‘Kadın ve gençler iktidardan hesap soracak’

  • 09:04 31 Mart 2023
  • Siyaset
Sema Çağlak
 
ŞIRNEX - Yeşil Sol Parti’nin Botan’da seçim çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü söyleyen Yeşil Sol Parti Hezex Eşsözcüsü Elfesya Nas, tarihi rol üstlendiklerini kadın ve gençlerin iktidardan hesap soracaklarını belirtti. 
 
14 Mayıs seçimlerine az bir zaman kaldı. Seçimlere doğru giderken siyasi partilerin çalışmaları da hız kazandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) açılan kapatma davasından dolayı Yeşiller ve Sol Gelecek (Yeşil Sol Parti) ile seçimlere girecek. Yeşil Sol Parti de seçim hazırlıklarını sürdürürken dün de Seçim Bildirgesi’ni açıklayarak, slogan ve şarkısını da paylaştı. 
 
Şirnex’in (Şırnak) Hezex (İdil) ilçesinin Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Elfesya Nas, yaptıkları çalışmalara ilişkin konuştu. 
 
‘Yeşil Sol Parti’nin rolü önemli’
 
Halkın gözünün Yeşil Sol Parti’de olduğunu belirten Elfesya, “Yeşil Sol Parti 26 Mart’ta toplantısını yaparak programını açıkladı. Yeşil Sol Parti tek adam rejimine karşı mücadele ediyor. Bu yüzden de Yeşil Sol Parti önemli bir rol ve misyon üstlenmiş durumda. Seçimlerde kazanan ve kaybedeni Yeşil Sol Parti belirleyecek. Yeşil Sol Parti’nin rolü tarihi” sözleri ile üstlendikleri rolü dile getirdi. 
 
‘Bu hükümeti yeneceğiz’  
 
 İddialarının büyük olduğunu belirten Elfesya, kendilerine güvendiklerini söyledi. Elfesya, partilerinin özelliğine ilişkin şunları belirtti: “Bizim siyasetimiz halkların siyaseti. İlke ve ölçülerimizi buna göre belirliyor ve yürüyoruz. Bu süreçte mevcut iktidarın gerçekliği açık bir şekilde ortaya çıktı. Yaşanan depremde de iktidar kendi rant çıkarlarını esas aldılar. Bu tek adam iktidarına karşı HDP kadın, genç ve tüm toplumsal bileşenlerle duruşlarını gösterdi. Bu seçimlerde bu iktidarı yeneceğimize ve kazanacağımıza inanıyoruz.”
 
‘Kadın ve gençler hesap soracak’
 
Kadın ve gençlerin rolüne dikkat çeken Elfesya, “Seçimde yüzbinlerce genç oy kullanacak. Bu yılki Newroz’da gençlerin bu iktidara söyleyecek sözü olduğunu gördük. Gençlerin geleceği çalındı. Eğitimden toplumsal yaşama kadar kaderlerine terk edildiler. Kadınlar da aynı şekilde seçimde belirleyici bir role sahip olacak. Çünkü bu hükümet düşmanlık ve katletmekten başka bir şey kadınlara yapmadı. Seçimlerde gençler ve kadınlar bu iktidardan hesap soracak” ifadelerini kullandı. 
 
‘Botan için iddiamız en az 4 vekil’
 
Botan’daki Yeşil Sol Parti çalışmalarına değinen Elfesya, şöyle devam etti: “Botan bölgesinde seçim çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Elimizden geldiği kadar her alana ulaşıyoruz. Zaten Botan bölgesi yıllardır HDP’nin kalesi. Çünkü HDP’nin halkla bağı, ilişkisi güçlü. Seçimlere Yeşil Sol Parti ile girileceği açıklandığında Botan halkı HDP’yi sahiplendiği gibi Yeşil Sol Parti’yi de sahiplendi.  Yeşil Sol Parti’nin örgütlenmesi giderek güçleniyor. 8 Mart ve Newroz’da alanlar Yeşil Sol Parti bayrakları ile donatıldı. Biz geçtiğimiz süreçte Botan’da 3 vekil çıkarmıştık, bu yıl iddiamız Botan’dan en az 4 vekil çıkarmak.”
 
‘Ekolojik yaşamın sesi olacağız’
 
Doğanın ve ekolojik yaşamın da sesi olacaklarını belirten Elfesya, “Yeşil Sol Parti aynı zaman ekolojinin rengi. Kürdistan ve Türkiye’de doğa talanı aralıksız sürüyor. Parti olarak doğayı korumak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tüm renk ve sesimizle doğa talanının önünü alacağız. Yeşil Sol Parti sadece Kürtlerin değil tüm Türkiye halklarının sesi. Parti olarak elimizi taşın altına koyduk ve sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Tüm halklara çağrımız gelin hep birlikte bu hükümeti gönderelim” dedi.