundan, sekreterlerin iş tanımının içine avukatlara kahve yapmanın da konulduğu yönünde bir talimat aldı. Iris, iş tanımında olmayan bu “görev”i yapmayı reddettiği için işten çıkarıldı. Iris’in kovulması üzerine Şikago merkezli ve iş yaşamında cinsiyetçi uygulamalar ve engellerle ilgili bir savunma grubu olan “Women Employed” bir eylem organize etti. 50 kadın 2 Şubat’ta Iris’in çalıştığı büroya yanlarında kahveyle, erkek avukatlara kahve yapma dersi vermeye gitti. Women Employed, Iris’in Illinois İstihdam Uygulaması Komisyonu’na açtığı davaya da destek oldu. Ancak dava sonuçlanmadan Iris tekrar işe alındı.
 
2018: İtalya’da sinema dünyasından 124 kadın cinsel tacize karşı bir manifesto yayınlayarak, cinsel tacizin bir sistem sorunu olduğunu vurguladı.
 
2018: İran'da kadınların Aralık 2017'de başörtü dayatmasına  karşı başlattığı "Beyaz Çarşamba" eylemlerine katılan 29 kadın tutuklandı.
 
2019: Suudi Arabistan’da 2015 yılından beri tutuklu olan insan hakları aktivisti Esra El Gamhan hakkında idam cezası isteyen savcılık, talebini geri çekti.
 
2019: Uluslararası ifade özgürlüğü kuruluşu Index on Censorship’in yıllık olarak sansüre karşı sanat, dijital aktivizm ve gazetecilik alanlarında mücadele edenlere verdiği İfade Özgürlüğü Ödülleri (2019 Freedom of Expression Awards) için o dönem tutuklu olan Zehra Doğan “sanat” kategorisinde aday gösterildi.
 
2020: TJA'nın “Kadınız özgürlüğümüz için varız. Değişim için ayaktayız” şiarıyla gerçekleştirdiği konferansın ardından TJA sözcülüğüne  Ayşe Gökkan seçildi.