Gültan Kışanak: PKK’nin öncesinde Kürt sorunu yok muydu?

  • 17:19 24 Kasım 2022
  • Hukuk
ANKARA - Kobanê Davası’nda söz alan DBB eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, iktidarın ‘Kürt yurttaşlarımızla hiçbir sorunumuz yok’ söylemleriyle Türkiye’deki sorunları gölgelemeye çalıştığına dikkat çekti. Gültan, “PKK’nin öncesinde Kürt sorunu yok muydu” diye sordu. 
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 17’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 19’uncu duruşma periyodu, 4’üncü oturumuyla Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda görüldü.
 
Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından görülen davanın duruşmasına HDP Hukuk Komisyonu ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatların yanı sıra baro başkanları katıldı. Sincan Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasetçilerin bir kısmı duruşmaya gelirken, farklı cezaevlerinde tutulanlar ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Kimlik tespitinin ardından dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla başlayan duruşma Diyarbakır eski Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın savunmasıyla devam etti.
 
‘Ortak noktamız barış, özgürlük ve temel haklar’
 
Sözlerini ortak yaşam vurgusuyla sürdüren Gültan, barış süreçlerinin önemine dikkat çekti. Gültan,  “Dünyanın hiçbir yerinde farklı toplumsal ve sınıfsal kesimler birebir aynı hedeflere yönelmezler ama ufak bir noktada buluşup birlikte yaşamayı becerebilirler. Biz bunun için umutlanmıştık. Ortak noktamız barış, özgürlük ve temel haklar. Siyasi yaklaşımlarımızdaki farklılıklar haklı olarak devam edebilir ama barış içerisinde itiraz etme hakkımızı kullanarak daha demokratik bir gelecek kurabiliriz. Tarihin hiçbir aşamasında insanlar en mükemmel toplumsal yaşamı oturup bir anlaşmayla kurup devam etmemişlerdir. Bu bir inşa sürecidir. O nedenle 1993’deki ateşkeste barış umudumuzu çok yüksek tutmuştuk. Demokrasiyi ve barışı adım adım inşa edecektik. Maalesef barışa çok yaklaştığımız bu süreç akamete uğratıldı. Keşke bu süreci, bu ülkenin geleceğine dair hayalleri olan insanlarla dışarıda tartışabilseydik” dedi.
 
Gültan, şöyle devam etti: 
 
“2005’te başlayan, 2008’de Oslo’da devam eden ancak akamete uğratılan sonrasında ise 2015’te de yeniden başlayan çözüm sürecini anlatacağım. 7 yıl boyunca yaşananlar nedeniyle şu anda barış ihtimaline çok uzak bir noktaya atıldı bu ülke. İmkansız mı? Değil, insanın doğasında barış var. İnsanların toplumsal bir varlık olarak bir araya getiren şey çözüm üretebilme becerisidir. Yan yana durmayı, birlikte mücadele etmeyi ve geleceği birlikte kurmayı başarabilmiş canlılardan bir tanesidir. O yüzden bu 7 yıllık sürece rağmen çözümün mümkün olduğuna ve mutlaka gerçekleşeceğine dair umudum var.
 
‘Hakikatin üstünü örtme davasıdır’
 
Bu dava 2016’da yapılan siyasi darbenin yargı ayağıdır. Bu dava sizlere Saray’dan sipariş gönderilmiş. Toplumu diken üstünde tutmak ve buradan iktidar devşirmek isteyenlerin kurduğu bir davadır. Bu dava kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesine karşı açılmış bir davadır. Bu dava Kürt sorunu davasıdır. Bu dava belediyelerimize atan kayyım rejimi davasıdır. Demokrasinin ortadan kaldırıldığının nişanesidir. AİHM’e karşı hamle yapma davasıdır. Ki bu hamlelerin sonu Türkiye’yi demokratik ülkelerden koparma hamlesidir. Bu dava gerçek failleri saklama, hakikatin üstünü örtme davasıdır. Bu dava otoriter tek adam rejiminin davasıdır. Bizler de bu davada sanık olarak gözükse de tarih bizlerin davacı olduğunu kanıtlayacaktır.
 
‘Erkeklerin katlettiği kadınlardan talimat aldım’
 
Biz kadınlar eşitlik mücadelesine emek verdiğimiz için suçlanıyoruz. Bizlere ‘neden 8 Mart mitinglerine kimin talimatlarıyla katıldın’ diye soruyorlar. Ben talimatı bütün kadınlardan aldım. Erkeklerin katlettiği kadınlardan talimat aldım. Hani örtbas ettiğiniz yargının indirim verdiği kadın cinayetleri var ya. O cinayetlerde yaşamlarını yitirmiş kadınlardan aldım talimatı. Kadın meclisi toplantılara katılmışız diye suçlanıyoruz. ‘Siz niye toplandınız’ diye soruyorlar. Ya sana ne? Bu dava kadın özgürlük mücadelesine açılmış bir davadır. Bu davayı hazırlayanlar kadın düşmanıdır. 25 Kasım’da dünyanın her yerinde kadınlar sokağa çıkar. Şiddetin bir insanlık suçu olduğunu haykırmak için sokağa çıkarlar. Gurur duyuyorum kendimle. Hayatım boyunca hiçbir şiddete boyun eğmedim, eğmeyeceğim. Ama siz bizi 25 Kasım vesilesiyle yapılan eylem ve etkinliklere katıldığımız için yargılıyorsunuz.”
 
Ardından duruşmaya 14.00’a kadar ara verildi.
 
