Ekonomik krizin gölgesinde kış hazırlığı

  • 09:07 19 Eylül 2022
  • Yaşam
ŞIRNAK - Sonbaharla birlikte kış hazırlıklarına başlayan kadınlar, ekonomik krizden dolayı eskisi gibi çok şey yapamasalar da, sınırlı imkanlarıyla kurutmalıkların yanı sıra salça, turşu, konserve, reçel yaptıklarını söylüyor.  
 
 Sonbaharın gelmesi ile birlikte kadınlar kış hazırlıklarına başladı. Botan’da Eylül ayı ile başlayan hazırlıklar sonbaharın bitimine kadar devam ediyor. Sebze ve meyveleri kurutan kadınlar, aynı zamanda pekmez, salça, turşu, konserve, reçel ve daha birçok şey yaparak kışı karşılamaya hazırlanıyor. Kış hazırlıklarını birlikte yapan kadınlar, hem kolektif çalışıyor hem de ekonomik olarak harcamalarını azaltmaya çalışıyor. Şırnaklı kadınlar, ekonomik kriz gölgesinde bu yıl yaptıkları kış hazırlıklarını anlattı. 
 
‘Büyük emek veriyoruz’
 
Şırnak’a bağlı Balveren (Gundikêmele) beldesinde yaşayan Ayşe Erk, büyük bir emekle kış için hazırlandıklarını belirtti. Ayşe, kış hazırlıklarının zahmetli ancak bir o kadar da keyifli olduğunu söyledi. Ayşe, şunları anlattı: “Büyük bir emekle sebze ve meyveleri topluyoruz. Önce yıkayıp sonra ayıklıyarak doğruyoruz. İncir, üzüm, kayısı ve sebzeleri kurutuyoruz. Yine salça ve hoşaf da yapıyorum. Yani elimden ne geliyorsa onları yapmaya çalışıyorum.”
 
‘Birçok faydası var’
 
Bêrivanlık da yapan Ayşe, sağdıkları sütlerden çeşitli peynirler de yaptığını söyledi. “Kış için hazırladıklarımızın birçok faydası var” diyen Ayşe, “Kışlık çoğunlukla bunları yiyoruz. Çünkü kışın yemeklerimizi kuruttuğumuz sebzelerden yapıyoruz. Bunlar dışarıda para ile satılıyor. Ama biz hazırlık yaptığımızda dışarıdan gidip almamıza gerek kalmıyor. Yaptıklarımızın tadı daha güzel. Elde yapılan şeylerin tadı başka oluyor” şeklinde konuştu. 
 
‘Ekonomik kriz etkiledi’
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinden Taybet Acet de, ekonomik kriz altında kış hazırlığı yaptıklarını söyledi. Taybet, “Önceleri hazırlıklarımızı köylerde kolektif olarak yapıyorduk. Orada bahçelerimiz vardı, bahçede yetiştirdiklerimizi toplayıp yapıyorduk. Ancak şimdi kentlerde yapıyoruz. Sebze ve meyveleri satın almamız gerekiyor. Ekonomik kriz  çok etkiledi. Sebze ve meyveler çok pahalı. Bu yüzden çok hazırlık da yapamıyoruz. Birçok kişinin buna imkanı çok az. Ancak az da olsa kendi kültürümüzü korumaya çalışıyoruz” sözleri ile ekonomik krizin kış hazırlıklarına etkisini  paylaştı. 
 
Yaptıkları hazırlıkların çok zahmetli olduğunu belirten Taybet, ancak bir o kadar da faydalı olduğunu söyledi. Taybet, son olarak şöyle dedi: “Kışı bu yaptığımız ürünlerle geçiriyoruz. Patlıcan, kabak, biber, domates, üzüm, erik kurutuyoruz. Yine konserve, turşu, reçel yapıyoruz. Yani elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Kuşkusuz bu zahmetli de. Günlerce uğraşıyoruz. Önce yıkıyoruz, daha sonra doğruyarak kaynatıyoruz. Son olarak da şişelere dolduruyoruz.  Bunlar çok faydalı. Elde yapılan şeylerin tadı bambaşka.”