Mahsa Jîna Amini direnişi dalga dalga yayılıyor

  • 15:07 22 Eylül 2022
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Türkiye’nin dört bir yanında Mahsa Jina Amini’nin katledilmesini protesto eden HDP’li kadınlar, “Jîna’nın saç telleri ile bu mücadeleyi yeniden öreceğiz” mesajı verdi. 
 
İranlı Kürt Mahsa Jîna Amini’nin, ailesini görmeye gittiği Tahran'da “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra işkenceyle katledilmesi, başta Rojhilat kentleri olmak üzere İran ve ardından tüm dünyada protesto edildi. Birçok ülkede sokağa çıkan kadınlar, İran rejimini protesto etti. 
 
Batman 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, İran rejiminin “ahlak polisi” tarafından işkence edilerek katledilen Mahsa Jîna Amini için HDP Batman İl Örgütü binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), ARİ-Der ile HDP il ve ilçe yöneticileri katıldı.
 
Açıklamada “Bizi zorla kendi cehenneminize götüremezsiniz” pankartı açılırken, kadınlar adına açıklamayı TJA Batman Sözcüsü Ruken Işık okudu.
 
‘Kadın isyanı yükseliyor’
 
22 yaşındaki Mahsa’nın İran rejiminin  “ahlak polisi” tarafından katledildiğini hatırlatan Ruken, “Kürt bir kadın olan Mahsa  Jîna Aminî, İran’da rejiminin polisleri tarafından katledildi. Kadınlar başta İran olmak üzere dünyanın her yerinde halklar protesto eylemleriyle Mahsa Emînî’nin katledilmesine karşı tepkilerini büyütmeye devam ediyor. Sokaklarda güçlü gösteri ve yürüyüşlerle erkek egemen İran rejimine ve onun ‘ahlak polisi’ gibi kadın düşmanı kurumlarına karşı isyanını yükseltiyor” dedi.
 
Açıklama, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Jin, jiyan, azadî” sloganları ile yapılan oturma eylemiyle son buldu. 
 
Siirt 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, HDP Siirt İl binası önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamaya HDP Siirt Milletvekili Sıddık Taş, yerine kayyım atanan Siirt Belediye Eşbaşkanı Berivan Helen Işık ile HDP il ve ilçe yöneticileri katıldı. Açıklamada “İnsanları zorla kendi cehenneminize götüremezsiniz” pankartı açılırken, açıklamayı HDP Siirt İl Eşbaşkanı Hatice Tay okudu.
 
Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi kendilerinin de mücadelesi olduğunu vurgulayan Hatice, bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceklerini ifade etti.
 
Urfa 
 
Urfa merkez Birecik, Halfeti, Suruç, Viranşehir, Hilvan ve Bozova ilçelerinde kadınlar eş zamanlı açıklama yaptı. Urfa Kadın Platformu, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde Mahsa için basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, İran protestolarında kadın direnişinin sembolü olan, kadınların saçlarından yaptıkları bayrak fotoğrafı ve pankartı taşındı. 
 
Açıklamaya HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve çok sayıda platform üyesi katıldı. Açıklamada konuşan HDP Urfa İl Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar, Mahsa’nın katledilmesi ile başlayan protestoların İran’ın her yanına yayıldığını ifade etti. Aliye, “Mahsa'nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir. Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.
 
Ayşe Sürücü ise “İran’da iktidarda olan zihniyeti tanıyoruz. Aynı zihniyet Türkiye’de de iktidar. O iktidarı, İpek Er’i katleden Musa Orhan’dan, İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmalarından tanıyoruz. Ancak kadınlar mücadele etmeye devam ediyor. Jina’nın saç telleri ile bu mücadeleyi yeniden öreceğiz” diye konuştu. 
 
Malatya
 
HDP Malatya İl Örgütü, parti binasında açıklama yaptı. Toplantıda konuşan HDP Malatya İl Eşbaşkanı Perihan Yücekaya, "Jîna Mahsa Amînî için direnen Kürt kadınları olmak üzere bütün direnenlere selam olsun. Jin Jiyan Azadi’yi 21’in yüzyılın özgürlük sloganı haline getirenlere selam olsun. Mahsa'nın mücadelesi biz kadınların mücadelesidir" diye konuştu.
 
