Kezwan, kahvesinden kremine faydalarıyla rağbet görüyor

  • 09:06 8 Nisan 2021
  • Yaşam
VAN - Kahvesi ile bilinen kezwan, bölge kentlerinde oldukça fazla tüketilen meyvelerden biri. Kezwan ayrıca sabun, krem yapımında da kullanılıyor.
 
Bölgede birçok yerde yetişen kezwan (bıttım) birçok faydası ile biliniyor. Genellikle kahvesi, sabunu ile adını duyduğumuz kezwanın kremi de oldukça faydalı. Ayrıca bölgenin iklimi elverişli kentlerinde çokça karşılaşılan kezwan, meyve olarak da tüketiliyor.
 
Destarda öğütülüyor
 
Bahar mevsimiyle birlikte Van’dan Hakkari’ye bağlı Ceylanlı (Walto) köyüne giderek yaz boyunca burada kaldıklarını söyleyen Halime Ertaş, köyde birçok meyvenin yanı sıra bıttımın da yetiştiğini ifade ediyor. Kezwanın toplamasının zahmetli bir iş olduğunu belirten Halime, “Bıttım olarak biliniyor fakat Kürtçe ismi ‘kezwan’dır. Kezwanın toplanması oldukça zahmetli. Topladıktan sonra yıkayıp kurutuyoruz. Kuruttuğumuz kezwanı destarda öğütüyoruz. Kına kıvamına geldikten sonra da süt ve su ile tüketiyoruz. İsteğe bağlı çayla da tüketilebilir” diyor.
 
Kışın tüketimi tercih ediliyor
 
Kezwan kahvesinin düzenli tüketiminde sağlığa birçok faydasının olduğunu kaydeden Halime, “Sindirime, mide ağrılarına, öksürüğün giderilmesinde faydası var. Yağlı olmasından kaynaklı kışın tüketilmesi tercih ediliyor” sözlerine yer veriyor.
 
Krem formu da kullanılıyor
 
Kahvenin yanı sıra yetiştiği ağacın kabuğunda biriken sıvıdan da krem elde edildiğini ve kendileri tarafından bunun keşfedildiğini söyleyen Halime, şunları belirtiyor: “Yıllardır vücutta yanık, morarma, hafif zedelenmeleri yaptığımız krem sayesinde iyileştirebiliyoruz. Yaz boyunca köyde olduğumuz için sağlık ocaklarına, hastanelere ulaşım zor. Dolayısıyla bizler de bitkilerden elde ettiğimiz şifayı uyguluyoruz.”