Tunceli Baro Başkanı Fatma: Bağımsız yargılama bekliyoruz
 
Verilen aranın ardından duruşmada söz alan Tunceli Baro Başkanı avukat Fatma Kalsen, Kobanê Davası’nın Devlet Güvenlik Mahkemeleri’ni (DGM) aratmadığını ifade etti. Siyasetçilerin insan hakları ve demokrasi için çalışma yaptıklarını hatırlatan Fatma, “Bu yargılamada silahlı terör örgütü üyeleri olarak yargılanmaları aslında halk nezdinde çok da karşılık bulmuyor. Bizler de bu anlamda hem Anayasa’nın hem de yasaların mahkemeye yüklemiş olduğu tarafsız ve bağımsız yargılama yapma yükümlülüğü kapsamında bir yargılama bekliyoruz” dedi.
 
‘Kürtler olmasaydı bu dava olmayacaktı’
 
Sonrasında savunmasına devam eden Gültan,  iktidarın aslında diyalog, barış ve bir arada yaşama isteğini cezalandırmak istediğini vurgulayarak şu şekilde konuştu: 
 
“Bizim gerçekte bunların ne kadar vesayet rejimine karşı olduklarını sorgulama hakkımız var. Bu dava çözüm sürecine karşı açılmış bir davadır. İnanç, kültür ve kimliği ne olursa olsun toplumun büyük bir kesimi bu süreci destekliyordu. Bu dava barış umuduna karşı açılmış bir davadır. Kürt sorunu olmasaydı, bu ülkede yaşayan ve kendisini Kürt olarak tanımlayan insanlar olmasaydı bu dava olmayacaktı. Bu dava Kürtlerin kendi kimliği ve diliyle eşit yurttaş olarak yaşama isteğine karşı açılmış bir davadır. 
 
Kürt halkı bu topraklarda yaşıyor 
 
Eğer bugün Türkiye’nin Rojava sınırının bazı kentlerine El-Nusra, HTŞ ya da DAİŞ yerleştiyse bu, Kürtleri bu coğrafyadan silmek isteyenlerin pratiğinin sonucudur. Evet, vicdanlı ya da demokrat olmayabilirsiniz ama insan birazcık akıllı olur. Tarihten bu yana bu topraklarda yaşamış, tarihsel olarak insanlığa artısıyla eksisiyle çok şey katmış Kürt halkı bu topraklarda yaşıyor. Ne yapacaksınız? Yapılması gereken tek şey, ‘Bu nüfusu Cumhuriyet içerisinde kimliği ve kültürüyle olanakları yaratıp, çatışmadan yolumuza nasıl devam ederiz’ diye düşünmek lazım. Bizim yapmamız gereken sorunlarımızı çözmek. ‘Kürt yurttaşlarımızla hiçbir sorunumuz yok’ diye bir hikaye anlatmayın. PKK’nin öncesinde Kürt sorunu yok muydu? Bu cümleden yola çıkarak ülkedeki tüm gözyaşlarını, kayıpları ve savaşı gölgeleyemezsiniz. Ölümden ve kandan nemalanıp iktidarlarını sürdürmek bir tercihtir, zorundalık değil. 
 
Birileri diktatör olma hevesinde
 
Eleştirel düşüncenin olmadığı yerde diktatörler hüküm sürer. Birileri diktatör olma hevesinde diye biz demokrasiye sahip çıkmaktan vaz mı geçeceğiz? Hayır. Siyasi partimizin programında yazan politik hedeflerimizi gerçekleştirmek için yaptığımız tüm açıklama, yürüyüş ve benzeri konular demokrasinin gereğidir. Batı demokrasisine çok mu bayılıyoruz. Hayır. Sömürgeci talepleri ortadadır ama en nihayetinde AİHS, bütün insanlık tarihi boyunca verilen mücadele sonucu ortaya çıkmış bir metindir. Devletlerin dikatör olarak zulmetmesini az çok önleyen yasal bir metindir. Demokratik dünyayla bu sözleşme üzerinden bağ kuruyoruz. Birileri ‘AİHS’i de kaldırır DAİŞ’in kurallarına göre uygun bir sözleşme yapabiliriz’ diyebilir ama bu ülkede vicdanı olan hiçbir insan ne Taliban’ın ne de DAİŞ’in hukukunu kabul etmez. Türkiye’yi buna yamayamazsınız.”
 
Demokratik Ortadoğu vurgusu
 
Gültan sözlerini şu alıntıyla sürdürdü: “Ortadoğu’da demokratik bir birliği hedef alan politikalar hayata geçirilmeli. Tüm halkların hakların güvence altına alan, herkesin kendisini yönetime katma imkânına sahip Demokratik Ortadoğu hepimizin hayali olmalı. Türkiye her an bölgesel bir savaşın içerisinde bulabilir. Tüm halkları Ortadoğu barışından yana bir tutum almaya davet ediyoruz. Aksi takdirde savaşı çıkaran AKP, faturasını ödeyen ise halklar olur. Herkesin savaş politikasına karşı ayağa kalması ve barışı savunan bir politikaya iktidarı zorlaması gerekiyor.”
 
Son olarak Gültan, “Geleceğimiz savaşta değil barıştadır. Herkesi gelecekte yan yana barış içerisinde yaşama hayalimizi paylaşmaya davet ediyorum” dedi. 
 
Gültan’ın beyanlarının ardından duruşmaya yarın saat 10.00’a kadar ara verildi.