Barış Anneleri: Herkes yönünü Mexmûr’a dönmeli

  • 09:03 28 Mayıs 2023
  • Güncel
Melike Aydın 
 
İZMİR - Mexmûr Kampı’na yönelik Irak ordusunun abluka girişiminin Türkiye ve Barzani’nin ortaklığı ile olduğuna işaret eden Barış Anneleri, herkesin yönünü Mexmûr’a dönmesini saldırıların durdurulmasını istedi. 
 
Irak ordusunun Mexmûr Kampı’na (Şehit Rustem Cudi Mülteci Kampı) yönelik abluka girişimi sürerken Mexmûr halkı da direnmeye devam ediyor. Mexmûra yönelik abluka girişimine ilişkin İzmir Barış Anneleri İnsiyatifi üyeleri konuştu. 
 
‘Bütün Kürtler zulme karşı çıkmalı’
 
Mexmûr’da direnen anneleri selamlayan Barış Annesi Müzeyyen Kortak, Türkiye’nin desteği olmasa kampa yönelik saldırıların da olmayacağını belirterek “Bu saldırı Türkiye ile bağlantılı. Ne zaman bu halkın üzerinde bu kanlı saldırılar bitecek? Etrafına duvar çekerek daha ne kadar zulmü artıracaklar? Ekonomik ve fiziksel şiddeti izliyoruz ve dayanamıyoruz artık. Biz istiyoruz ki artık bu halkın, çocukların, mazlumların üzerindeki baskı kaldırılsın. Bugün Barzani desteklemese bunlar olmayacak. Biz halkımıza destek vermeliyiz, güç vermeliyiz. Biz anneler olarak kabul etmiyoruz ve nerede olursa olsun bütün Kürtler buna karşı çıkmalı. Kürt halkını bitiremezsiniz” sözleri ile tepki gösterdi. 
 
‘Barış için İmralı tecridi kalkmalı’
 
Kürtler üzerindeki sorunların çözümünün İmralı Adası’nda tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ile sağlanacağını ifade eden Barış Annesi Nüfusa Ataç, “Barışın sağlanması onun elindedir. Ama Sayın Barzani’ye sesleniyorum, bu kana, bu zulme ortak olmasın. Çünkü bu başımızdaki bu zulmü koltuğu için yapıyor. Bu millete bunu yapmaya ne hakkı var? Biz barış istiyoruz bu coğrafyada. Bizim için Türk, Arap fark etmiyor kimsenin kanının akmasını istemiyoruz. Bütün ülkelere barış ve demokrasi gelmesini kimsenin aç kalmamasını istiyoruz. Savaşa para ayrılıyor, bu yüzden insanlar aç kalıyor, ölüyor. Türkiye’nin ekonomisi bu nedenle kötü, Barzani Türkiye’ye ile hareket etmemeli, barış için el uzatmalı. Kürtler bu zalimlerle ortak olmamalı” dedi. 
 
‘Barış Anneleri’nin gündemi Mexmûr’a saldırı’
 
Barış Anneleri’nin gündeminin Mexmûr Kampı’na yönelik saldırılar olduğunu dile getiren Peyruze Kurt, gerçek barış istediklerini, savaşın bitmesini ve annelerin gözyaşının dinmesini istediklerini söyledi. Barzani’nin kendi çıkarları için Türkiye’ye destek olduğunu belirterek, “Bunun için kardeşini satmamalı. Bugün elini tuttukları yarın döner onu da katleder. Dört parça Kurdistan’da Kürtlere yönelik savaş var ve biz artık bunun durdurulmasını istiyoruz. Anneler artık yeter demekten yoruldu. Bütün dünyaya sesleniyorum bize destek çıkmalılar ve bu savaşı durdurmalılar” diye seslendi.