Adana’da Gençlik Şöleni: Tecrit özel savaşın bir parçasıdır

  • 23:49 22 Eylül 2023
  • Güncel
ADANA - Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisi’nin Adana’da düzenlediği Gençlik Şöleni’nde, tecridin özel savaşın bir parçası olduğuna vurgu yapılarak, ortak mücadeleye dikkat çekildi. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Gençlik Meclisi’nin, özel savaş politikalarına karşı 5 Ağustos’ta başlattığı “Li dijî şerê taybet têkoşîneke bi heybet / Özel savaşa karşı görkemli bir mücadele” kampanyası devam ediyor. Kampanya kapsamında Adana'da Gençlik Şöleni düzenlendi. Seyhan İlçesine bağlı Şakirpaşa Mahallesi'nde bulunan bir düğün salonunda yapılan etkinliğe meclis üyesi gençlerin yanı sıra, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Yeşil Sol Parti Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Ömer Öcalan'ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Etkinliğin yapıldığı salona "Li dijî şerê taybet têkoşîneke bi heybet / Özel savaşa karşı görkemli bir mücadele", "Jin jiyan azadi em jin ber azadiye ve", "Direnen ben direnen halktır" ve "Özlenen yaşam mucizelerle değil devrimle olur" pankartı asılıp, sık sık "Biji Serok Apo", "Biji berxwedana zindana",  "Bimre xıyanet"ve "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı.
 
Polisin salon içinde ve dışında yoğun güvenlikleri dikkat çekerken, Adana Valiliği Koma Hevra üyesi Yusuf Keleş ve Baran Sünbül'ün etkinlikte sahne almasını "güvenlik" gerekçesiyle yasakladı. Polis, valilik yasağını gerekçe göstererek, sanatçıların salona girmesine engel olmaya çalıştı. Partililerin araya girmesiyle yusuf ve Baran salona girerken, etkinlik valilik yasağı nedeniyle diğer grup üyeleriyle sahne alamadı. 
 
‘Tecridi kabul etmiyoruz’
 
Saygı duruşu ve sinevizyon gösterimi ile başlayan etkinlikte Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisi Üyesi Mahmut Dalmış, açılış konuşmasını yaptı. Mahmut, iktidarın özel savaş politikalarına değinerek, "Gençler uyuşturucu ile ilgilenirken sistem asimilasyon politikalarını devreye koyuyor. Gençler konuşamaz, üretemez ve itiraz edemez hale getirilmek isteniyor. Türk devletinin uyuşturucuya bu kadar ağırlık vermesi uyuşturucu yaşının 11'e kadar düşmesine neden oldu. Bu korkunç bir tablodur. Bu kampanya ile gençleri fuhuş ve uyuşturucu başta olmak üzere özel savaş politikalarına karşı politikalarına karşı cevap olmayı amaçlıyoruz. Bunu mahallelerde düzenleyeceğimiz etkinlikler ile gerçekleştireceğiz. Gençlerin odak noktası bu kampanya olacak. Önderliğin üzerindeki tecrit özel savaşın bir parçasıdır. Önderlik ile halkın iletişimini kesip özel savaşı daha da derinleştirmek istiyorlar. Bu kampanyanın hedeflerinden biri de tecridi kırmaktır. Fiziki özgürlüğünü sağlamaktır. İnsanlık dışı bu tecridi kabul etmiyoruz" dedi.
 
Ortak mücadele vurgusu
 
Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Yusuf Keleş ve Baran Sünbül'ün Adana Valiliği'nce sahne almalarının yasaklamasına tepki göstererek, bu durumu "sanatçı düşmanlığı" olarak yorumladı. Özel savaş politikaları ile artan uyuşturucu kullanıma dikkat çeken Tülay, iktidarın uyuşturucudan para kazandığını iddia ederek, bu politikalara karşı mücadele edeceklerini belirtti. Tülay, son olarak ise ortak mücadele vurgusunda bulundu.
 
Etkinlik, Koma Hevra'nın sahne alması ardından çekilen halaylarla son buldu.