YPJ savaşçıları National Geographic'de

  • 14:30 31 Mart 2023
  • Dünya
HABER MERKEZİ – Belgesel kanalı National Geographic, fotoğrafçı Erin Trieb'in Rojava’da YPJ savaşçılarını fotoğrafladığı anları resmi Instagram sayfasında paylaştı. 
 
Milyonlarca kişi tarafından takip edilen dünyaca ünlü belgesel kanalı National Geographic, Rojava’da DAİŞ’e karşı verdikleri mücadele ile dünya kadınlarına ilham olan Yekineyên Parastina Jin (YPJ) üyelerinin fotoğraflarına Instagram sayfasında yer verdi. Fotoğrafçı Erin Trieb'in Rojava’da çektiği kareler, paylaşıldığı andan itibaren yoğun ilgi gördü. 
 
Fotoğrafın altında not düşüldü
 
Fotoğraflarda DAİŞ’e karşı savaşta yaşamını yitirmiş olan kadın savaşçılar da yer alıyor. National Geographic paylaşımın altında şu notu düştü: “Seyahatlerim ve görevlerim sırasında dünyanın her yerinde inanılmaz kadınlarla tanıştım - hiçbiri Suriye Kadın Koruma Birimi YPJ'den daha dinamik değildi. 2014 yılında DEAŞ Irak ve Suriye'nin geniş bölgelerine saldırıp onları ele geçirdiğinde, 7 bin gönüllü kadın asker PKK ve daha geniş bir Kürt direniş hareketinden gelişen silahlı bir militan grup olan YPJ'ye katıldı.  YPJ askerleri evlenmemeyi ve çocuk sahibi olmamayı tercih ediyor. Suriyeli bir Kürt kadın için bu alışılmadık ve toplumlarında tartışmalı bir davranış. 
 
Geride bıraktıkları mirası düşünüyorum
 
Ancak birçok Suriyeli onları DAİŞ’e karşı ilk ve en sert savunma hattı olarak görüyor. Kürtler arasında DAİŞ’lilerin bir kadın tarafından öldürülürse cennete gidemeyeceklerine inanılıyor ve bunun DEAŞ militanlarında büyük korku uyandırdığı söyleniyor. Fotoğraftaki kadınların son 10 yıldaki savaşta öldüklerini bilmek üzücü. Bu kadınları ve geride bıraktıkları mirası düşünüyorum.”