Geliştirdikleri proje ile ambargoya karşı mücadele ediyorlar

  • 09:04 27 Mayıs 2023
  • Güncel
 
Mîdye Miqted
 
HELEB - Şam hükümetinin Şêxmeqsûd ve Eşrefiye mahallelerine uyguladığı ambargoya karşı halkın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan kadınlar geliştirdikleri bir proje ile yaptıkları özel süzme yoğurdu engellemelere rağmen halka ulaştırıyor. 
 
Suriye’de Şam hükümetinin Halep’in Şêxmeqsûd ve Eşrefiye mahallelerine yönelik ambargoso 9 aydır devam ediyor. Ambargodan dolayı mahallelere gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç malzemelerinin ve yakıtın girmesine izin verilmiyor. Şêxmeqsûd’da yaşayan kadınlar, kısıtlı imkanlarla yaptıkları yoğurt vb. ürünleri satarak bir yandan yaşamlarını sürdürüyor bir yandan da insanlara destek olmaya  çalışıyor. 
 
Ambargoya karşı projelerini yaşama geçiriyorlar
 
Kongreya Star Ekonomi Komitesi’nden Kurdistan Elîko, ambargoya karşı yürüttükleri projeye ilişkin JINNEWS’e değerlendirmelerde bulundu. Kurdistan, “Şêxmeqsûd Mahallesi Kadın Ekonomi Komitesi olarak, Efrînli kadınların rengi ile yeni bir proje geliştirmek istedik. Bu da 'kaynatılmış yoğurt' yapmaktı. Bu proje mahalledeki kadınlara destek olmak için hazırlandı. Bu ambargoya karşı biz de kendi projelerimizi hayata geçiriyoruz” dedi.   
 
Yoğurdu nasıl yapıyorlar?
 
Kurdistan, yeliştirdikleri proje ile yoğurdu nasıl yaptıklarını şu şekilde anlattı: “Yoğurdun yapımı üç gün sürüyor. Önce mayaladığımız yoğurdu torbaların içine koyuyoruz ve ağzını bağlıyoruz. 2 gün o şekilde kalıyor daha sonra da kaynatılıyor. Bir süre ateşte kaldıktan sonra bu kez de kutulara yerleştiriyoruz.”
 
‘Şam hükümeti engel çıkarıyor’
 
Şam hükümetinin çıkardığı engellere de değinen Kurdistan, “Rejimin çıkardığı engellemelerden dolayı yaptığımız yoğurtları büyük zorluklarla buraya ulaştırıyoruz.  Şam hükümetinin kurduğu kontrol notlarından birçok aramadan geçiriliyoruz. Bu mahalleye yaptığımız yoğurtları geçirinceye kadar büyük zorluklar yaşıyoruz. Ancak halka yardım etmek için bunu yapıyoruz” ifadelerini kullandı.