Firdevs Babat’ın ailesinden dayanışma çağrısı

  • 17:26 24 Ocak 2023
  • Güncel
ŞIRNEX - Qileban’a bağlı Sêgirk beldesinde Ahmet Babat tarafından katledilen Firdevs Babat’ın ailesi, yarın görülecek ilk duruşma için dayanışma çağrısında bulundu.
 
Şirnex’in Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Sêgirk beldesinde kaybolan 17 yaşındaki Fidevs Babat’ın cenazesi, ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki Hezil Nehri kıyısında iki taşın arasında bulunmuştu. Daha sonra yapılan araştırma ve otopsi raporu sonucunda Firdevs’in Ahmet Babat tarafından katledildiği ortaya çıkmıştı. 
 
Firdevs’in faili Ahme Babat’ın yargılanacağı davanın ilk duruşması yarın Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 
 
Firdevs’in ailesinden çağrı 
 
Duruşma öncesi ailesi, dayanışma çağrısında bulundu. Çağrıda şu ifadeler yer aldı: “Firdevs bir kişi tarafından öldürülmedi. Otopsi raporlarına göre, üçüncü bir kişinin DNA’sı da ortaya çıktı. Savcılıktan talebimiz, HTS kayıtlarının yeniden incelenmesi ve şüphelilerin yeniden tespit edilmesidir. Ayrıca olay yeri yeniden araştırılmalıdır. Ahmet Babat’ın açıklamaları baştan sona yalan. İfadesinde olayın tamamını kendisinin yaptığını söylüyor. Ancak Ahmet Babat’ın evi olay yerine 2 km uzaklıkta. 3 kişi de olaya karışıyor. Soruşturmanın yeniden açılmasını ve zanlıların cezalandırılmasını istiyoruz. Yarınki duruşmada herkesi yanımızda olmaya çağırıyoruz.”