1 Şubat 2015: KJA kuruluşunu deklare etti

  • 09:29 1 Şubat 2023
  • Tarihte Bugün
 
Kürt kadınların oluşturduğu Kongreya Jinên Azad (Özgür Kadın Kongresi-KJA) 1 Şubat 2015’te kuruluşunu deklare etti.
 
Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nin (DÖKH) kendini feshederek yeni bir örgütlenme modeli oluşturmak için gerçekleştirdiği 2 günlük 1’inci Olağan Kadın Kongresi sonrası Kongreya Jinên Azad (KJA) kuruluşunu ilan etti. “Özgürlüğe yürüyen kadınla demokratik ulusa” şiarıyla 501 delegenin katılımıyla Kayapınar Spor Salonu'nda gerçekleşen kongrenin sonuç bildirgesi HDP Êlih (Batman) Milletvekili Ayla Akat Ata tarafından okundu. Bildirgede, “DÖKH, 8’inci Konferansı’nda kadın mücadelesinin ulaştığı örgütlülük düzeyini daha kurumsal ve sistemli bir aşamaya evriltme temelinde kongreleşme kararına ulaşmıştır. Bu temelde toplanan kurucu kongre, kadının özgürlük iddiasını büyüterek bundan sonra KJA (Kongreya Jinên Azad) adıyla mücadelesini yükseltecektir" denildi.
 
KJA, yayınlanan KHK ile 2016 Kasım ayında kapatıldı.
 
Tarihteki diğer önemli olaylar şöyle:
 
1919: İnci adlı aylık kadın dergisi İstanbul'da yayımlanmaya başladı.
 
1973: İtalya’daki feminizmin önemli dergilerinden EFFE’nin ilk sayısı yayınlandı
 
1981: Türkiye'nin ilk kadın rektörü  kimyacı Ayşe Saffet Alpar dünyaya geldi.
 
2006: PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın esaretini, hücre cezası ve İmralı’daki insanlık dışı tecridi protesto etmek için PKK’nin İnşa Komitesi Üyesi ve YJA STAR komutanlarından Viyan Soran bedenini ateşe vererek ölümsüzleşti.
 
2020: Tevgera Jinên Azad (TJA), “Kadınız özgürlüğümüz için varız. Değişim için ayaktayız” ve “Em jin in em ji bo azadiya xwe hene em li ser piyane” şiarıyla Türkiye ve Kurdistan kentlerinden gelen 700 delegenin katılımıyla kadın buluşması gerçekleştirdi.
 
2022: Moldova Cumhuriyeti'nin Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi, Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçi Daniela CUJBé,  Strasbourg'da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri'nin huzurunda, Konsey'in İstanbul Sözleşmesi’ne dair onay belgesini tevdi etti. Moldova adına resmi adıyla Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi) resmileşmiş oldu.