21 yıllık AKP iktidarına karşı oy kullanma çağrısı

  • 09:08 25 Mayıs 2023
  • Siyaset
Melike Aydın
 
İZMİR - AKP-MHP iktidarını ‘kadın düşmanı’ olarak tanımlayan kadınlar bu iktidarın gitmesi için oylarını Kemal Kılıçdaroğlu’na vereceklerini belirterek, herkesi oy kullanmaya ve sandıklarda görev almaya çağırdı. 
 
Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kala kadınlar oy kullanılması için çağrılarını yineliyor. 21 yıllık AKP iktidarının ve AKP-MHP gericiliğinin yıkılması amacıyla Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceklerini söyleyen kadınlardan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü yöneticisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Funda Akbulut, “Özgür yaşam ve dünyayı yaratmak için gerçekleştirilmesi gereken tek şey mücadeleyi büyütmek ve tekçi, ırkçı, retçi, dinci sisteme karşı kadınlar olarak örgütlenmek” dedi.
 
‘Kadınlar bir eşikte, özgürlüğü için oy vermeli’
 
Birinci turda AKP-MHP-Hizbullah iktidarını durdurduklarını şimdi ise onu indirmenin sırası geldiğini ifade eden TJA aktivisti Funda Akbulut, 21 yıllık AKP iktidarını sonlandırmak için Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceklerini ifade etti. Kemal Kılıçdaroğlu’na verilecek oyun onu destekledikleri anlamına gelmediğinin altını çizen Funda, “Dünyada bir özgürlük hareketi var ve öncüleri kadınlar. Türkiye ve Kürdistan’da da örgütlü hareketin iradesi kadınlar. 6284 sayılı yasayı iptal etmek isteyen bir zihniyet var iktidarda, ‘kadının beyanı esastır’ı kaldırmamız gereken yasa, HÜDA-PAR tek yaşayan kadınları sahiplendirmemiz gerekiyor diyor. Makbul kadını yaratmaya çalışan bir sistemle karşı karşıya kalmamız söz konusu. Kadınlar olarak özgür, iradesine sahip çıkan insanlar mı olacağız yoksa erkeğin denetimi altında yaşayan insanlar mı olacağız? Bunun kararını vereceğiz ve bu yüzden Kılıçdaroğlu’na oy vereceğiz” diye ifade etti.
 
Cezaevi politikalarına karşı oy kullanılmalı
 
Cezaevlerinde birçok hasta tutsağın ölüme terk edildiğini belirten Ege Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Derneği Eşbaşkanı Nilay Güleser ise, “Türkiye’de kadınlar üzerinde inanılmaz bir baskı var. Onlar sokağa çıktığında onların iradesini kırmak onları yok etmek için tamamen erkek egemen zihniyetini ortaya koymak için kadın kırımı gerçekleştiriliyor. Kadınlar sokaklara çıktığı anda onlara cezaevini gösteriyorlar. Bu korkuyu yayıp sindirme politikası uyguluyorlar. Bu nedenle bu korku politikasını yok etmek için bu sistemi değiştirmek için sandıklara gitmemiz, oy kullanmamız ve sandıkları korumamız gerekiyor” diye belirtti.
 
‘Kadınları toplumdan soyutlamak isteyen iktidara oy verilmemeli’
 
Üniversitelerde Cinsel Tacizi Önleme Birimlerinin kapatıldığını, genç kadınların yoksullukla mücadele ettiğini belirten Kampüs Cadılarından Sena Tekin de, “Genç kadınlar olarak her an korku ikliminde her an birbirimizi kollamamız gerektiğini hissettiğimiz bir durum içindeyiz. Bunun nedeni de doğrudan iktidar. Bunu önleyecek kadınları koruyacak yasalar yok. Hatta bunu teşvik de ediyor. Meclise HÜDA PAR gibi Yeniden Refah gibi doğrudan kadın düşmanı söylemleri olan insanları soktular. Neredeyse hiç kadın milletvekili yok. Kadınları eve hapsetmek isteyen bir iktidarla baş etmek zorundayız. Kadın üniversiteleri, kadın otobüsleri gibi kadınları toplumsal hayattan soyutlamak isteyen bir iktidar. Bunları düşününce Erdoğan’a kadınların neden oy vermediğini görüyoruz. Bu nedenle kadınlar sandık başına gitmeli ve müşahit olmalı, Erdoğan’a oy vermemeli” ifadelerini kullandı.
 
‘Kazanımlarımızı kaybetmemek için oy kullanmalıyız'
 
Cumhur ittifakında yer alan siyasi partilerin kadın düşmanı siyaseti savunan söylemleri nedeniyle kadınların Cumhur ittifakının adayına oy vermemeleri gerektiğini belirten feminist çiftçi Gülay Gün Bilici, “İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıran bir zihniyetin başı çektiği ve bekar kadınların sahiplendirilmesi gerektiğini düşünen, erk zihniyeti savunan bir cumhurbaşkanı adayı kadınların oyunu alamaz. Kazanımlarımızı kaybetmemek ve iyice karanlığa bürünen bir sistemde aydınlığa giden yolu bulmak için ışığa ihtiyacımız var. Şu anda mum ışığı gibi olsa da Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.