Selma Irmak’a 4 yıl 2 ay hapis cezası

  • 13:18 27 Eylül 2023
  • Hukuk
 
AMED - HDP eski Milletvekili Selma Irmak hakkında açılan davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti, Selma’ya 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Selma Irmak hakkında Şirnex’ın Cizîr (Cizre) ilçesinde Hacı Lokman Birlik’in cenazesinin panzer arkasında bağlanarak sürüklenmesi, Mûş’un Gimgim ilçesinde Ekin Wan’ın cenazesinin çıplak bir şekilde teşhir edilmesi, Cizîr’de ambulansın taranması sonucu sağlık emekçisi Abdülaziz Yural, yine Elkê’de ambulans şoförü Şeyhmus Dursun'un katledilmesi ve Licê, Pîran, Xerzan, Gewer, Amed gibi yerlerde mezarlıkların tahrip edilmesine ilişkin 2015’te bir televizyon programında yaptığı açıklama gerekçe gösterilerek dava açıldı. “Cumhurbaşkanına hakaret” ve iki kez “hükümeti alenen aşağılamak” iddiasıyla Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam eden davada karar duruşması görüldü. Duruşmaya Selma katılmazken avukatı Raci Bilici hazır bulundu. İddia makamı önceki celsede verdiği mütalaayı yineledi. 
 
Beraat talebi
 
Avukat Raci Bilici İddia makamının mütalaasında aleyhe olan hususları kabul etmediklerini ve savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu. Raci savunmasının devamında, “İddia makamının mütalaasında aleyhe olan hususları kabul etmiyoruz, müvekkil suç tarihinde milletvekili olup yasama dokunulmazlığı vardır. 20 Haziran 2016 tarihli Anayasa değişikliği ile dokunulmazlığın hukuka aykırı bir şekilde kaldırılmıştır. Dokunulmazlığın kaldırılması usulü Anayasa'da açıkça belirtilmiştir, bunun dışındaki yöntemle dokunulmazlığın kaldırılması hukuka aykırıdır, Avrupa Konseyi’nin Venedik Komisyonu da bu şekilde dokunulmazlığın kaldırılmasını hukuka aykırı olduğunu belirtmiştir. Kaldı ki yapılan değişiklikle müvekkilin değişiklik öncesi eylemi sebebiyle dokunulmazlığı kaldırılmış olup bu hususta yasaların geriye yürümezlik ilkesine aykırıdır. Müvekkil iddianameye konu demeçlerin benzerlerini meclis kürsüsünde de vermiştir” diyerek, Selma hakkında beraat kararı talep etti. 
 
İki ayrı suçtan ceza
 
Mahkeme heyet ise, araştırılacak başka bir husus kalmadığını, duruşmanın bittiğini ifade etti. Mahkeme heyeti Selma hakkında, “hükümeti alenen aşağılama” iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla ise 2 yıl 11 ay hapis cezası verdi. Mahkeme Selma’ya toplamda 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi.