Semsûrlular: Deprem paraları nerede?

  • 09:06 18 Mart 2023
  • Güncel
Marta Sömek
 
SEMSÛR - AFAD, yaşanan sel ile çadır ve prefabrik evleri yerle bir olan depremzedelere, bir gün sonra sel ve baskın olacağını, tedbiri ise depremzedelerin almasını söyleyerek mesaj attı. Bir kez daha ölüme terk edildiklerini vurgulayan depremzedeler iktidara, “34 gün önce toplanan deprem paraları nerede? Acil konteynere geçilmeli” sözleriyle seslendi.
 
Mereş merkezli gerçekleşen ve 11 kenti etkileyen depremlerde on binlerce kişi yaşamını yitirirken, bilanço ise her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Depremin etkilerinin sürdüğü kentlerde dün yaşanan sel nedeniyle depremzedelerin çadırlarını su bastı. AFAD’ın 6’ncı gün gelip birkaç enkaza bakıp döndüğü ve hayalete kente dönüşen Semsûr’da yaşanan sel ile 2, Riha’da ise 12 kişi hayatını kaybetti. AFAD ve Kızılay’ın kentte depremzedelere dağıttığı çadırlar ile çadır kentlerin neredeyse tamamı yaşanan sel sonucu yerle bir oldu.
 
Öte yandan depremde yaşadıkları kayıp ve travmayı atlatamayan depremzedeler ise bir kez daha iktidar tarafından yalnızlığa terk edildi. Hiçbir önlem almayan İktidar ve yetkililere büyük bir öfke ve tepki duyan depremzedeler, yaşadıklarını ajansımıza anlattı.
 
Set sele dayanamayarak yıkıldı
 
Çîlikan (Çelikhan) ilçesinin büyük bir bölümü selde yerle bir oldu. İlçedeki çadır ve araçlar su altında kaldı. Öte yandan Merkez ilçesine 25 kilometre uzaklıkta Han Deresi üzerinde bulunan Gomikân (Gömükan) Barajı’nda suyun tahliyesini sağlayan set de sele dayanamayarak yıkıldı. Köylüler, Gomikân’a ulaşımın sağlanamadığı bilgisini paylaştı.
 
Dîlkan bir kez daha yerle bir oldu!
 
Depremlerde oluşan yıkım ve iktidarın onarma çalışması yapmaması nedeniyle köylülerin tamamının göç etmek zorunda kaldığı Merkez ilçesine bağlı yerle bir olan Dîlkan (Uzunköy) köyünün yolu da selden hasar görerek kullanılamaz hale geldi. Köylüler bir hafta önce kepçeyi TIR ile götürerek Dîlkan yollarını kendi imkanlarıyla açarak enkazları yıkmıştı. Ancak buradaki enkaz kaldırılmamıştı. Şimdi ise sel ile yerle bir olan Dîlkan köyüne ulaşım dahi imkansız hale geldi.
 
‘Nerede bu devlet?’
 
Depremde Tût (Tut) ilçesindeki evleri yıkılan depremzedelerin prefabrik evleri de sel ile büyük hasar gördü. “Canımızı zor kurtardık” diyen depremzedeler, buradaki birçok AFAD ve Kızılay  çadırının da yerle bir olduğunu iletti. Kalacak yerleri olmaması nedeniyle günlerdir yıkılan ve su basan çadırlar ile prefabrik evlerde beklediklerini söyleyen Tût’taki depremzedeler, “Ne gelen var ne giden. Daha depremleri atlatamadan bir felaket daha yaşadık. Bir kere daha gördük ki bize sahip çıkan kimse yok. Her seferinde ölüme terk ediliyoruz. Sesimizi duyan yok. Nerede bu devlet? 34 gün önce toplanan deprem paraları nerede? Acil konteynere geçilmeli” sözleriyle tepki gösterdi. Depremzedeler ayrıca toplanan yardım paralarının akıbetini sordu. 
 
