21 Ekim 2015: Til Temir’de kadın taburu kuruldu

  • 09:12 21 Ekim 2021
  • Tarihte Bugün
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin Til Temir kentinde Toplum Savunma Güçleri (HPC) çalışmaları kapsamında kadın taburu ilan edildi. 
 
Yekitîya Star'dan Özgür Kobanê, amaçlarının özsavunma mekanizmasını geliştirmek olduğunu belirtti.
 
Tarihte bugün öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle; 
 
1929: Bilimkurgu ve fantastik edebiyatının bilge tanrıçası Ursula Kroeber Le Guin doğdu.
 
1945: Fransa'da 29 Nisan 1945'te ilk defa belediye seçimlerine katılan kadınlar 21 Ekim 1945'te de ilk defa parlamento seçimlerinde oy kullandı.
 
1998:  Adalet Bakanlığı Ceza işleri Genel Müdürlüğü, bekaret kontrolünün, ancak takibi şikayete bağlı suçlarda, mağdurun rızası alınarak, ırza geçme gibi re’sen takip edilen suçlarda ancak hakim kararıyla ve gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise Cumhuriyet Savcısı’nın yazılı izni ile yapılabileceğini düzenleyen bir genelge yayımladı.
 
2009: Kadın mühendisler cinsiyetçi, ayrımcı ilanlara karşı kampanya başlattı.
 
2015: Birçok etnik yapıyı bünyesinde barındıran Girê Spî Halk Meclisi, kent merkezi ve tüm köylerini de kapsayacak şekilde Demokratik Özerkliği'ni ilan etti.
 
2015:  Silvan'ın 4 mahallesinde 4 gündür süren sokağa çıkma yasağının kalkması ardından Yasağı Silvan halkı, kitlesel bir şekilde slogan ve zılgıtlarla yürüyüş yaparak protesto etti.
 
2016: İsrailli ve Filistinli kadınlar "Umut Yürüyüşü" ile İsrail hükümetinin Filistinlilerle barış için müzakere masasına dönmesini talep etti.
 
2017: Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan 18 tutsak kadın Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe yazarak, Abdullah Öcalan’ın sağlık durumu hakkında detaylı açıklamada bulunmasını istedi. Kadınlar, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle ise 3 günlük açlık grevi başlattıklarını duyurdu.