Mexmûr’a yönelik sistematik saldırılara tepki: Mücadelemizi büyütelim

  • 09:14 26 Mayıs 2023
  • Güncel
 
WAN - Mexmûr Kampı’na yönelik Irak ordusunun sistematik saldırılarına tepki gösteren kadınlar, Kürtlere yönelik zulme karşı mücadele çağrısı yaptı. 
 
Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde, Güney Kurdistan’da bulunan Mexmûr Kampı’na (Şehit Rüstem Cudi Mülteci Kampı), son yıllarda hem Türkiye’nin hem de Irak ordusunun sistematik saldırılarıyla karşı karşıya. Tamamı 90’lı yıllarda devletin koruculuk dayatmaları ve köy yakmaları sonucu göçe maruz bırakılan binlerce Kürt, Mexmur’u binbir emekle yaşam alanına dönüştürdü. 25 Mayıs’ta Irak ordusu tarafından tel örgütlerle ablukaya alma girişimi ardından sabah saatlerinde ise su kuyuları kapatılmaya çalışıldı. Irak ordusunun devam eden saldırıları karşısında Mexmurlu kadın ve gençlerin tepkileriyle geri püskürtülen saldırılara karşı tepkiler büyüyor.  
 
Wan’da mikrofonumuza konuşan kadınlar, Mexmûr’a yönelik saldırılara tepki gösterdi. 
 
‘Saldırı ve savaş kimseye kazandırmaz’
 
Kürtlere yönelik saldırılara tepki gösteren Makbule Bedir, saldırılar karşısında Kürtlerin birlik olması gerektiğini vurguladı. Makbule, “Savaş ve saldırı politikalarından dolayı kimsenin bir kazanımı yok. Barış istiyoruz, huzur istiyoruz. Her koşulda direnen Kürtlere başarılar diliyorum” dedi. 
 
‘Kürt halkı her koşulda direnecek’
 
“Ölüm baskı nereye kadar devam edecek?” diye soran Dilşah Çiçek ise, “Bu zulmün bitmesi için her birinin ayrı ayrı davranmaması gerekir. Ölümle, tutuklamalara rağmen mücadelemiz sürüyor. Her koşulda devam edecek. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış bir tecrit var. Bu tecrit son bulsun. Tecritte olan binlerce tutsak var. Her koşulda Kürt halkı direnmeye devam edecek” sözlerini kullandı. 
 
‘Oyunuzu barış için kullanın’
 
Kürtlere dönük saldırıların her yerde devam ettiğini söyleyen Şefika Dinç, Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde  şu çağrıda bulundu: “Oyunuzu kömüre, makarnaya vermeyin, oyunuzu barış için kullanın. Mexmurlu anneleri selamlıyorum. Onlar direniyor ve saldırıları geri püskürtüyor. Direnmeye de devam edecekler. Kürtler üzerindeki zulüm bitsin.” 
 
‘Bu  zulmü sonlandıralım’
 
Wan Barış Anneleri Meclisi üyesi Perişan Aslan ise, “Saldırıları kınıyorum. Türkiye’de zulüm karşısında göç etmek zorunda kalan Kürt halkı bu kez de Mesut Barzani tarafından zulme maruz kalıyor. O hiçbir canlının  yaşayamayacağı kamp alanını Kürtler yaşam alanı haline getirdi. Derhal bu zulmü sonlandırın” diye seslendi. 
 
‘Mexmûrluların direnişini selamlıyorum’
 
Irak yönetiminin yıllardır Mexmur Kampı’na yönelik saldırılarının devam ettiğini dile getiren Rabia Algür de, KDP lideri Mesut Barzani’ye seslenerek şunları söyledi: “Birilerine yaranmak için kendi halkına zulüm uyguluyor. ‘Seyid Rıza katliamını, Zilan’da katledilen on binlerce Kürt hiç mi aklına gelmiyor?’ Barzani yaptığı zulümlerin hesabını bir gün vereceğini unutmasın. Mexmûrluların direnişini selamlıyorum. Bu saldırılar gece gündüz aklımızdan çıkmıyor. Mexmûrluların direnişini selamlıyorum. Bu saldırılar gece gündüz aklımızdan çıkmıyor. Barzani Irak’ta seçildiğinde çok sevinmiştik. Ancak bilmiyorduk. Kürt halkına en büyük ihaneti o yapacak. Erdoğan ile birleşerek, Kürtlere zulüm ediyor.”