H.K.G. davası başladı: İktidarı göndereceğiz!

  • 11:42 31 Mart 2023
  • Hukuk
 
İSTANBUL - Failler Kadir İstekli ile baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatma Gümüşel’in yargılandığı H.K.G. davasının 3’üncü duruşması öncesi adliye önünden seslenen kadın örgütleri, “H.K.G.’nin yanındayız. Hiçbir kadın, çocuk yalnız yürümeyecek. Mevcut iktidarı göndereceğiz. Geleceği biz kuracağız” mesajı verdi. 
 
İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel, 6 yaşındaki kızı H.K.G.’yi Kadir İstekli ile evlendirerek sistematik tecavüze uğramasına neden olmasına ilişkin failler Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatma Gümüşel’in “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başladı. Duruşma basına kapalı şekilde gerçekleştiriliyor.
 
Dava öncesi, adliye önüne çok sayıda kadın örgütü, siyasi parti temsilcisi ve kadın bir araya geldi. Adliye, duruşmadan saatler önce polis ve TOMA'lar ile ablukaya alındı. Duruşma öncesi kadınlar açıklama yaptı. 
 
Failler karşısında kadın mücadelesi
 
İlk olarak Sol Feminst Hareket, “Yaşamlarımızı tarikatlara teslim etmeyeceğiz. Karanlığınıza meydan okuyoruz” pankartı ile basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada kadınlar ellerinde, “Deprem bölgesindeki kimsesiz çocuklar nerede?”, “Laiklik için kadınlar burada”, “H.K.G.’nin davası hepimizin davasıdır”, “Tarikat cemaat hepsi kapatılacak” dövizlerini taşıyarak sık sık, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Yaşasın feminist mücadelemiz” sloganlarını attı. Açıklamayı kitle adına Sol Feminist Hareket üyesi Gizem Kürekçi okudu.
 
‘H.K.G.’nin davası hepimizin davası’
 
Ensar Vakfı’nda, Aladağ’da, Kulp’ta, Taşkent’te, Hiranur Vakfı’nda ve deprem bölgesinde kimsesiz kalmış çocukların cemaat ve tarikat yurtlarında tutulduğunu belirten Gizem, “H.K.G.’nin davası hepimizin davası” dedi. Gizem, “Memleketin her yerini halkın, emekçilerin emeğini, halka ait olanı halkın elinden alıp tarikatlara peşkeş çekenlere, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyenlere, çocukların yaşamlarını karartanlara ‘çocuğun rızasıdır’ diyerek kol kanat gerenlere, kadınların, çocukların hayatlarını karartan Taliban rejimini bu ülkede kurmaya çalışan şer ittifakına karşı buradayız” şeklinde konuştu.
 
Geleceği kadınlar kuracak…
 
Tecavüzün üstünün örtülmeye çalışıldığını ancak kadınların mücadelesi sonucunda davanın açıldığını dile getiren Gizem, failleri aklamak ve korumak için davanın kapalı olarak görülmesine karar verildiğini hatırlattı. Gizem, “Sol Feminist Hareket olarak bu davanın peşini asla bırakmayacağız. Tüm cesareti ile yaratılan bu karanlığı faillerin yüzüne bir şamar gibi çarpan, gerici zihniyetten hesap sormak isteyen H.K.G.’nin yanındayız. H.K.G. davasına sahip çıkmak memleketin her yerindeki çocukların, kız çocuklarının yaşamlarına, umutlarına sahip çıkmak, bugün kimsesiz bırakılmış çocukların tarikat karanlığına teslim edilmesine karşı çıkmaktır. Kadınlar bu davayı da memleketin geleceğini de çocukların hayatlarını da bu eli kanlı bir avuç gerici azınlığın eline bırakmayacak, geleceği biz kuracağız” vurgusunu yaptı.
 
Açıklama kadınların sloganları ile son buldu.
 
Ardından da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) üyeleri ellerinde, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Çocuk istismarını aklatmayacağız” ve “İstismara ortak olanlardan hesap soracağız” dövizleri ile basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim konuştu.
 
Kadınların seçimi özgür yaşamdan olacak
 
Tecavüze uğrayan ve susturulmaya çalışılan H.K.G. için bir araya geldiklerini ifade eden Fidan, yasaların etkin uygulanmamasından dolayı çocukların tecavüze uğramaya devam ettiğini vurguladı. Buna karşı kadınların mücadelesinin de her geçen gün büyüdüğünü dile getiren Fidan, “Hak ettikleri cezaları almaları için bu davayı takip ediyoruz. Çocuk istismarının üstünü rıza ile örtülemeyeceğini biliyoruz. Adliyelerde açıklama yapıyoruz, kitlesel protesto yapıyoruz. Çünkü yetkililerin görevlerini yerine getirmediğini görüyoruz. Kadınlar öldürülmeye, şiddete uğramaya devam ediyor. Ama İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekiliyorlar, 6284’ü seçim pazarlığının nesnesi haline getiriyorlar. Kadınların yaşamları kimsenin pazarlık konusu olamaz. Yaşamlarımızı pazarlık konusu yaptırmayacağız. Bunun için kadınların seçimi eşit, özgür yaşamdan olacak” diyerek 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçime işaret etti.
 
‘Çocukların kaderi tarikata teslim edilemez!’
 
Kadınların haklarını koruyan 6284’ü hedef alan Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmasına tepki gösteren Fidan, “bu ittifak kadın düşmanı bir ittifak” sözlerini kullandı. Fidan, “Biz kadınları, yarınlarımızı özgür kurmak için bedel ödüyoruz. Çocukların, ‘ailelerin izni var’ denilerek tarikatlara teslim edildiğini görüyoruz. Ama biz diyoruz ki çocukların kaderi ne devlete ne aileye ne de tarikata teslim edilebilir” diye konuştu.
 
‘İktidarı göndereceğiz!’
 
Bir yandan faillere karşı mücadele ederken diğer yandan da derneklerine kapatma davası açıldığını paylaşan Fidan, “Biz bu dava için de adliyede olacağız. Platform durmayacak, mevcut iktidarı göndereceğiz. Kadınların seçimi 6284’den yana olacak. Kapatma davasında ne çıkacak bilmiyorum ama kadınların kararı mücadeleden yana olacak. Hiçbir kadın, çocuk yalnız yürümeyecek” sözleriyle seslendi.