Amed’de 30 bin aile barınma sorunu yaşıyor!

  • 09:08 31 Mart 2023
  • Güncel
 
Rojda Aydın
 
AMED - Amed’de 15 Mart’ta meydana gelen selden dolayı Dicle Nehri kenarında kurulan çadır kentte kalan yurttaşlar ardından yurtlara yerleştirilirken, kentte yaklaşık 30 bin aile barınma sorunu yaşıyor.
 
Mereş merkezli 6 Şubat’ta gerçekleşen deprem 11 kentte ağır yıkıma neden olurken, 50 bini aşkın insan yaşamını yitirdi, yüz bini aşkın insan ise yaralandı. Depremde yıkımın yaşandığı kentlerden biri olan Amed’de de 400’ü aşkın insan yaşamını yitirdi, 7’si kent merkezinde olmak üzere 12 bina yıkıldı. Amed’in merkez Rezan (Bağlar), Yenişehir ve Peyas (Kayapınar) ilçelerinde deprem sonucu binlerce ev hasar gördü. Yapılan son incelemelere göre kentteki 8 bin 100 bina ağır ve orta hasarlı olurken, on binlerce aile barınma sorunu ile yüz yüze.
 
Yetkililer çağrıları dikkate almadı
 
Yurttaşlar günlerce barınma ve kişisel bakım konusunda sorunlar yaşarken, ilk süreçte giderilmeyen barınma sorunu, Dicle Nehri kenarına 9 bin kişi kapasiteli çadır kent kurularak giderilmeye çalışıldı. Ancak uzmanların sıklıkla çadır kent kurulan noktanın güvenli ve sağlıklı olmadığı şeklindeki değerlendirmelerine rağmen depremzedelerin yönlendirildiği bu çadırlarda yaklaşık 350-400 arası kişi kaldı. Öte yandan 15 Mart’ta yağan yağmur sonucu oluşan selden dolayı, uzmanlar dikkate alınmayarak kurulan çadırları su basarken, yurttaşlar kendi imkanlarıyla çadırlardan çıktı.
 
Yurttaşlar yurtlara yerleştirildi
 
Çadır kenti boşaltan yurttaşlar, daha sonra Yeşilay Rehabilitasyon Merkezi, kapalı spor salonları ve yurtlara yerleştirildi. Yurttaşlara dair bilgi almak isteyen Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu ise hiçbir bilgi elde edemiyor.
 
30 bin aile barınacak yer arıyor
 
Edinilen bilgilere göre selin ardından depremzedelerin bir kısmı kentte bulunan 3 öğrenci yurduna yerleştirildi. Yurttaşların ihtiyaçlarının ise Yenişehir Belediyesi ve Kaymakamlığı tarafından karşılandığı belirtilirken, kentte yaklaşık 30 bin ailenin hala barınma sorunu yaşadığı vurgulanıyor.
 
Çadırların kaldırılacağı iddiası
 
Öte yandan uyarılara rağmen, yetkili kurumların Dicle Nehri kenarına kurduğu çadır kentin ise kaldırılacağı iddia ediliyor.