Başörtüye yönelik Anayasa değişikliği teklifi Komisyon’dan geçti

  • 20:20 24 Ocak 2023
  • Siyaset
 
ANKARA - Başörtüye dönük düzenlemelerin de içinde olduğu Anayasa değişikliği teklifi, Meclis Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi.
 
Meclis Anayasa Komisyonu, AKP’nin, kadın örgütlerinin tepkilerine rağmen hazırladığı başörtüsü ve aileye dair düzenlemeler içeren Anayasa değişikliği teklifinin maddelerini görüştü. CHP ve İYİ Parti, görüşmelerde komisyona ortak önerge sundu.
 
CHP ve İYİ Parti’nin sunduğu önergede, AKP’nin 24’üncü maddeye dair değişiklik teklifindeki “dini inanç” ibaresi çıkarıldı. Ancak aile kurumunu düzenleyen maddeye yönelik bir ifade yer almadı.
 
HDP ise “Anayasaya uymayanlarla anayasa yapılmaz” diyerek Komisyon’a katılmayacaklarını duyurmuştu.
 
Başörtüsüne yönelik Anayasa değişikliği teklifi Komisyon’da kabul edilirken, CHP ve İyi Parti tarafından sunulan önerge ise reddedildi.
 
Teklifin Meclis’te kabul edilmesi için 400, referanduma götürülmesi içinse en az 360 milletvekilinin onayı olması gerekiyor. Teklifi muhalefet milletvekillerinden destekleyen çıkmazsa ne yasalaşabilir ne de referanduma götürülebilir.
 
Kadın örgütleri tepki gösterdi
 
Anayasa değişikliğinin içeriği ortaya çıktığı andan itibaren kadın örgütleri, hukukçular “laikliğe aykırı, ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren, medeni hakları gasp eden” şeklinde değerlendirdikleri bu teklifin amasız fakatsız muhalefet partileri tarafından reddedilmesi için açıklamalar yapmıştı.