Mexmûr direniyor: Geri adım atmayacağız!

  • 11:10 25 Mayıs 2023
  • Güncel
 
MEXMÛR - Mexmûr İştar Meclisi üyesi Cihan Kaplan, kampın Irak ordusu tarafından ablukaya alınmasını kabul etmeyeceklerini sonuna kadar direneceklerini ve asla geri adım atmayacaklarını söyledi. 
 
Irak ordusu 20 Mayıs’tan bu yana Mexmûr Kampı’nı (Şehîd Rüstem Cudî Kampı) ablukaya alarak tel örgü ile çevirip kuleler yapmak istiyor. Irak ordusunun bu girişime karşı halkın direnişi 6’ıncı gününde devam ediyor. 
 
Bu gün sabah saatlerinde tekrar harekete geçen Irak ordusu bu kez de su kuyularını kuşatmaya çalışıyor. Mexmûr halkı da buna karşı direnişte. 
‘Geri adım yok’
 
Kampa yönelik abluka girişimi ve halkın direnişine ilişkin İştar Meclisi Üyesi Cihan Kaplan konuştu. Cihan, ablukaya karşı direneceklerini belirterek, geri adım atmayacaklarını söyledi. 
Öncelikle Mayıs ayında yaşamını yitirenleri anan Cihan, “Mayıs şehitler ayı. Bu vesile ile tüm Kurdistan şehitlerini saygı ile anıyoruz. Yine şu anda da ablukaya karşı direnenleri saygı ile selamlıyorum” dedi. 
 
‘Dayatılan teslimiyeti kabul etmiyoruz’
 
“İlk günden kendi toprağımızda göç ettirme dayatıldı bize” diyen Cihan şunları belirtti: “Önce bize toprağımızdan göç etmeyi dayattılar. Bize zulüm edildi. İnsanlarımız katledildi, göç yolunu önümüze koydular. Çadırlarımızı yaktılar. Teslimiyeti dayattılar. Rüstem Cudî Kampi’na ulaşıncaya kadar 8 kamp değiştirdik. Bu kampa geldiğimiz günden bu yana Irak hükümeti ve işbirlikçisi KDP ile karşı karşıyayız. Şimdiye kadar KDP zihniyetinde hiçbir değişiklik olmadı. Bu güne kadar  ne kirli oyunları ne de yöntemleri değişti. Buna karşı biz asla geri adım atmadık. Kadın, çocuk ve büyüklere karşı aynı yöntemi uyguladılar. Tarihleri karanlık. İnsanlık için hiçbir iyi şeyleri yok, yapmamışlar. Kurdistan üzerinde de aynı şeyleri yapıyorlar. Zaten Türk devleti de bunun ortağı. Bizler bu ablukayı da anlıyoruz ki Mexmûr Kampı’nı satmışlar. Bize dayatılan bu teslimiyeti kabul etmiyoruz.”
 
Gece gündüz ayaktalar
 
Ablukaya karşı ayakta olduklarını dile getiren Cihan, “Kaç keç çağrılar yaptık, kardeş olduğumu söyledik. Yine tüm iyilik ve insanlığımızla diyoruz ki kimseye bir kötülük yapmadık ve kimsenin toprağında değiliz. Kurdistan toprağındayız. Kürt halkına birlik olma ve destek verme çağrısı yapıyoruz. Her defasında biz insan haklarından söz ediyoruz ve çağrılar yapıyoruz Ancak artık onlardan bir beklentimiz yok. Bize destek vermiyorlar. Kaç gündür eşsiz bir direnişteyiz. Kadın, çocuk, yaşlı, genç her kes ayakta. Evlerine gidip okurmuş değiller, ne yemek yemişler de su içmişler. Gece gündüz ayaktalar. Biz hiçbir hata ve yetersizlik yapmadık. Onların bir şeyini talan etmedik ve zarar da vermedik. Hiçbir yetersizlik yapmadık. Şunu yaptınız desinler. Biz de buna bir cevap verelim. Buraya geldiğimizden beri ne Türk devleti ne de Irak hükümeti ve KDP yakamızdan düşmedi. Yüzlerce kez görüşmeler yapıldı ancak aynı şeyleri yapmaya devam ediyorlar” değerlendirmesi yaptı. 
 
‘Direnişimiz sürecek’
 
“Irak hükümeti açıkça biz Türk devleti ile görüştük ablukaya alın ve kuleler yapın dediler diyor” ifadelerini kullanan Cihan son olarak şunları söyledi: “Ancak biz asla kabul etmiyoruz. Asla köleleği kabul etmedik. Eğer kabul etseydik, gidip Türkiye’de zindanlarda kalırdık ancak kabul etmedik. Gerekirse bir yıl da burada otururuz. Biz hakkımızı istiyoruz, ayaktayız ve geri adım atmıyoruz. Söz vermişiz ve geri adım atmayacağız. Çatışma çıkmaması için uzlaşmak için birçok kez görüşmeler yaptık Irak hükümeti ile. Bunun diyalog ile çözülmesini istiyoruz. Eğer kule yapmakta ısrar ederlerse biz de direnişimizi sürdüreceğiz. Zafer Kürt halkınındır, Mexmûr’undar diyoruz. Herkesi Mexmûr Kampı’na destek vermeye çağırıyoruz. İnsan hakları örgütlerine Mexmûr için harekete geçme çağrısı yapıyoruz. Herkesin destek vermesini istiyoruz. Yine bir kez daha şehitlerimizin önünde saygı ile eğiliyorum. Önder Apo ve gerillaya selamlarımızı gönderiyoruz.  Önder Apo’nun özgürlüğü için ne gerekiyorsa yapacağız.”