Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarma konusunda uzlaştı

  • 21:43 24 Ocak 2023
  • Siyaset
 
ANKARA - Gerçekleştirdiği toplantı ardından açıklama yapan Emek ve Özgürlük İttifakı, kendi adayını çıkarma konusunda uzlaştı. İttifak en kısa zamanda adayını kamuoyu ile paylaşacak.
 
Emek ve Özgürlük İttifakı, seçim sürecine dair stratejisi, cumhurbaşkanı adaylığı, parlamento seçimi ve sandık güvenliği gündemleriyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi'nde bir araya geldi. 6 saat süren toplantı sona erdi.
 
Toplantının ardından İttifak yazılı açıklama yaptı.
 
Aday belirlenecek
 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair doğrudan diyalog ve açık müzakere yöntemi ile gerçekleştirilebilecek görüşmelere kapalı olunmadığı belirtilen açıklamada, Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin uzlaşı sağladığı bir aday belirleme kararı verildiği kaydedildi. Açıklamada, “Mevcut iktidarı yenilgiye uğratacak, bu rejimin inşasını durduracak, demokratik ve emekten yana bir geleceği kuracak olan ittifakımız, seçim takvimini de göz önünde bulundurarak halkımızı seçeneksiz bırakmıyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkelerimize dayanarak belirleyeceğimiz adayımızın ismini, en geniş emek ve demokrasi güçleriyle sürdürülen müzakereler ve çalışan mekanizmalarımızın varacağı netice ışığında, kısa bir zaman içinde kamuoyu ile paylaşacağız” denildi.
 
Ortak çalışma hız kazanacak
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Parlamento seçimleriyle ilgili toplantımızda yürütülen tartışmalar sonucunda da Emek ve Özgürlük İttifakı’nın renkli, çoğulcu ve dinamik yapısını Meclis’te en geniş biçimde temsil edecek ve seçimlerden güçlü bir biçimde çıkacak formüller üzerindeki çalışmaların sürdürülmesi konusunda kararlığın altını çizdik. Grev yasaklarının, siyasi yasakların, her alanda uygulanan baskının ve şiddetin artarak devam ettiği bir atmosferde, seçim süreci ve sandık güvenliğine dair tüm toplum kesimleriyle sürdürdüğümüz ortak çalışmaları hızlandırarak büyütme ve genişletme kararı aldık.”
 
Emek ve Özgürlük ittifakı 5’inci toplantısını 1 Şubat’ta gerçekleştirecek.