‘Mahsa Jîna’nın direnişini büyüteceğiz’

  • 19:27 22 Eylül 2022
  • Güncel
İZMİR/MANİSA - İran rejimi tarafından katledilen Mahsa Jîna Amini’nin direnişini büyüteceklerini vurgulayan HDP’li kadınlar yaptığı açıklamada, İran rejimini protesto etti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, Kürt kadın Mahsa jîna Amini’nin İran rejimine bağlı “ahlak polisi” tarafından işkence edilerek katledilmesini yaptığı açıklamayla protesto etti. HDP İzmir İl binası önünde yapılan açıklamada, “Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir” yazılı pankart yer aldı. Açıklamada, sık sık “Jin, jiyan, azadi”, “Bijî berxwedana gelan”, “İran’da direnen kadınlara bin selam”, “Bijî tekoşîna gelan” ve “Zen, zendegî azadi” sloganları atıldı. HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni’nin de katıldığı açıklamayı İl Eşbaşkanı Berna Çelik okudu. 
 
‘Karanlık zihniyete boyun eğmeyen kadınlar katlediliyor’
 
Berna,  İran’da şeriat kurallarına göre düzenlenmiş hükümlerle kadınların iradesinin bastırıldığını, belli kalıplara sığdırmaya çalışıldığını söyledi. Berna devamında, “Kadınların verdiği kimlik mücadelesini görmezden gelen İran’daki erkek egemen gerici sistem, kendi karanlık zihniyetine boyun eğmeyen birçok kadını insanlık dışı işkencelerle katletmiş ve katletmeye de devam etmektedir” dedi.
 
‘Yasaların temelinde kadın düşmanlığı var’
 
İran’da 1979 yılından bu yana uygulanan yasaların kadın düşmanlığı üzerinden inşa edildiğinin altını çizen Berna, “Orta çağ gericiliği ile başörtüsü dayatmalarına, giyim kuşam yasaklarına karşı direnen kadınlar, her gün ağır cezalara maruz kalarak yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. İran’da, Ermenistan’da, Suriye’de, Ukrayna’da, Afganistan’da, Pakistan’da, Irak’ta ve kendi ülkemizde; neredeyse bütün dünyada kadınlara ölüm, şiddet, yoksulluk, göç ve acı başta olmak üzere kadın haklarına ve kadın özgürlüğüne yönelik çok yönlü saldırılar gerçekleşmektedir” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kadın isyanı halk isyanına dönüştü’
 
Mahsa’nın cenaze törenindeki kadınların, toplu halde başörtülerini çıkararak, mücadelelerini, yeni bir boyuta taşıdıklarını vurgulayan Berna, “Yükselttikleri direnişle, Dünya’daki tüm kadınlara çağrıda bulundular;  kadınların yaşam tarzlarına, başörtüsü dayatmalarına, onları eve hapseden bu erkek egemen zihniyete karşı direnişten asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha gösterdiler” dedi.
 
‘Direnişin en büyük kanıtı’
 
Kürdistan coğrafyasında Mahsa’nın katledilmesiyle başlayan kadın isyanının bölgede bir halk isyanına dönüştüğüne işaret eden Berna, “İran rejimi gelişen bu isyanı sindirmek için tüm güçleriyle halka saldırarak bir kez daha kadın düşmanlığını, Kürt düşmanlığını tescillemiştir. İranlı kadınlar, haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir. Mahsa’nın direnişi bunun en büyük kanıtıdır” diye ifade etti.
 
‘Örgütlü mücadeleyi büyüteceğiz’
 
Sürece dair mücadelenin büyütülmesinin gerekliliği üzerinde duran Berna, “Mahsa şahsında dünyadaki tüm kadınlara sözümüz şudur, ahlaksızlık bizim saç tellerimizde değil, onların erkek egemen iktidarlarının zihniyetindedir. Dünyanın neresinde olursa olsun tarihimizden aldığımız güçle, savaşa, şiddete, erkek egemen zihniyete, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ırkçılığa, milliyetçiliğe, inkar, imha ve asimilasyona karşı alanlarda ve tüm demokratik zeminlerde örgütlü mücadelemizi büyüteceğiz” sözlerini kullandı. 
 
‘Kadın düşmanlığı üzerinden diktatörlük kuran suç şebekesi’
 
Sonrasında söz alan HDP İzmir milletvekili Murat Çepni, İran’da kadınların vahşice katledildiğini belirtti. Murat, “İran diktatörlüğü İslamcılık üzerinden diktatörlük kuran bir avuç suç şebekesinin diktatörlüğüdür. İran’daki kadın direnişini selamlıyoruz. Her gün sistematik olarak kadınların katledildiği, giyiminden ve yaşam tarzından kaynaklı ötekileştirildiği, kadın isyanını ve halk isyanını selamlıyoruz. Direnişte tüm barikatlar yıkılabilir. Bunu İran halkı gösterdi. Türkiye’de de AKP’nin yürüttüğü kadın düşmanlığına karşı verilen kadın mücadelesini selamlıyoruz. “Yaşasın kadın özgürlüğü kahrolasın diktatör” diyerek mücadeleyi yükselteceğiz” diye konuştu.
 
‘Kadın örgütlülüğüne inanıyoruz’
 
Son olarak bir kez daha söz alan HDP İzmir İl Eşbaşkanı Berna Çelik, dünyanın her yerinde kadınların katledildiğini kaydederek, “Bizler onların mirasçıları olarak anıları önünde eğiliyoruz. Kadın örgütlülüğüne inancımızla mücadeleye devam edeceğiz” dedi.
 
Açıklama, sloganlarla sona erdi.
 
Manisa
 
HDP Manisa Kadın Meclisi de, Mahsa’nın katledilmesini, partilerinin Saruhanlı ilçe binası önünde  yaptığı açıklamayla  protesto etti. “Mahsa Amini için, özgürlüğümüz için İran’da Türkiye’de ve her yerde isyandayız” yazılı pankart taşıyan kadınlar sık sık “Jin jiyan azadi”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Zend Zendegi azadi” ve “Biji berxedana jinan” sloganlarını attı. 
 
Açıklamayı kadınlar adına yapan Saruhanlı  İlçe Eşbaşkanı Evin Günsel, Mahsa ve bütün katledilen kadınlar için direniş mesajı verdi.