Pedallayarak 5 ülkeyi geçti: Sınırlar olmamalı

  • 09:05 19 Ocak 2023
  • Yaşam
 
Melike Aydın 
 
İZMİR - Almanya’da 6 ay önce bisikletiyle başladığı yolculuğun şimdiki durağı Türkiye olan aktivist Laura Sennhauser, yolculuk boyunca birçok engelle karşı karşıya kaldığını söylüyor. Dünya genelinde kadınların birbirini desteklemesi üzerinde duran Laura, bir sonraki durağının Güney Amerika olacağını belirtiyor. 
 
“Açık uçlu”(Opened) adını verdiği ve 2022 yılının Ağustos ayında bisiklet turuna başlayan aktivist Laura Sennhauser, kendisinin belirleyeceği bir tarihe kadar pedallamaya devam edecek. Almanya’da bir süre psikolog olarak çalışan ve sonrasında bisikletiyle bir kadın olarak tek başına çıktığı yolculuk boyunca beş ülkeyi dolaştığını ve her birinin kendisine çok şey kattığına dikkat çekiyor. 
 
Bir sonraki durak Güney Amerika
 
Laura bir “Youtuber” ya da “Influencer” değil, sadece “Opened” adıyla bir Instagram sayfası var. Tura başladığından bu yana Montenegro (Karabağ), iki kez Arnavutluk, Kuzey Makedonya, uzun bir süre Yunanistan (Pelaponis, Tesalonya) ve son olarak da Türkiye’ye geldi. Laura’nın bir sonraki durağı ise Güney Amerika olacak. 
 
‘Daha güvenli noktalar bulmak durumunda kalıyorum’
 
Yalnız seyahat eden Laura’yı bazen arkadaşları ziyaret ediyor, birkaç haftalığına beraber pedallıyorlar. Genelde yalnız seyahat eden Laura, Avrupa genelinde seyahatinde pek fazla sorun yaşamadığını dile getiriyor. Laura, “Birçok kişi ‘emin misin, yalnız yapabilecek misin, korkmuyor musun?’ tarzında sorular sordu. Oysa benim için sorun değildi. Kendi kendime zaman geçirmeyi seviyorum ve yalnız kalmaktan korkmuyorum. Ama elbette ki kadın olmak her zaman daha zordur. Örneğin ben genelde doğada kamp yapıyorum ve sanırım erkek olsaydım geceleri daha az güvenli nokta arama ihtiyacı duyardım. Kadın olarak daha güvenli noktalar bulmak durumunda kalıyorum” diye belirtiyor. 
 
‘En ilginç ülke Türkiye’
 
Her ülkenin kendine has özellikleri olduğunu ifade eden Laura, Arnavutluk’un kendisi açısından ilk olmasının diğerlerinden farklı olduğunu söylüyor. Laura, Arnavutluk ve diğer gittiği ülkeleri şöyle anlatıyor: “Arnavutluk, Avrupa gibi değil, insanlar çok farklı ve oldukça misafirperver. Hoş deneyimler yaşadım. Yunanistan’da uzun zaman geçirdim. Hatta birkaç hafta çalıştım da. Sonrasında en ilginç ülke Türkiye idi. Sınırdan geçmek benim için çok ilginçti, çünkü gerçekten de Asya’ya geçtiğimi hissettim. Gezdiklerim arasında en farklı kültür, en inanışa sahip ülke. Burada 3 haftadır geziyorum. İpsala, Lüleburgaz, Tekirdağ, Gelibolu, Ayvalık, Küçükkuyu gibi sahil kenarlarında seyahat ediyorum. Büyük şehirler ve küçük şehirler, şehir merkezleri ve çevresi arasında önemli farklar var. Genelde de böyle, ama benim gibi Avrupalı bir kadın olarak Türkiye için daha belirgin bir durum bu.” 
 
‘Kahvehanelerde hiç kadın yok’
 
Normal koşullarda kafelerde kadın ve erkeğin birlikte oturmasına rağmen kahvehanelerde sadece erkeklerin oturduğuna dikkat ettiğini kaydeden Laura, “Hiç kadın göremezsiniz. İzmir daha büyük bir şehir ama burada bile öyle” diyor. 
 
‘Sınırlar insanlar tarafından üretildi’
 
Sınırları çizenlerin insanlar olduğunu, aslında sınırların ötesinde çok da farklı şeylerin olmadığını söyleyen Laura, farklılıkların sınırlara bağlı olmaksızın adım adım ötesinde de devam ettiğini belirtiyor. Sınırların formalite olarak gören Laura, “Benim için bu sınır geçilmesi gereken yer. Bir sınırım yok. Ülkeler değişe de hissiyatlar hep aynı. Sınırlar olmasaydı ne olurdu bilmiyorum, ama daha az ırkçılık olurdu, insanlar birbirleriyle daha çok karışırdı gibi geliyor. İnsanlar kendi ulusu üzerinden değil, ötekine onun yanında olarak yaklaşırdı. Ama bunun formalı ve bürokratik şeyleri nasıl olurdu bilemiyorum” sözlerini kullanıyor. 
 
Gezi değiştirdi
 
Yolculuğun kendisini çok değiştirdiğini ifade eden Laura, bu değişikliği şu sözlerle özetliyor: “Kendi konfor alanından çıkabilmeyi, kendine güveni kazandırdı. Farklı bakış açılarına, kültürlere, insanlara, alışık olmadığın durumlara karşı korku, heyecan, heves gibi çok çeşitli  duygular barındırıyor.”
 
Laura, kadın konusunun önemli olduğunu vurgulayarak, “Kadınlar tüm dünyada birbirini desteklemeli” diye ekliyor. 
 

Etiketler:

Okumadan geçme!