Hatay
 
Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP Hatay İl Örgütü binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Mahsa’nın katledilmesini protesto etti. "Mahsa Amini için, özgürlüğümüz için, İran'da, Türkiye'de, Dünya'da isyandayız" pankartını ve Mahsa’nın resimlerinin olduğu dövizlerinin açıldığı açıklamaya çok sayıda kadın ve HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant katıldı. 
 
İskenderun 
 
HDP İskenderun İlçe Örgütü binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya HDP Hatay İl Eşbaşkanı Hülya Ateş ile İskenderun Emek ve Demokrasi Güçleri ile çok sayıda partili katıldı. "Katillerin peşinde özsavunma gücüyle kadınlar direnişte" pankartını açan kitle sık sık, "Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Kadınlar yürüyor özgürleşiyor" sloganı attı. Ortak basın açıklamasını metnini okuyan HDP İskenderun İlçe Yöneticisi Fidan Durmuş, "Mahsa'nın katili erkek egemen rejimidir" dedi.
 
Kadınlar saçlarını kesti  
 
Açıklama sonrası kadınlar İran'da başlayan ve tüm dünyada kadınların direnişini ve isyanını simgeleyen saç kesme eylemini gerçekleştirdi. Kadınlar saçlarını keserek İran rejimini proıtesto etti. 
 
Dersim 
 
Jîna Mahsa Amînî’nin katledilmesine ilişkin bir tepki de Dersim’den geldi. HDP Dersim İl Örgütü, Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. Açıklamada  “Kadın düşmanlığı sonunuzu, kadın dayanışması devrimi getirecek” yazılı pankartı açıldı. Açıklamayı HDP Dersim Kadın Meclisi adına İl yöneticisi Esma Ataş yaptı. 
 
Esma“Sokaklarda güçlü gösteri ve yürüyüşlerle erkek egemen İran rejimine ve onun ‘ahlak polisi’ gibi kadın düşmanı kurumlarına karşı isyanını yükseltiyor” dedi. 
 
‘İran kadın ve Kürt düşmanlığını tescillemiştir’
 
Mahsa’nın cenaze töreninde kadınların toplu halde başörtülerini çıkararak, mücadelelerini, isyanını yeni bir boyuta taşıdığını söyleyen Esma, kadınların yaşam tarzlarına, başörtü dayatmasına karşı direnişten asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Mahsa’nın katledilmesine yönelik Kürdistan eyaletinde başlayan kadın isyanının bölgede dalga dalga yükselerek bir halk isyanına dönüştüğünün altını çizen Esma, “İran rejimi gelişen bu isyanı sindirmek için tüm güçleriyle halka saldırarak bir kez daha kadın düşmanlığını, Kürt düşmanlığını tescillemiştir” diye konuştu. 
 
‘Mahsa’nın direnişi bizlerin direnişidir’
 
“Kadınlar, haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir” diye devam eden Esma, Mahsa’nın direnişinin bunun en büyük kanıtı olduğunu ifade etti. Esma “Buradan bir kez daha belirtiyoruz; Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir! Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle ile birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” dedi. 
 
Hakkari
 
HDP Hakkari İl Örgütü de, il binası önünde bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklama metnini okuyan HDP Hakkari Merkez ilçe Eşbaşkanı Sinem Seven, kadınlar başta olmak üzere ezilenlerin mücadelesi ve direnişi engellenemeyeceğine dikkat çekerek “İranlı kadınlar başta olmak üzere tüm dünyada kadınlar artık yeter diyor” dedi.
 
Yüksekova
 
HDP Yüksekova İlçe Örgütü’nün açıklamasına TJA, İHD, ÖHD ve Hakkari Barosu Kadın Hakları Komisyonu da destek verdi. Açıklamayı okuyan ÖHD Hakkari Şube üyesi avukat Cevahir Ağralı, Mahsa Amini’nin direnişi ve mücadelesinin tüm kadınların mücadelesi olduğunu ifade ederek, “Özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” ifadesinde bulundu. 
 
Adıyaman 
 
HDP Adıyaman Kadın Meclisi, katledilen Mahsa Amini için il binasında basın toplantısı yaptı. Açıklamada ortak basın metnini HDP Adıyaman Merkez İlçe Eş Başkanı Yeşim Camcı okudu. Kadınlar toplantıda ortak mücadele sözü verdi.