İşkence faili polislerden çelişkili ifadeler

  • 16:54 27 Mart 2023
  • Güncel
 
AMED - Licê’de  Newroz günü çocuğa  işkence edenler arasında olan ve serbest bırakılan faillerden birinin Emniyet Amiri Aykut Oral olduğu ortaya çıkarken, fail 5 polisin ifadelerinin ise çelişkilerle dolu olması dikkat çekti. 
 
Amed’in Licê ilçesinde 21 Mart’ta 14 yaşındaki Y. D.’yi zırhlı araca bindirerek işkence yapıp, Kürtlere küfür etmesini isteyen, İstiklal Marşı, Mehmetçik Marşı ve Gençlik Hitabenin ezberlememesi halinde katletmekle tehdit ettikten sonra elleri ayaklarını bağlayarak bir dere bataklığında ölüme terk eden 5 polisten 3’ü tutuklandı. İşkence ile suçlanan Aykut Oral’ın Lice Emniyet Amiri olduğu kendi ifadesiyle ortaya çıktı. Lice Sulh Ceza Hâkimliğine tutuklama istemiyle sevk edilen Emniyet Amiri Aykut Oral ve Hayrettin Çakmak serbest bırakıldı. Polisler İsmail Akkuş, Emre Özcan ve Gökhan Bay, "kasten silahla ve kamu görevlisinin sahip olduğu nüfus kötüye kullanmak suretiyle yaralama” suçundan tutuklandı. 
 
Bilindik ifadeler 
 
"Kasten silahla ve kamu görevlisinin sahip olduğu nüfus kötüye kullanmak suretiyle yaralama” “silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte, kamu görevini sağladığı nüfus kötüye kullanılmak suretiyle cebren çocuğa karşı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan serbest bırakılan olay sırasında polis grubuna amirlik yapan Emniyet Amiri Aykut Oral, ifadesinde suçlamaları reddetti. 
 
Tek kabahatleri serbest bırakmak!
 
Çocuğun, ifadesinde “Silah dipçiğiyle vurdu” sözünü kabul etmeyen fail Aykut Oral, aracın içinin darlığından dolayı bunun imkansız olduğunu öne sürdü.  
Çocuğu, sebepsiz yere araca alması ve hürriyetten yoksun bırakmasına ilişkin hürriyeti tehdit gibi bir kasıtları olmadığını iddia eden fail, çocuk hakkında işlem yapmamalarını, “olayda tek kabahatimiz bu olabilir” diye kendini savundu. 
 
Faille aynı ifadeler 
 
Newroz ateşine yakacak attığı için çocuğu aldıklarını iddia eden Aykut Oral, çocuğa işkence yaptıklarını ise reddetti. Failin, çocuğun fotoğraflı teşhisine ilişkin ise, kendisinin emniyet amiri olduğundan dolayı tanındığını ileri sürdü. Fail avukatı Dilhan Aydın ise, benzer sözler sarf etti. 
 
Avukat darp raporunu görmezden geldi 
 
Faillerden Hayrettin Çakmak da, çocuğu araca aldıklarını, ancak işkence uygulamadıklarını iddia etti. Faiil avukatı Büşra Gamze Başer ise, çocuğun darp raporu olmasına rağmen beyanlarını hedef aldı. 
 
Çocuğun talebiymiş
 
Tutuklanan fail polis Gökhan Bay da, diğer iki fail gibi benzer ifadeler kullandı. Gökhan Bay, çocuğu Kulp yolu üzerinde dere bataklığında bırakmalarını, çocuğun talebi olduğunu savundu. 
 
‘Kademeli güç kullandık’
 
Bir diğer tutuklanan polis İsmail Akkuş ise, çocuğa işkenceyi “kademeli güç kullandık” diye savundu. Çocuğun vücudundaki darp izlerinin ise atılan taşlardan kaynaklı olduğunu öne süren fail İsmail Akkuş, “Yaralanma taş atıldığı esnada olmuş olabilir” diye iddia etti.
 
Fail polis Emre Özcan da, diğer faillerle aynı ifadelerle kendini aklamaya dönük sözler kullandı.