Oy kullanma çağrısı: Biz Erdoğan’a kaybettirdik, yeniden yapabiliriz

  • 09:04 25 Mayıs 2023
  • Siyaset
Dilan Babat
 
ANKARA - Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine dair konuşan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, “Biz Erdoğan’a kaybettirdik. 28 Mayıs’ta büyük bir özveriyle yeniden Erdoğan’a ve diktatörlüğüne kaybettirebiliriz” dedi.
 
Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde 64 milyon 190 bin 651 seçmenden 55 milyon 761 bin 445’i oy kullandı. 8 milyon 352 bin 496 seçmen sandık başına gitmezken, 1 milyon 36 bin 565 seçmenin oyu da geçersiz sayıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 4 aday da gerekli olan yüzde 50 artı bir oy oranına ulaşamadığı için seçimler ikinci tura kaldı. Seçmen 28 Mayıs’ta ikinci kez sandık başına giderek, Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında tercih yapacak. 
 
28 Mayıs’ta yapılacak seçimlere beş gün kalırken, siyasi partiler 14 Mayıs’ta sandık başına gitmeyen “kararsız” seçmenlerin sandık başına gitmeleri için çalışmalarına hız verdi.  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü Eşbaşkanı Pakize Sinemmilioğlu, meclisteki eril çoğunluğa karşı sandık başına giderek oy kullanma çağrısında bulundu.
 
‘Diktatörlüğün sonu geldi’
 
İlk turda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a kaybettirdiklerini söyleyen Pakize, Erdoğan’ın yüzde 49’da kalmasında dahi bir manipülasyon olduğunu belirtti. Pakize, “Biz Erdoğan’a kaybettirdik. Dolayısıyla bu halklarımıza büyük bir umut olmalıdır. Burada kaybettirdiğimizi 28 Mayıs’ta büyük bir özveriyle yeniden Erdoğan’a ve diktatörlüğüne kaybettirebiliriz. Biz hep direndik hep direneceğiz ve bu faşist iktidarı göndereceğiz. Halklarımız umutsuzluğa kapılmasın, ilk turda kaybettirdiysek bu ikinci turda kaybettirme şansı bizim elimizde. Artık bu diktatörlük sona gelmiş bulunuyor” dedi.
 
‘İkinci turda yarım kalan işi tamamlayacağız’
 
AKP ve MHP’nin kaybetmesinin nedenlerinden birinin de partilerinin etkisi olduğuna dikkat çeken Pakize, halkların asla umutsuz olmadığına vurgu yaptı. Pakize, “Bütün umudumuzu kuşanarak 28 Mayıs’ta mutlaka sandık başına gideceğiz. Yarım kalan işi tamamlayacağız. Çünkü başka yolu yok.  Meclis’e baktığımızda yoğunluk bir erkek zihniyeti var. HÜDAPAR’da mecliste işte bu yüzden bu iktidarın gitmesi gerekiyor. Kadınların kazanımlarının kaybedilmemesi için bu iktidarın gitmesi gerekiyor. Daha önce ‘aile bakanlarının’ bir kereden bir şey olmaz dediği, vakıflarda onlarca çocuk taciz ve tecavüze maruz kaldı. Buna karşı yine direnen kadınlar oldu. HÜDAPAR’ın tavrı ortada ama bu tabloya rağmen umutsuz olmamak gerekiyor” diye belirtti.
 
‘Faşizm karşısında sesimizi yükselteceğiz’
 
Siyasi partilerin içerisinde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) 29 kadın milletvekili çıkarmasının da bir avantaj olduğunu ve mecliste kadınların yeniden sözlerini sakınmadan söyleyeceklerini vurgulayan Pakize, “Tüm kazanımlarımıza sahip çıkmak için sesimizi dünyaya duyuracağız. Bu bir erkek devleti, eril devlet ve bu noktada tüm kadın hareketleri olarak buna karşı çıkacağız. Asla erkeklerin beklentilerini hayata geçirmeyeceğiz. HÜDAPAR’ın, AKP ve MHP’nin mecliste olmaması gerekiyordu ama oldular buna karşı da mücadele edeceğiz. Bunların karşısında, bu politikalar ve faşizm karşısında sesimizi yükselteceğiz, sokakları yeniden kullanacağız” ifadelerini kullandı.
 
Sandıklara gitme çağrısı
 
Pakize son olarak, “Bir an önce 28 Mayıs'ta bütün halklarımız sandık başlarına giderek, diktatörlüğü bertaraf ederek daha demokratik yolların kanallarını açalım. Kadınlar olarak ta umutsuz değiliz, yine başaracağız”  sözlerini kullanarak oy kullanma çağrısında bulundu.