Tecavüz faili imama 21 yıl hapis cezası

  • 14:08 24 Kasım 2022
  • Hukuk
 
AMED - Camide bir çocuğa “nitelikli cinsel saldırıda” bulunan fail imam Kadri Özkaya'ya 21 yıl hapis cezası verildi.
 
Amedi'in Rezan (Bağlar) ilçesinde bir İmamı Kadri Özkaya'nın Kur'an derslerine gelen çocuğa “nitelikli cinsel istismarda bulunduğu” ve “cebir yoluyla hürriyetini tehdit ettiği” suçundan tutuklu yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada tutuklu yargılanan fail Kadri Özkaya ve avukatı ve çocuğun avukatı Yasin Karadeniz hazır bulundu. Duruşmada, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın avukatı da hazır bulundu.
 
‘Siyasi komplo’ savunması
 
Duruşmada savunma yapan fail, önceki iddialarını tekrarlayarak, 24 Ağustos'ta yaşanan olaydan sonra 15 darbe girişiminde sela okuduğunu bundan dolayı çocuğun babasıyla tartıştıklarını öne sürdü. Fail, "Bir kesim" tarafından hedef haline geldiğini ve kendisine yönelik olayın "Siyasi komplo kurulduğunu" iddia ederek beraatını istedi.
 
İddia makamı mütalaasını değiştirdi
 
İddia makamı da daha önceki mütalaasında "çocuğa karşı nitelikli cinsel istismar", "kamu görevini kötüye kullanarak cinsel istismarda bulunma" ve "cebir, şiddet ve tehdit kullanarak cinsel istismarda bulunma" yönünde 41 yıla kadar hapis istemiyle verdiği mütalaasında değişikliğe gitti. İddia makamı, olayda cebir ve şiddetin olmadığını, kamu görevinin kötüye kullanılmasının gerçekleşmediğini belirterek, failin sadece "nitelikli cinsel istismar" suçundan 18'a kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını istedi.   
 
Diyanet faili görevden almamış, tayinini yapmış
 
Failin avukatı da çocuğun beyanlarındaki zaman ve mekâna yönelik çelişkili beyanların bulunduğu belirtti. Avukat, çocuğa başkaları tarafından ifade verdirildiğini ve müvekkiline iftira atıldığını savundu. Failin avukatı, kamera kayıtlarının mağdurun beyanlarını yalanladığını iddia etti, imamın açığa alınmadığı gibi, Sêrt'e tayin edildiğini ifade etti.  Fail avukatı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gelip araştırma yaptığını ve müvekkilinin söz konusu suçu işlemediğini raporlaştırdığını belirterek, Diyanet'in müvekkilini Sêrt'te bir camiye imam olarak tayin ettiğini söyledi.
 
Cezanın arttırılması talebi
 
Çocuğun avukatı Yasin Karadeniz, iddia makamının mütalaasına kısmen katılmadığını belirterek, failin "çocuğa karşı nitelikli cinsel istismarda bulunma", "kamu görevini kötüye kullanarak cinsel istismarda bulunma" ve "cebir, şiddet ve tehdit kullanarak cinsel istismarda bulunmanın" gerçekleştiğini belirterek, failin cezalandırılmasında ceza artırım hükümlerinin uygulanmasını istedi.
 
21 yıl hapis cezası verildi
 
Mahkeme, failin çocuğa karşı “nitelikli cinsel istismarda” bulunmada 18 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra suçun cebir, şiddet ve tehdit yoluyla gerçekleşmesi nedeniyle cezada artırıma giden mahkeme, failin cezasını 21 yıla çıkardı.
 
Fail yakınlarından tehdit
 
Olaydan sonra, çocuğun avukatı Yasin Karadeniz, fail yakınlarının sözlü saldırısına uğradı. Fail yakınları Yasin Karadeniz'e, "Bu senin yanına kalmayacak" sözleriyle tehditte bulundu. Avukat Yasin, tehdide ilişkin tutanak tuttu.