KDP protestosunda kitleye polis saldırısı

  • 14:32 18 Eylül 2023
  • Güncel
 
COLEMÊRG - Gever’de, KDP’nin Güney Kurdistan’daki saldırılarını protesto etmek amacıyla yapılan açıklamada bir araya gelen kitleye polis saldırdı. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde Güney Kurdistan’daki KDP saldırılarına dikkat çekmek için Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ilçesinde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) bölge milletvekilleri, Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi, Mezopotamya Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.
 
Açıklamanın yapılacağı alanın bulunduğu sokaklar ve çarşı merkezi sabahın erken saatlerinden itibaren polisler tarafından yoğun güvenlik önlemleriyle ablukaya alındı. Saldırılara tepki göstermek amacıyla çevre kentlerden ve ilçelerden çok sayıda kişi yüzlerce kilometre yola aldırış etmeden açıklamaya katıldı. “Em xiyanetê qebûl nakin, Em ê destkeftiyên xwe biparêzin" pankartını açan kitle, sık sık "Bimre îxanet" sloganları haykırdı.
 
Polis vekili boğmaya çalıştı
 
Eylem ve etkinlik yasağı gerekçe gösterilerek kitleyi ablukaya alan polislere tepki gösteren milletvekilleri oturma eylemine geçtiği esnada polis saldırdı. Pankartı almak isteyen polise halk sloganlarla ve direnişler cevap verdi. Saldırı esnasında çok sayıda yurttaş gözaltına alınırken, polis ve askerlerin, plastik mermi, gaz bombası ve tazyikli suyla gerçekleştirdiği saldırıda birçok kişi yaralandı. Saldırı sırasında Wan Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit bir polis tarafından boğazı sıkılarak boğulmaya çalışıldı. 
 
Kitle, "Direne direne kazanacağız" sloganlarıyla saldırılara tepki gösterdi.