Uluslararası heyetten Güney Kurdistan’a ziyaret

  • 17:02 18 Mart 2023
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Bolivya, Kore, Eritre, İran ve Rojhilatlı kadınlardan oluşan bir heyet, Güney Kurdistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. 
 
Bolivya, Kore, Eritre, İran ve Rojhilat’tan bir kadın heyeti, Güney Kurdistan’ın Silêmanî kentini ziyaret etti. Heyet, Kürt Kadın Dış İlişkiler Merkezi (REPAK) ile Kürdistan Komünist Partisi, Goran Hareketi ve Tevgera Azadî’nin kadın üyeleriyle bir araya geldi.
 
Bolivya’dan Killa Kupfer, Eritre’den Kochop Mireetap, Kore’den Caroline Kim, İran’dan Riha Zemani, Rojhilat Kürdistan’dan Zeynep Beyazidî’nin yer aldığı heyet, REPAK ile birlikte Kurdistan Komünist Partisi, Goran Hareketi ve Tevgera Azadî ya Kurdistanê’yi ziyaret etti.
 
Bir hafta boyunca siyasi parti temsilcileri ve kadın örgütleriyle bir araya gelecek heyetin ziyaret amacı, Kürt kadınlarının yürütmüş olduğu özgürlük mücadelesini yakından takip etmek ve deneyimlerini dünya kadınlarıyla paylaşmak.
 
‘Jin Jiyan Azadî’nin kökenini öğrenmek istiyoruz’
 
Jîna Emînî’nin İran’da polislerce işkencede katledilmesiyle birlikte başlayan kadın ve halk ayaklanmalarında yankılanan “Jin jiyan azadî” sloganının kökenini en çok da merak ederek yola çıktıklarını söyleyen heyet üyesi Kochop Mireetap, “Kürt kadınların yürütmüş olduğu özgürlük mücadelesini daha yakından tanımak, yaşam ve mücadele felsefesi paradigması haline gelen ‘Jin Jiyan Azadî’nin kökenlerine inmek ve daha iyi araştırabilmek olanağıyla geldik. Kadınlar çok zorlu koşullarda mücadele ediyor, ancak büyük bir inanç ve kararlılık var” dedi.
 
Heyetin önümüzdeki günlerde bölgedeki diğer kadın örgüt ve siyasi parti üyesi kadınlarla da bir araya gelmeleri bekleniyor.