26 Mayıs 2019: PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan açlık grevleri mesajı

  • 09:05 26 Mayıs 2023
  • Tarihte Bugün
 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan, 2019’da gönderdiği mesajda DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevlerinin son bulmasını istedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan, 2019 yılında bugün gönderdiği mesajda tecridin sonlandırılması amacıyla Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan ve 200'üncü gününe giren açlık grevlerinin son bulmasını istedi. Abdullah Öcalan’ın mesajını Asrın Hukuk Bürosu avukatları İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.
 
Abdullah Öcalan mektubunda kamuoyuna şöyle seslendi: 
 
"Değerli yoldaşlar,
 
Başta açlık grevi ve ölüm orucuna kendini yatırmış arkadaşlar olmak üzere iki avukatımın yapacağı geniş açıklamalar ışığında eyleminizin sona ermesini bekliyorum. Bana ilişkin maksadınızın hasıl olduğunu da rahatlıkla belirtip hepinize en derin sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum. 
 
Asıl bundan sonrasında da bana yeterli yoğunluk ve iradeyle eşlik etmenizi de özenle belirtiyor ve umuyorum. 
 
Bitmeyen sevgi ve selamlarımla.”
 
1919: Süfrajetlerin yıllardır sürdürdüğü oy hakkı mücadelesinde önemli bir eşik aşıldı. Kadınların oy hakkını tanıyan anayasal değişiklik ABD kongresi tarafından kabul edildi ve eyaletlerin onayına sunuldu. Muhaliflerin engelleme çabalarına rağmen ABD Kongresi, 19’uncu Anayasal Değişiklik Önerisi’ni nihai olarak kabul etti ve onay için eyaletlere gönderdi. Tek tek eyalet imzalarının gelmesi bir yıldan fazla sürdü ve 18 Ağustos 1920 itibarıyla süreç tamamlanmış oldu.
 
Süfrajet hareketinin öncülerinden Susan B. Anthony’nin adıyla anılan 19’uncu Anayasa Değişikliği, vatandaşların oy hakkının cinsiyet gerekçesiyle kısıtlanamayacağını karar altına aldı. 1820’de doğan ve 1906’da hayatını kaybeden Susan B. Anthony düzenlemenin yapıldığı tarihi göremedi. 
 
Kadınlar ne onu ne de Susan ile aynı amaç uğruna mücadele eden süfrajetlerin kararlılığını ve zaferini unutmadı. 
 
2016: Kongreya Jinên Azad (KJA) üyeleri, Cizîr (Cizre) ve Sûr (Sur) için başlattıkları yardım kampanyası kapsamında Osmangazi Pazaryeri'nde tezgah açıp, yiyecek sattı.
 
2016: Özgür Gündem gazetesi ve haftalık kadın eki Binevş'te yer alan yazıları nedeniyle Ayşe Berktay, Reyhan Hacıoğlu, Reyhan Çapan ve Eren Keskin hakkında açılan davanın ilk duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 
 
2018: AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla haklarında soruşturma açılan 13’ü tutuklu 21 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin iddianamesi hazırlandı. “Katliamın lokumu olmaz” diyen öğrencilere 105 yıl hapis istendi.  
 
2019: DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması ve fiziksel özgürlüğüne kavuşması talebiyle 8 Kasım 2018’de başlattığı açlık grevi eylemini sonlandırdı. Leyla, “Yanımda olan herkese teker teker teşekkür ediyorum. Bu faşizm ve baskı ortamında direnişimize ses veren, ses olan, bize inanan, umudunu kaybetmeyen herkese çok teşekkür ediyorum. En başta da bütün saldırı ve engellemelere rağmen alanları terk etmeyen Barış Anneleri ve tüm kadınlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. ‘Umut zaferden değerlidir’, umut ettik ve başardık” dedi. 
 
Aynı taleple açlık grevinde olan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 3 milletvekili, Maxmur ve Avrupa grubu ile cezaevlerindeki tutsaklar da eylemlerini sonlandırdı. Tutsaklar, “Önder Apo’ya bağlılığımızı ve saygılarımızı bir daha vurguluyor, ruhen bedenen ve zihnen güçlü olacağımızı aynı zamanda  yeterli yoğunluk ve iradeyle eşlik edeceğimizi belirtiyoruz. Her daim Önderliğimizin yaşam ve mücadele çizgisinde yürüyeceğimizin sözünü veriyoruz” mesajı verdi.
 
Açıklamaların ardından açlık grevi direnişçileri hastanelere kaldırılırken, Diyarbakır’da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutsaklar jandarma tarafından darp edildi.
 
Aynı gün tutsak yakınları ve Barış Anneleri Diyarbakır'da bulunan tarihi On Gözlü Köprü'de barış güvercinleri uçurdu ve barış temennisinde bulundu.
 
2022: Şiddet Mağduru Kadınları Koruma Ulusal Komitesi ve Avrupa Konseyi’nin işbirliği ile Fas’ın başkenti Rabat’da “Kadına Yönelik Dijital Şiddet” başlığıyla bir sempozyum gerçekleştirdi.