Şakran’da tutsaklara zorla oda değişimi

  • 18:32 5 Temmuz 2022
  • Güncel
İZMİR - Şakran Kadın Cezaevi’nde tutsakları zorla farklı odalara taşıyan cezaevi yönetimi ve gardiyanlar tutsaklara kötü muamelede bulundu.
 
Şakran Kadın Cezaevi’nde sabah 09.30’da koğuşlara baskın yapılarak tutsaklar üç farklı koğuşa gönderildi. Cezaevinde bulunan Figen Şahin ailesiyle yaptığı telefon görüşünde cezaevi müdürünün tutsakların peş peşe iki koğuşta kalma talebini reddederek zorla farklı koğuşa gönderdiğini ve tutsakların eşyalarına zarar verdiğini ve kötü muamelede bulunduğunu ifade etti.
 
Kalabalık şekilde gelen gardiyanların tutsakların birbiriyle bitişik iki farklı koğuş isteğinin reddedilerek zorla farklı koğuşlara götürüldüklerini, kötü muameleye maruz kaldıklarını belirten Figen şunları söyledi: “Kameraların olmadığı yerde zorla götürürüz dediler. Eşyalarımızı almışlar. Şahsi eşyalarımıza zarar verdiler. Yatak süngerlerini balkondan aşağı attılar. Geçen öğünden kalan yemekleri yiyin dediler. Bütün şahsi eşyaları kırarak verdiler. Geldiklerinde arkadaşlarımız ‘Hangi isimlerin gideceğini biz söyleyelim’ dediler onlar da 5 dakika süre verdiler ama daha konuşmaya başlamadan bize sizi zorla götüreceğiz dediler ve kameraları açtılar. Sonra da eşyaları x-ray cihazından geçireceğiz dediler. Biz de zaten iki oda yana götüreceksiniz arada bir oda var dedik kabul etmedik. Eşyalarımızı kendileri çıkardılar ve kırarak, dökerek götürdüler. Tek bir eşyamızı sağlam bırakmadılar. Çok saldırgan yaklaştılar. Bütün eşyalarımızı gülerek alay ederek tek tek attılar.”