14 Ocak 2019: Jin TV haber bültenlerine başladı

  • 09:18 14 Ocak 2022
  • Tarihte Bugün
 
“Kadının Sesi Yaşamın Yüzü” sloganı ile yayın yapan ve hayatın her alanına dair çok dilli ve renkli programları ekranlarına getiren Jin TV, 14 Ocak 2019’da haber yayınlarına başladı. 
 
Muhabirinden editörüne, kameramanından sunucusuna kadar tüm kadrosu kadınlardan oluşan Jin TV, Arapça, Kurmanci ve Türkçe dillerde haftanın beş günü haber bülteni yayınına başladı.
 
Tarihte öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle:
 
1858: Sosyal reformcu ve Yahudi kadınların ilk ulusal birliği olan Ulusal Yahudi Kadınlar Kulübü’nün kurucusu Hannah Greenebaum Solomon’da doğdu. Kulüp, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Yahudi kadınlar için önemli bir örgüt oldu. Hannah, sinagoglarda konuşan ilk kadın oldu. 
 
1940: Ödüllü senaryo yazarı ve yönetmen Bilge Olgaç doğdu. 1970’de Altın Koza Film Yarışması’nda “Linç” filmiyle aldığı en iyi yönetmen ödülü, onun ilk ödülü oldu. Yönetmenliğe başladığında Yeşilçam’da başka kadın yönetmen yoktu.
 
1997: Muş’ta sendikal mücadele veren 26 öğretmen, polis tarafından basılan sendikalarından gözaltına alındı. Bu ekipteki Eğitim Sen Muş Şube Yönetim Kurulu üyelerinden Güler Er, Nil Sarıkaya ve sendika üyesi Özlem Aydın “bekâret kontrolü” yapılmak üzere Muş Devlet Hastanesi kadın doğum servisine götürüldü. Yolda sözlü taciz ve hakarete maruz kalan kadınlar, bekâret kontrolünü reddetti. Daha sonra yeniden emniyete götürülen kadınlar, tek tek odalara alınıp kadın polisler tarafından çıplak arama işkencesine maruz bırakıldı.
 
1997: Fransa’nın en büyük haber ajansı Agence France-Presse (AFP) feminist-avukat Gisèle Halimi' nin çok ses getiren siyasi eşitlik raporunu yayınladı. Gisèle, kürtajın yasalaşmasına mücadelesiyle önemli bir katkı sunmuştu. Kadınların siyasete katılımı için yaptığı öneriler de hararetle tartışıldı. Başbakan’a bağlı Kadın-Erkek Eşitliği İçin Gözlemevi’nin de üyesi olan Gisèle, Anayasa’nın kota uygulayacak biçimde değişmesini önerdi.
 
2010: “Femen” eylemcileri, Ukrayna’da adil bir başkanlık seçimi için çağrıda bulundu. Eylem Kiev’de bulunan Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu binasının önünde gerçekleştirildi.
 
2014: 12 yaşında evlendirilen, 14’ünde ikinci bebeğini erken doğum ile kaybettikten sonra odasında yaşamını yitirmiş halde bulunan Kader Erten’in ölümü birçok ilde protesto edildi.