Şahintepe halkı kentsel dönüşüme karşı direnecek

  • 19:11 31 Temmuz 2022
  • Yaşam
 
İSTANBUL - Şahintepe halkı, kentsel dönüşüme karşı gerçekleştirdiği açıklamada, “Başakşehir Belediyesi, yönetim kurulunda kendi olduğu şirketle arsa toplamış ve şimdi de bu arsaları paraya çevirmenin peşindedir. Haklı mücadelemizi sürdüreceğimizi bilsinler” mesajı verdi.
 
İstanbul Şahintepe Halk Dayanışması, kentsel dönüşüme karşı Şahintepe'de bulunan İskender Esma Camii önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.  Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın yanı çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada “Şahintepe halkındır halkın kalacak” dev pankartı taşınırken, “Ranta hayır”, “Direne direne kazanacağız”, “Müteahhit başkan istemiyoruz”, “Susma haykır evin sana haktır” ve “Mahallemizden vazgeçmeyeceğiz” dövizleri taşındı. Açıklamada “Şahintepe halkındır halkın kalacak”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” ve “Direne direne kazanacağız”  sloganları atıldı.
 
‘Birlikte verilen mücadele kazanımla sonuçlanır’
 
Eylemde konuşan HDP Başakşehir İlçe Eşbaşkanı Yunus Önal, halkın direnmesi gerektiğini vurguladı. Birlik ve beraberlikle verilen mücadelenin kazanımla sonuçlanacağını kaydeden Yunus, “Halk kazanacak. Patron olan halktır ve sözü de halk söyler. Bizler tüm haklı mücadelenizde arkanızda olacağız” dedi.  
 
‘Bütün mahalleli direneceğiz’
 
Halkın zorla mahalleden çıkarılmak istendiğini dikkat çeken Züleyha Gülüm de, “Bu halk bin bir emekle burada evlerini var etti. Kimseyi buradan gönderemezsin. Haddinizi bileceksiniz” vurgusu yaptı. Bu süreçlerde kadınların daha zorluk çektiğini söyleyen Züleyha, “Mahalleyi yaşanabilir bir hale getiren kadınların vazgeçeceğini mi sandınız. Başta kadınlar olmak üzere bütün mahalleli direneceğiz. Çünkü biz kendi alın terimiz ile kazandığımız hiçbir yeri kimseye peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Bizim olanı bizden almaya kimse kalkmasın. Kentsel dönüşüm deyip rantsal dönüşüm yapıyorlar. Yandaşlarına, zenginlerine buraları peşkeş çekmeye çalışıyorlar. Kimseye izin vermeyeceğiz. Direnmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
‘Bin bir zorlukla mahalleyi inşa ettik’
 
Yıllardır Şahintepe halkının zorluklar yaşadığını kaydeden mahalle sakini Cengiz Tokmak ise, “Bizler, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelerek, bu mahalleyi inşa eden, güzelleştiren, yaşanabilir hale getiren ve unutulmayacak komşuluklar kuran Şahintepelileriz. Ve bizlerin, yıllardır emek harcayarak, bin bir zorlukla inşa ettiği Şahintepe’de, rant oyunlarının ardı arkası kesilmeden devam etmektedir” dedi. Kuru gıda haline yol yapılacak diye 300’e kadar hane hakkında  “acele kamulaştırma” kararının verildiğini söyleyen Cengiz, “Bundan sonra ise ağırlıklı olarak mahallemizin Aşık Veysel tarafında ve tepenin Aşık Veysel'e yakın bölümlerinde yaşayanlar, Hacımaşlı’ya sürgün edilmek istendi” bilgilerini paylaştı.
 
‘Müjde imarlı tapularınızı dağıtıyoruz’
 
Başakşehir Belediyesi’nin 2020 yılında “Müjde imarlı tapularınızı dağıtıyoruz” diyerek 7 adada “kentsel dönüşüm” başlattığını da hatırlatan Cengiz, “Haziran 2022’de Başakşehir Belediyesi; 1542, 1543, 1554, 1606, 1540, 1564, 1617 numaralı adalarda yapacağı kentsel dönüşüm için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan tam yetki aldı ve şu an 1543’üncü adada fiili olarak inşaata devam etmekte. Aynı zamanda mahallenin başka birçok adasında, belediyeden gelen sivil giyimli kişiler ‘Bu adada sizden talep varmış, görüşmeye geldik’ diyerek evleri dolaşmaktadır. Bununla birlikte belediyenin yeni adalara da girmeyi hedeflediği ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.
 
‘Belediye kendi yönetim kurulunda olduğu şirkete arsa toplamış’
 
Mahallelerindeki 7 adanın afet riski alan edildiğinin belediye ve bakanlık tarafından açıklanmadığını ekleyen Cengiz, şunları söyledi: “Mahallemizde yapılacak olan dönüşüm ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’a dayandırıldı. Buradaki yapılar İstanbul’un birçok yerindeki yapılarından daha sağlamdır. Birçoğu iki katlı ve bahçeli yapılardır. Bizler bu 7 adanın riskli ilan edilmesinin altında yatan nedeni tek bir şeyle açıklamaktayız; onun adı da ranttır. Öyle ki, bir tüzel kişilik, şirket olan Başakkent A.Ş. Mevlüt Uysal döneminden Yasin Kartoğlu dönemine kadar mahallemizde arsa topladı. Bugün öğreniyoruz ki 1554 numaralı adanın en büyük ortağı 2 bin 69 metrekare ile Başakkent AŞ’dir. Yani Başakşehir Belediyesi, yönetim kurulunda kendi olduğu şirketle arsa toplamış ve şimdi de bu arsaları paraya çevirmenin peşindedir. Bunu yaparken ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığını ortak edinip insanlara “burası riskli alan, yerinizi vermezseniz kamulaştırırız” demekteler.”
 
‘Mahallemizden vazgeçmiyoruz
 
Yapılacak herhangi bir dönüşüm planı için muhatap alınmak istediklerini kaydeden Cengiz, “Belediye Başkanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncelikle gelip bütün mahalle halkına yaptıkları projeyi anlatsınlar, biz de anlayalım bu işte rant mı var fayda mı var. Yerlerimizde gözü olanlar öncelikle yerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi, haklı mücadelemizi sürdüreceğimizi bilsinler. Sessiz sedasız inşaat alanına gelerek burada mahallelinin istediği, mahallelinin rahat edebileceğini söyleyen, brütü 70 kullanım alanı 51 metrekarelik hücreler yapan Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu yapılan dönüşümü kabul etmediğimizi bilsin”  diye konuştu.