55 gündür cenaze aileye verilmiyor!

  • 12:58 27 Eylül 2023
  • Güncel
 
MÊRDÎN - Bagok’ta bombardıman sonucu yaşamını yitiren ve ailesi tarafından teşhis edilen YJA STAR’lı Leyla Gülcü’nün cenazesi, ATK’nin rapor hazırlamadığı gerekçesi ile 55 gündür verilmiyor. Aile, kamuoyundan duyarlılık bekliyor. 
 
Mêrdîn’de (Mardin) bulunan Bagok Dağı’nda 4 Ağustos'ta yapılan bombardımanda 3 arkadaşıyla birlikte yaşamını yitiren YJA STAR’lı Leyla Gülcü'nün (Dicle Eylem) cenazesi ailesine verilmiyor. Aile cenazeyi almak için 17 Ağustos tarihinde Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulunarak DNA örneği verdi. Üzerinden haftalar geçmesine rağmen DNA sonucu açıklanmadı.
 
Aile ikinci başvuruda kan örneğinin yeni gönderildiğini öğrendi  
 
Aile, bunun üzerine 7 Eylül’de tekrar Mêrdîn’e giderek başvuruda bulundu. Fakat aile yeniden savcılığa gittiklerinde, DNA için kan örneklerinin yeni gönderildiği cevabını aldı.
 
‘ATK bize raporun henüz hazırlanmadığını söylüyor’
 
Kardeşi Gülistan Gülcü, “Biz sadece cenazemizi almak istiyoruz. İstediğimiz tek şey cenazemizi almak. Bu anlamda kamuoyundan destek bekliyoruz. Savcılığa gittik ATK’yi arıyoruz sürekli ama ATK bize raporun henüz hazırlanmadığını söylüyor” sözlerini kullandı.
 
Aile kamuoyundan duyarlılık bekliyor
 
55 gündür cenazelerini alabilmek için mücadele yürüten aile siyasetçi ve avukatlar başta olmak üzere kamuoyundan duyarlılık ve destek bekliyor.