Deniz Poyraz’ın babası beraat etti

  • 13:11 23 Haziran 2022
  • Hukuk
 
İZMİR - Deniz Poyraz'ın babası Abdulillah Poyraz, verdiği bir röportajdan kaynaklı "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla açılan davadan beraat etti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına yönelik düzenlenen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz'in babası Abdulillah Poyraz'a verdiği bir röportajdan kaynaklı "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması İzmir 15'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada Abdulillah’ın yanı sıra avukatları hazır bulundu. 
 
‘İki dosyaya bakan savcı aynı’
 
Duruşmada ilk olarak söz alan avukatlar "Soruşturmanın açılması bile muamma. Deniz Poyraz'ın dosyasına bakan savcı ile babasının hakkında iddianame hazırlanan savcı aynı. Dolayısıyla Deniz'i katleden sanığın ifadesi bile alınmamışken babaya ceza istenmesi kabul edilemez. Acılı bir babanın taziye sırasında söylediklerinden kaynaklı yargılanmasını doğru bulmuyoruz. Buna benzer Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde ifade özgürlüğü olarak kabul edilen bir çok karar var. Bu hem hukuka hem de vicdana aykırı. Beraat talep ediyoruz" diye konuştu. 
 
Beraat verildi 
 
Avukatlardan sonra söz alan savcı, geçen duruşma açıkladığı mütalaasını tekrarlayarak hapis cezası istedi. 
 
Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Abdulillah Poyraz'ın beraatine karar verdi.