Newroz çalışmaları ilçe ve köylerde devam etti

  • 19:46 18 Mart 2023
  • Güncel
HABER MERKEZİ – Newroz çalışmaları tüm kentlerde devam ederken, ilçe ve köylerde yapılan çalışmalarla halka, Newroz kutlamaları çağrısı yapıldı. 
 
Newroz’a saatler kala halka çağrılar sürüyor. Êlih ve Antalya’da yarın Amed’te ise 21 Mart’ta düzenlenecek mitingler için ilçe ve köyleri gezen siyasetçiler, katılım çağrısı yaptı.
 
Êlih
 
Êlih’te “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla yarın Pazaryeri Mahallesi’nde bulunan Newroz Alanı’nda düzenlenecek Newroz’a çağrılar sürüyor. Saat 10.00’da başlayacak programda Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ile Kürt siyasetçi Ahmet Türk konuşmalar yapacak. Sanatçılar Nuray Balık ve Avazên Azad da sahne alacak.
 
Newroz’a hazırlık çalışması kapsamında HDP Kadın Meclisi  Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Êlih Milletvekilleri  Feleknas Uca, Rüştü Tiryaki, Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir heyet ilk olarak Girêsîra beldesindeki yurttaşlar ile bir araya geldi. Burada bildiri dağıtan heyet, halkın büyük coşkusuyla karşılandı. 
 
Daha sonra kent merkezine geçen heyet, Diyarbakır Caddesi üzerinde esnaf ve yurttaşlara bildiri dağıtarak Newroz’a katılım çağrısında bulundu. Newroz’da verilecek mesajın önemli olduğunu belirten partililer, halkı depremde ölümlere neden olan iktidar politikalarının hesabını sormak, tecridi kırmak için alanda olmaya çağırdı.
 
Antalya
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, HDP MYK üyesi Sultan Özcan ve HDP Antalya İl Örgütü de yarın yapılacak Newroz için çağrılarını gün boyu sürdürdü. “Her der Newroz hem dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla yarın Kepez Turgut Özal Spor Salonu önünde saat 11.00’de gerçekleştirilecek Newroz’a son çağrılar yapıldı. Bildiri dağıtımı yapan HDP’liler sürecin önemine dikkat çekerek herkesi öfkesini alana taşırmaya çağırdı.
 
Amed
 
Newroz mitinglerinin finallerinden olan Amed Newrozu için de partililer kentin ilçe ve mahallelerinde çalışmalarını hızlandırdı. 21 Mart Salı günü Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Newroz Parkı’ndaki miting için Bismil, Lîcê (Lice), Farqîn (Silvan) Xana Axparê de bildiriler dağıtılarak halk alanda olmaya çağrıldı.
 
Bismil’de HDP ve DBP Kadın Meclis üyeleri Newroz’a katılım kapsamında mahallerde bildiri dağıttı. Aralarında Bismil Belediye Eşbaşkanı Orhan Ayaz’ında bulunduğu ilçe yönetimi ise çarşı merkezindeki esnaflar ve kahveleri dolaşarak bir yandan bildiri dağıttı bir yandan da esnaflarla sohbet etti. Heyeti sıcak karşılayan esnaf, mitinge katılacağını söyledi.
 
Farqîn’de de HDP ve DBP ilçe örgütleri kent merkezi ile ilçeye bağlı köylerde bildiri dağıtımı yaptı.
 
Lîcê’de ise mahalle ve çarşıyı gezen partililer, dağıttıkları bildirilerle halkı Newroz Parkı’nda düzenlenecek mitinge çağırdı.