Wanlılar: Sandığa git değişime şans ver

  • 09:15 27 Mayıs 2023
  • Siyaset
 
 
WAN - Yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri öncesinde konuşan Wanlı kadınlar, herkesi sandığa gitmeye çağırarak, değişime şans verilmesini istedi. 
 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için seçmenler yarın sandığa gidecek. Seçimler için “referandum” değerlendirilmesi yapılırken, Wanlı kadınlar seçime ilişkin konuştu. 
 
 ‘Bu rejim son bulmalı’
 
21 yıllık AKP iktidarının değişmesini isteyen bu rejimin son bulması gerektiğine değinen Filiz Balka, “Değişim olursa güzel olur en azından insanlar daha demokratik ve daha özgür bir ülkede yaşarlar.  Haklarını daha iyi bir şekilde savunurlar” dedi.
 
‘Bu seçim halklar için umuttur’
 
İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini söyleyen Eylem Şedal, halklar için yeni bir umut olacağını düşündüğünü kaydetti. 14 Mayıs’ta gerçekleşen ilk tur Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde hırsızlığın ve yolsuzluğun yaşandığına dikkat çeken Eylem, “Birinci turda Kılıçdaroğlu kazanıyordu bence fakat oy seçimlerinde çalıntı olduğunu düşünüyorum. Kılıçdaroğlu öndeyken bir an da Erdoğan öne geçti. Burada da oyların çalındığını düşünüyorum” diye belirtti.
 
‘Tüm halk çocuklarını düşünerek sandığa gitmeli ’
 
Hükümetin değişmesi gerektiğine vurgu yapan Zehra Kandöker de, tüm halkın kendi çocuklarını düşünerek sandığa gitmeleri gerektiğini söyledi. AKP ile HÜDA-PAR’ın ittifak kurmasına tepki gösteren  Zehra, “AKP ve HÜDA-PAR benim nezdimde ikisi de aynı partidir. Bu her iki partinin birbiriyle ittifak kurması kadınlar için büyük bir tehlike arz ediyor” sözlerine yer verdi. HÜDA-PAR’ın kadınlar için “Kimsesiz kadınları sahiplendireceğiz” deyimine tepki gösteren Zehra, “Bunları hiçbir kadın istemez. Onlar kim oluyor da böyle söylemlerde bulunuyorlar. Bu sözleri kullanarak biz kadınlara aslında hiçbir hak tanımıyor. Böyle bir şey mi olur. Ben bunu asla kabul etmiyorum” diyerek HÜDA-PAR’ın söylemine tepki gösterdi.
 
‘Hiçbirimizin alım gücü yok’
 
İktidarın değişmesi için herkesin sandıklara gitmesin için çağrıda bulunan Zehra, “Herkes sandıklara gitsin. Gitsinler ki bu hükümet değişsin. Daha da kötüye gitmesin diye hepimizin sandıklarda olması gerekiyor. Bundan daha kötüsü olamaz. Daha ne olacak ki? Ekonomi çok kötü, insanlar aç, geçinemiyor, üretim yok. Bütün bu sorunlar millete yansıyor. Hiçbirimizin alım gücü yok” sözlerine yer verdi.
 
‘Değişim gücünü hissetmeliyiz’
 
“Türkiye halkının bir değişime ihtiyacı var” diyen Havin Varhan, 21 yıllık bir hükümetin Türkiye’yi gittikçe gerilettiğini belirtti. Havin, Türkiye git gide gerilerken bir yandan da kadınlara dönük saldırıların da çoğaldığını ifade etti. Havin, “Teknoloji gelişiyor fakat Türkiye ve Türkiye toplumu giderek geriliyor. Kadın özgürlüğü diyoruz. Kılıçdaroğlu sadece bizim için bir seçenektir. Kılıçdaroğlu gelirse yine aynı şeyler olacak diyenlerde var. Kılıçdaroğlu sadece bir seçenektir ve biz bu seçeneği denemek istiyoruz. Bir beş yıl sonra yine seçim olacak ve bu sefer yine değiştiririz. Aslında asıl mesele bu değişim gücünü hissetmeliyiz” ifadelerini kullandı.
 
 ' Kadınlar ve gençler seçimin başrolleri'
 
Tüm halkların sandığa gitmeleri gerektiğine vurgu yapan Havin, “Bence kadınlar ve gençler bu seçimin baş rolleridir ve sandığa gitmeleri gerekiyor. Değiştirmek istiyorsak ve değişim istiyorsak bizi ezen, bizi yoksulluğa mahkum eden zihniyetten kurtulmak istiyorsak sandığa gitmeliyiz. Bence sandığa gidilmeli ve yapılması gereken ne varsa yapılmalı. Ve artık değişim yapılmalı” diyerek değişim için tüm halkı sandıklara çağırdı.
 
‘AKP katliamcılarla işbirliği içerisinde’
 
 “Kadınların hakları ellerinde alınıyor. O kadar kadın öldürüldü ki? Hiç birinin hakkı aranmıyor. Takım elbise giyildi diye adama indirim veriliyor.  İstanbul Sözleşmesini Millet ittifakı geri getireceğiz diyor ama ne kadar doğru bilmiyorum” diyen Betül Kaynamaz, şöyle devam etti: “Cumhur İttifakı zaten bunu istemiyor. Kim ne kadar doğru söylüyor bilmiyorum. Doğru söyleyenleri de gördük. Hizbullahçılar kadınlardan nefret ediyor. Kadınlar yaşamasın diyorlar. HDP’ye terör örgütü diyorlar ama kendileri terör örgütleriyle katliamcılarla beraber iş yapıyorlar. Ama şu an Millet İttifakı’na çıkan oy sayısı yani doğunun yarısı oy verdi. Artık damatlarını oğullarını görmek istemiyoruz Bıktık. Bizim de geleceğimiz eğitim hayatımız var gelecekte ne iş yapacağımızı konuşmak istiyoruz ve üniversite okuyup işsiz kalmak istemiyoruz. Artık Cumhur İttifakı’nın değişmesi gerekiyor.”  
 
‘Geleceğimiz için bu iktidarın değişmesi gerek!’
 
Özgür ve eşit bir toplumda yaşamak istediklerinin aktaran Rozerin Meryem ise, “İsmimden dolayı bile cinsiyetçi ve dışlanma durumuyla karşı karşıya kalıyorum. Artık gerçekten bu zihniyetin hakim olduğu bir iktidar istemiyoruz. Ben öğrenciyim, geleceğimi göremiyorum. Geleceğimiz için bu iktidarın değişmesi gerekiyor. Tek talebim eşitlik ve eşit bir toplumda yaşamayı istiyorum” diye konuştu.