Valiliğe göre yardım ediliyormuş!
 
Adıyaman Valiliği’nin yaptığı açıklamada, “Çelikhan yolu üzerindeki Bulam 2 Köprüsü’nde yoğun yağış kaynaklı çökme yaşanmış olup, Adıyaman Çelikhan Karayolu geçici olarak araç trafiğine kapatılmıştır. Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün çalışmaları devam etmektedir” ifadelerine yer verildi. Ancak Semsûrlu depremzedeler, kendi imkanlarıyla ulaşabilen gönüllülerin kum ile yardım etmesi dışında hiçbir çalışmanın yürütülmediğini dile getirdi. Kentteki depremzedeler, “Gönüllüler su baskınlarını kumla engellemeye çalışıyor. Çoğu hasta haliyle çalışıyor. Hafta boyunca yağış olacak. Böyle giderse çocuklar, yaşlılar dayanamaz. Acilen tedbir alınması lazım. Çadırlar yıkıldı, çadır kentler su altında kaldı. Yağış şiddetlenecek. Adıyaman'a acil destek lazım” çağrısında bulundu.
 
Depremzedeler ıslak zeminde kalıyor
 
Kentte çalışma yürüten gönüllüler de, “Yağmur yüzünden Adıyaman'da yüzlerce çadırın temizlenmesi, yerinin değiştirilmesi gerekti. Çadır kentlerde, mahallelerde işlerini halledemeyen çocuklu, yaşlı, hasta sahibi aileler öylece kaldı. Çok fazla gönüllüye ihtiyaç var. Çadırları su basanlar elektrikli ısıtıcılarını da kapatmak zorunda kaldı. Mahalledekilerin bir kısmı ıslak zeminde, soğuk havada duruyor. Toplu çadırlarda kalanlar çadır değiştirmeye çalışıyor. Daha kötüsü, çadırı evinin önüne kuranların evlerinin ışıkları yanmaya başladı” dedi.
 
AFAD’dan yaratıcı ‘önlem!’
 
Depremzedelerin kendi başına önlem alacağı bir alt yapının olmadığını kaydeden gönüllüler, AFAD’ın yağışın olacağı günün ertesinde yurttaşlara mesaj gönderdiğini iletti. AFAD’ın gönderdiği mesajda tedbirin ise depremzedeler tarafından alınması gerektiği söylenirken gönüllüler, AFAD’ın yaşanan felaketi umursamamasına dair şu sözleri kullandı: “AFAD, yetkilileri yönlendirmek yerine insanları uyardı ve insanlar da yağışı beklemeye başladı. AFAD sadece mesaj atmış oldu. Oysa depremzedeler yağışın olacağını zaten öngörüyordu. Ama çadırların yerini değiştirmek gibi imkanları yoktu. Dolayısıyla AFAD’ın bu bildirimi yetkilileri harekete geçirmedi ve hiçbir işe de yaramadı. Bu yüzden de insanlar sele kapılarak hayatını kaybetti. Sel ve yağış, hastalıklara da kapı araladı. Depremden bu yana zar zor elektrik alt yapısı kuran depremzedelerin elektriği de gitti. Isıtıcı da kullanamadılar. Islak zemin üzerine yapılan çadırlarda birkaç gece dayanmak zorunda kaldılar. Bunun etkileri ilerleyen günlerde görülecek. Islanan depremzedeler üzerlerindeki elbiseleri dahi kurutamadı. Bu da grip, soğuk algınlığı gibi etkisi fazla olacak hastalıklara yol açtı.”
 
 Yardım talebi
 
İktidardan hiçbir beklentisi olmadığını ve acilen konteynerlere ulaşmaları gerektiğini söyleyen Semsûrlu depremzedeler,  gönüllülere yardım çağrısında bulundu. Depremzedeler, yaşam mücadelelerini kendi imkanları ve gönüllülerin desteği ile sürdürmeye devam edeceklerini ifade etti.