‘İran rejimine karşı tutum alalım’

  • 12:05 22 Eylül 2022
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kürdistani İttifak Çalışması ve Kürt Birleşik Kadın Platformu Masha Amini için yaptığı açıklamada “Kürdistan’a özgürlük, İran’a demokrasi hedefi etrafında mücadelenin ortaklaşması, her iki alanda da kalıcı kazanımların yolunu açacağına inanıyoruz” dedi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Azadî Partisi, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), KDP-BAKUR, Kürdistan Demokratlar Platformu (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye'nin (KDP-Türkiye) içinde yer aldığı Kürdistani İttifak Çalışması ve Kürt Birleşik Kadın Platformu İran’ın başkenti Tahran’da “ahlak polisi” tarafından işkence edilerek katledilen Jîna Mahsa Amini için Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde açıklama yaptı.
 
Basın metninin Kürtçesini KDP-T'den Ozan Karadaş, Türkçesini ise Kürt Kadın Platformu’ndan Nesrin Askar okudu.
 
‘Toplumu dizayn etmeye çalışıyorlar’
 
Açıklama öncesi konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, dünyanın her yerinde faşist ve diktatör rejimlerin her zaman kadınları hedef almaya çalıştığını söyledi. Bu politika ile toplumu dizayn etmeye çalıştıklarına dikkat çeken Saliha, “ Erkek devlet sisteminin kadınları katletme durumu Kürdistan’da Kürt kadınlarına karşı ayyuka çıkmış bir durumda. Kadın özgürlüğünü istediği için, kadının özgür geleceğini inşa etmeye çalışmasından kaynaklı önce kadını vuruyor. Hem İran’da katledilen Jina Amini hem de Azerbeycan sınırında tecavüz edilerek katledilen askerde de devletin kadına nasıl yöneldiğini gösteriyor” dedi.
 
‘Direnişi selamlıyoruz’
 
Kürt Kadın İttifak Grubu ve Kürdistani ittifak Grubu olarak yaşanan kadın katliamlarını kınadıklarını belirten Saliha, son olarak şunları söyledi: “İran’da kadınlar başta olmak üzere Kürtlere karşı yapılan saldırıyı lanetliyoruz. Buna karşı verilen direnişi de selamlıyoruz. Bizler sonuna kadar erkek egemen sisteme karşı hiçbir zaman adım atmayacağımızı, başımızı eğmeyeceğimizi ve tüm saldırılara karşı özsavunmamızı sağlayacağımızı belirtiyoruz.”
 
‘Kadın iradesinden elinizi çekin’
 
Masha Amini’nin katledilmesini ve Masha için alanlara çıkan kişilerin polisler tarafından hedef alınmasını kınadıklarını söyleyen Nesrin Askar ise, Masha için direnişte olan halkı selamladı. Nesrin, “Saldırı sonucunda yaşamını yitirenleri rahmetle anıyoruz. Ailelerine başsağlığı ve kadın, çocuklar dahil 200’ü aşkın yaralılara acil şifalar diliyoruz. Gösteriler sırasında gözaltına alınan yüzlerce tutuklu derhal serbest bırakılmalıdır. Başta İran rejimi olmak üzere kadına kin öfke ile saldıran bütün erkek egemen rejimlere sesleniyoruz; kadının iradesi üzerinde elinizi çekin. Ahlaksızlığınızı ‘ahlak’ diye kadına ve topluma dayatmayın. Kadının başını örtmesi veya açması tamamıyla kadının kendi özgür iradesiyle vereceği kararıdır. İster başını örter ister açar, herkesi bu iradeye saygı duymaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘Başkaldırı ulusal özgürlük hamlesidir’
 
“Hiçbir iktidar veya erk bu iradeye müdahale etme hakkına sahip değildir” diyen Nesrin, İran başta olmak üzere Ortadoğu ve Kürdistan’da cinsiyetçi, ırkçı ve militarist faşist egemen zihniyete karşı dünya kadınları ve halklarını mücadeleye çağırdıklarını ekledi. Nesrin, “Bugün Kürdistan’ın dört parçası ile diasporada halkımızın gözü, kulağı, yüreği Doğu Kürdistan’daki direniştedir. Özellikle ‘ahlak polisi’ rejiminin ağır saldırılarına rağmen meydanları dolduran kadınların özgürlük mücadelesi büyük coşku ve heyecan yaratıyor. Bu direniş, kadının iradesini yok sayan erkek egemen politikalara karşı olduğu kadar halkımızın ulusal özgürlük mücadelesine katacağı ivme açısından da önemlidir. Bu başkaldırı aynı zamanda ırkçı İran rejimine karşı kadının aktif yer aldığı bir ulusal özgürlük hamlesidir” diye belirtti.
 
‘Sessiz kalmak İran rejimine cesaret verecektir’
 
Kürdistan İttifak Çalışması ve Kürt Birleşik Kadın Platformu olarak başkaldırıyı desteklediklerini ifade eden Nesrin, devamında şunları söyledi: “Bu saldırılara karşı sessiz kalmak daha fazla kadının daha fazla ulusal özgürlük savaşçısının katledilmesinde İran rejimine cesaret verecektir. Mahsa Amini’nin katledilmesini protesto eden eylemler kısa sürede İran’ın Tahran, Kereç, Tebriz, Reşt, İsfahan gibi kentler dahil onlarca kentine yayıldı ve direniş devam ediyor. İran halklarının kendi rejimlerinin kadın, Kürt ve demokrasi düşmanı siyasetine karşı direnişleri önemlidir. Bu ortak direnişin, Tahran’da demokrasinin gelişmesinin yanı sıra Kürdistan halkının nefes alması açısından da sonuçları olacaktır. Bu nedenle Kürdistan’a özgürlük, İran’a demokrasi hedefi etrafında mücadelenin ortaklaşması, her iki alanda da kalıcı kazanımların yolunu açacağına inanıyoruz.
 
İran rejimine karşı tutum alalım 
 
Gelin ulusal özgürlük ve demokrasi dinamiklerinin ortak mücadelelerini destekleyelim, büyütelim. Ve İran ‘ahlak polisi’ rejimine ‘dur’ diyelim. Başta BM, AB olmak üzere uluslararası kurumları, uyguladığı kadın ve halklar düşmanı ırkçı, cinsiyetçi, ‘ahlakçı’  yasa ve politikaları nedeniyle İran rejimine karşı yaptırım uygulamaya, dünya halklarını, İran rejiminin kadına, halkımıza, halklara uyguladığı baskı cenderesine karşı tutum almaya çağırıyoruz.”