24 Ocak 2016: DKY’den AKP’li Cumhurbaşkanı’na mektup

  • 09:04 24 Ocak 2023
  • Tarihte Bugün
 
Dünya Kadın Yürüyüşü ( DKY), İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Türk Konsolosluğu önünde eylem yaparak, Silopi’de katledilen Seve Demir, Pakize Uyar ve Fatma Nayır için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdi.
 
Tarihte,  bugün yaşanan kimi gelişmeler şöyle:
 
2013: Feminist sosyolog Pınar Selek’in 14 yıldan beri süren Mısır Çarşısı davasının İstanbul 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında Pınar'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Pınar hakkında aynı davadan daha önce iki kez beraat kararı verilmişti. 11 Haziran 2014’te ise Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, Pınar Selek’e verilen müebbet hapis cezasıyla ilgili İstanbul 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin daha önce vermiş olduğu beraat kararında direnme hakkı olduğunu, direnme kararının geri alınmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek usûlden bozma kararı verdi.
 
Yargıtay’ın bozma kararı üzerine dava dosyası, özel yetkili mahkemeler kaldırıldığı için bu defa İstanbul 15'inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 19 Aralık 2014’te mahkeme heyeti, Mısır Çarşısı patlamasına ilişkin üzerine atılmış suçu işlediğine dair mahkumiyetine yetecek ölçüde kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden, şüphede sanık lehine yorumlanır ilkesinden hareketle Pınar Selek için bir kez daha beraat kararı verdi.
 
 2015: Almanya Kürt Êzidî Kadın Meclisi 2. Konferansı Almanya’nın Bielefeld kentindeki Bielefeld Üniversitesi’nde 150 delegenin katılımı ile gerçekleşti. Konferansta 3 Ağustos tarihinde Êzidî halkının yaşadığı 73’üncü ferman ve yaşanan acının sonuçlarını değerlendirdi.  
 
2019: PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin 78’inci gününde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven için Mücadeleci Genç Kadınlar Örgütü öncülüğünde  dijital medyada ‘Leyla İçin Bir Kelime’ kampanyası başlatıldı.