Abdullah Öcalan için AK önündeki eylem 2’nci gününde

  • 18:44 24 Ocak 2023
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Strasbourg kentinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için yapılan eylem 2’nci gününü geride bıraktı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Avrupa Konseyi (AK) binası önünde başlattığı eylem ikinci gününü geride bıraktı. KCDK-E’nin çağrısı üzerine başlayan eylemi, ikinci gününde Almanya’dan gelen FED-Gel ve FCDK-KAWA federasyon üyesi yüzlerce kişi sürdürdü.  Eyleme TEV-ÇAND sanatçıları da şarkılarıyla destek verdi. 
 
‘Biz bir ulusuz’
 
Eylemcilerin nöbet çadırında bir panel düzenlendi. Panelde KNK üyesi Kamuran Berwari tarafından yapılan konuşmada, "Büyük bedeller verilerek bu mücadele sürüyor. Kurdistan dört parçaya ayrılmış. Kurdistan'da mücadele sürüyor. Birlik olursak haklarımızı elde ederiz. Birlik olmaktan başka çaremiz yok. Biz Avrupa Konseyi’nin önünde söylüyoruz. Türkiye, Suriye ve İran bilsin ki biz bir ulusuz. Biz sadece biraz dil, kültür ve ekonomik haklarla yetinmeyeceğiz. Biz bir ulusuz ve bu toprakların sahibiyiz. Onlar sonradan gelip bizim topraklarımızı işgal etmişlerdir. Biz Kürtler olarak onlarla kardeşlik hukuku çerçevesinde birlikte yaşamayı kabul ettik. Onlar bizim varlığımızı kabul etmiyorlar” ifadeleri kullanıldı. 
 
AK önündeki eylem sürerken, AK içinde de HDP heyeti, Abdullah Öcalan’a Özgürlük Uluslararası Kadın Heyeti ve avukatların siyasi parti temsilcileriyle görüşmeler yaptığı öğrenildi. 
 
Yarın devam edecek eylemi, İsviçre ve gençlik örgütleri aktivistleri devralacak, öğleden sonra ise Kürt kurum temsilcileri ve AK parlamenterlerinin katılımıyla yapılacak olan basın açıklaması ile eylem sonlandırılacak.